9.10.18

Dalibor Zíta: Česko by mělo z Ameriky převzít kult úspěchu, říká pětadvacetiletý podnikatel Ondřej Kania

Ondřej Kania ve svých pětadvaceti letech řídí tři soukromé školy. Před třemi lety poprvé stál před učiteli, kterým se snažil vysvětlit, že odteď musí zapomenout na zavedené postupy ve výuce a začít učit jinak. Od té doby se stal jedním z nejvýraznějších hlasů mladé generace v oblasti podnikání ve vzdělávání. Kvůli svému zaplněnému diáři neměl čas přijít na rozhovor do studia Radia Wave a rozhovor se tak odehrál po rozhlasových linkách z Brna do Prahy.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Ta moje otázka ale směřovala k tomu, co by se mělo prakt0icky změnit ve školách. V nějakém rozhovoru s vámi jsem četl, že by naše třídy měly být „vícerychlostní“. Co jste tím měl na mysli?

Je to model, který funguje v Severní Americe. Vy chodíte do školy, kam chodí různí lidé, různě inteligentní, různě hloupí, různě bohatí, různě chudí. A ta škola vám nabízí, že si můžete zvolit směr, tedy předměty, které budete studovat a věnovat se jim. A také má různé úrovně. Třeba my tady řešíme neustále inkluzi, a ten severoamerický směr je nesmírně inkluzivní v globálním pohledu, tedy v tom, že jsou ty děti na jedné škole a komunikují spolu a vídají se. Ale v jádru je to nesmírně diferencované. Takže ve třídách jsou děti, které jsou na stejné úrovni a mají stejné zájmy a potom jste s těmi dětmi mnohem lépe schopni pracovat. Moje máma třeba objevila až ve svých čtyřiceti letech, že má talent na výtvarné umění. Nikdy na to předtím nepřišla, protože ta společnost je naučená tak, že když má někdo tři nebo čtyři trojky v deváté třídě na vysvědčení, ale má třeba jedničku z výtvarky, tak je to úplně jedno. A jde prostě na učiliště. Takže se vyučila prodavačkou. A po dvaceti letech objevila, že má vášeň a talent na něco jiného. A kdyby vyrůstala v Americe, tak tam to objeví okamžitě. A například finský systém, který já hodně propaguji, tak funguje tak, že ti lidé už od útlého věku ví, co chtějí dělat, protože měli možnost si všechno vyzkoušet. A oni to potom dělají a jsou šťastní. Když je někdo instalatér nebo truhlář, tak je prostě šťastný, protože si to vybral. Oproti tomu v této zemi mi připadá, že je obrovské množství lidí, kteří nikdy neměli příležitost objevit nějakou vášeň nebo talent a dělají věci, které je nebaví, které je ze srdce štvou. Vstávají ráno naprosto demotivovaní jen proto, aby vydělali peníze a mohli přežít. A to je možná alfa a omega toho, o čem se tady bavíme...

8 komentářů:

Jirka řekl(a)...

Pokud to nebude kult prázdného sudu, který duní o to víc, čím je prázdnější. Prodat se dá cokoliv. S kupováním to tak snadné není.

Eva Adamová řekl(a)...

V Americe mají ve školství megaproblémy a ve Finsku všichni dělají to, co je baví, a všichni jsou šťastní. A proč je tedy ve Finsku tolik sebevražd?

Tolik kydů na pár řádcích jsem už dlouho nečetla.

Josef Soukal řekl(a)...

Podle studentů z naší školy je právě nestejná úroveň žáků v seminářích velký problém. Alespoň to od nich slyším, asi dvacet let.

poste.restante řekl(a)...

Česko by hlavně mělo převzít koncept vzdělávání, jak ho prosazuje pan Kania.
Jenže … co by potom pan Kania nabízel ve své škole navíc a za "příplatek"?
Až si od tohoto člověka přečtu něco, co nebude jen propagace vlastního byznysu, začnu ho možná brát vážně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Me prijde, ze ten kult jsme uz prevzali. Nahlednu do medii a je mi predstavovan uspesny kde kdo, kdo je blby jak stokrdle, ale vydelal miliony podfukama, pornem, zvetsenim poprsi a podobnymi skills.
Dekuji nechci

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Karvaiová, souhlas. Je to tu díky masmédiím postavené tak, že kdejaká hvězdička s pěknou tvářičkou si stojí výše než nositel Nobelovy ceny. Určitě nás toto "obohatilo". Pravdou ale je, že kde poptávka, tam je i nabídka. Učení sakra hodně bolí. Konzumace braku je pro mnoho našich spoluobčanů příjemná záležitost.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nejen díky masmédiím. I Hrad pomáhá.

P. Vršecký řekl(a)...

No však. Hloupý, nevzdělaný, ale úspěšný. Koukejte to všichni převzít a šířit, ať se Kaniové tohoto světa mají (ještě) líp.

Okomentovat