16.10.18

ČT24: Děti netuší, co je babyka nebo vyžle. Hledá se způsob, jak je lépe naučit vyjmenovaná slova

Na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se v současnosti rodí nová metoda, podle které by se mohly děti postupně učit vyjmenovaná slova. Nyní se s nimi žáci setkávají už na prvním stupni základních škol. Ačkoli některým z nich ani nerozumí a neznají jejich význam, musejí se všechna učit zpaměti.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Vyjmenovaná slova jsou tradičně součástí pravidel českého pravopisu, jde o všechna slova původem česká, s tvrdým y po obojetné souhlásce v kořeni slova. Podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR je tak jejich množství konečné. „Ten seznam je opravdu hodně dlouhý, dosáhli bychom třeba u jednoho písmene i stovky slov,“ říká Kamila Smejkalová z jazykového ústavu.

V učebnicích se proto objevuje pouze výběr těch nejčastějších. Která se v knihách ocitnou, ale záleží na jejich autorech. „Některé učebnice už se trošku snaží. Třeba babyku nepoužívají a nemají ji tam uvedenu. Na druhé straně existují současné učebnice, které třeba vedle slova bydlet nechají i slovo bydlit,“ přibližuje Lucie Lukešová z Českého národního korpusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

9 komentářů:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Očekávám televizní seriál na téma, jak učit číst, psát a počítat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak nejlépe naučit písmenka a čísílka, kterým děti rozumějí, a rozhodně ne nazpaměť!!!

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Čekám, kdy se nějaký expert pustí do malé násobilky, jako že na co nazpaměť, a že je to biflování a tak.

Jirka řekl(a)...

Chtělo by to nejprve prozkoumat expertní mozek. Dozajista musí fungovat zcela jinak než ten tereziánský - zapšklý. A nečtěte Čapkova díla. Zbytečně plýtval slovy. Jakože sory, vole. Pro život stačí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Čekám, kdy se nějaký expert pustí do malé násobilky, jako že na co nazpaměť, a že je to biflování a tak. "

To nečekejte. Už to i proběhlo, že násobilka zpaměti je špatně...

Ivo Mádr řekl(a)...

Zdeněk Nutz

Že by pan profesor Hejný?

Zdeněk Nutz řekl(a)...

No já tu metodu neznám, neměl jsem čas se s tím seznámit. Matiku teď neučím. A to tam fakt je, že se malá násobilka nemusí nazpaměť?

poste.restante řekl(a)...

Tak to si nastudujte. Fakt to stojí za to.
;-)

Baboone řekl(a)...

Nám jako doplněk k výuce funguje Ypsilonie (http://new.lorisgames.cz/cs/ypsilonie). Je to stolní hra, kde jsou uvedená a graficky vyobrazená jen vyjmenovaná slova. Pomáhá to upevnit a přiblížit jejich význam. Můžu doporučit.

Okomentovat