4.10.18

Barbora Němcová: Kantor je ohrožený druh, žáky už učí i studenti pedagogické fakulty. A bude výrazně hůř

Minimálně 350 učitelů bude do roku 2024 chybět v Plzeňském a Karlovarském kraji. Vyplývá to z průzkumu Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Návratnost dotazníků ze škol přitom byla jen zhruba poloviční, reálné číslo tak bude zřejmě ještě výrazně vyšší. „Problém je zejména s učiteli přírodovědných předmětů,“ konstatuje děkan fakulty Miroslav Randa s tím, že málo je také angličtinářů nebo kantorů pro první stupeň.
Z doprovodného článku na Seznam Zprávy vybíráme:

Už nyní mají školy problém sehnat kantory některých oborů. Například 13. základní škola v Plzni situaci vyřešila tím, že zaměstnala dvě studentky pedagogické fakulty. „Byla jsem na škole jediný fyzikář. Když jsem se stala ředitelkou, museli začít vypomáhat učitelé jiných předmětů,” vysvětluje ředitelka Zdeňka Vrátníková.

Spolupráci se studentkami si pochvaluje. Jediný problém, který přináší, je obtížnější vytváření rozvrhu. Je třeba sladit jejich studium na fakultě s výukou ve škole. „Většina mých spolužáků už někde učí,“ říká jedna ze studentek a učitelek zároveň Tereza Brejchová, která je ve druhém ročníku magisterského programu. Její aprobací je fyzika a přírodopis.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Byla jsem na škole jediný fyzikář. Když jsem se stala ředitelkou, museli začít vypomáhat učitelé jiných předmětů

Dělat z fyzikářů ředitelky je trestuhodné plýtvání zcela mimo genderovou korektnost.

Okomentovat