12.10.18

Bára Kelnerová: Školy přistupují k zákazu používání mobilů

Používání mobilních telefonů je na školách velkým tématem. Například v Havířově se na některých rozhodli k úplnému zákazu. Učitelé ale v názorech nejsou jednotní.
Z článku na Polar.cz vybíráme:

"Já osobně nemám rád úplné zákazy, ale můj názor byl v menšině. Myslím si, že, naše škola s mobily problémy neměla. Já bych je o přestávce dovolil používat. Je pravda, že děti sice více komunikují, ale zároveň nám přibylo více práce při dozoru, protože děti jsou nyní více v pohybu a hrozí více nebezpečí úrazu,” řekl učitel ZŠ Gorkého Jiří Jekl.

“Dřív jsme je moc nepoužívali. Pokud si ale chce někdo něco vyřídit, tak je to blbé, že si nemůžeme zavolat,” řekla další žákyně deváté třídy.

16 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Středověké metody ve dvacátém prvním století. Děti, najděte si jinou školu. Jinak by mě opravdu zajímalo, jak se takový zákaz v praxi kontroluje, případně trestá. A probíhá v daná škole vůbec výuka práce s operačním systémem Android? Používají se nějaké aplikace Google Play ve výuce? Učitele mají také ty strašné mobily zakázané? Nebo je spíš nemají, protože je to nezajímá?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A ještě si přisadím, až se stane nějaký průšvih a nikdo nezavolá pomoc (všimli jste si, že už nemáme telefonní budky), kdo ponese za takové rozhodnutí zodpovědnost?

krtek řekl(a)...

Copak se škola odstrihla od telefonní sítě? Nejvíc se mi líbí argument, že je potřeba děti více hlídat, když nejsou na mobilech.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Presne tuhle debatu jsme.vedli v utery ve skole. Byla jsem proti zakazu mobilu o prestavce a tak jsem blbka.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nejste. Ministerstvo i Inspekce se jednoznačně vyjádřila proti zákazům. Mě by opravdu zajímalo, kde se to téma bere. Co tem inkvizitorum na tom vadí? Obtěžuje to nějak? Závidí dětem, že je to zajímá, že to umí používat? Knížky se taky zakazovaly a palily! Asi tem dětem o přestávce neumí nic nabídnout. Máte třeba pingpongový stůl?

Ivo Mádr řekl(a)...

Školní řády dozajista definují situace, kdy žák může mobil používat. V hodinách Aj (slovníky), matematiky, fyziky,... (kalkulačky), o přestávkách. Běžnou komunikaci a manipulaci s mobilem, tabletem,... nechť si žáci nechají na přestávku. Při dodržení pravidel takto postavených nemám nic proti.

Eva Adamová řekl(a)...

"Byla jsem proti zakazu mobilu o prestavce a tak jsem blbka."

Taky jsem byla před třemi lety, kdy jsem jediná byla proti tomuto zákazu, za blbku. Dnes ale musím uznat, že kolegové měli pravdu. Děti kupodivu přežijí přestávky i bez mobilů, zase spolu normálně komunikují a atmosféra ve škole se jenoznačně zlepšila.

Ještě bych se ale zasadila o zákaz používání mobilů o přestávkách i pro učitele. Máme totiž dvě kolegyně, které visí na mobilu přestávku co přestávku a komunikují se svými dětmi, zdůrazňuji, že dospělými dětmi studujícími VŠ. Další kolegyně zase nedělá každou velkou přestávku nic jiného, než že nám ukazuje fotky dětí, psů a koček. A kolega visí celkou velkou na netu. Už ani my dospělí si neumíme o velké přestávce na chvilku normálně sednout a u kafe si popovídat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zákaz používání digitálních technologií je nutno doplnit příkazem přátelské atmosféry a všeobecně radostné nálady. Jinak se to míjí tím jedině správným účinkem.
A aby pytlici nezapomněli, u Vás ve škole se, paní Adamová, nedrží o přestávkách pedagogické dohledy nad žáky? Na diskuse snad jsou pravidelné týdenní pedagogické porady. Nejlépe v pátek podvečer, kdy už nemáte přímou vyučovací povinnost, a ani konzultace s žáky, jejich rodiči, prarodiči a školníkovic psem.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Na vaší škole zakázali používání mobilů o přestávkám dětem a učitelům ne? Tak to je dost na pováženou! A co na poradách, taky vesele mobilujete?
A ještě se chci zeptat, jak je nepoužívání mobilů kontrolováno, případně porušení trestáno. Snad je neupalujete!!!

Lexxa řekl(a)...

Taky jsem proti zákazům, ale:
Má kamarádka má dvojčata,která přešla na druhý stupeň. Každý do jiné třídy, ale mám od nich poznatek, že ještě neznají všechny své spolužáky jménem, i když jsou už šestý týden spolu ve škole. Nemají čas se seznámit, protože po zazvonění "paří onlajnovky". Se zazvoněním onlajnovku stopnou a na pozadí jim jede spuštěný softvér, jak tu hru o další přestávce dokončí. Stalo se, že klučina pařil na wecku a třída mezitím odešla na výuku do odborné učebny, tak zameškal hodinu. Jim to divné nepřijde, ale budou mít tyto děti na svých pozdějších srazech (pokud nějaké budou mít) na co vzpomínat??? V tomto vidím dost zásadní hrozbu, protože většina z nich už je na těch chytrýchfounech opravdu a skutečně závislá.
Jeden můj kamarád si posteskl, že to máme samé smart tývý, smart pračky, smart trouby, smart founy, jen ti lidi jsou čím dál blbější.

Ivo Mádr řekl(a)...

"zákaz používání mobilů o přestávkách i pro učitele"

Paní Adamová, do ŠŘ asi ten zákaz dát nemůžete. A to v případě, že dotyční nevyužívají školní WI-FI. To by právníci asi roznesli na kopytech.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jen ti lidi jsou čím dál blbější.

A také jsou lidi čím dál tím tlustější. Průvodní jev té dnešní překotně měnící se doby pohodlí, blahobytu a lenosti. Autem se jezdí všude. I do fitka zachodit si na běžícím pásu. Ale také hodně lidí běhá venku po cestách a lesích. A možná víc, než prve. Je poměrně velká naděje, že lidé časem začnou také zase myslet, aby se zbavili toho sádle ve svojí hlavě.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Já předpokládám, a asi nejsem sám. že pokud škola zakáže mobily, tak to má uvedeno ve školním řádu. Zajímala by mě přesná formulace, jak to máte kde uvedeno.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dle mého názoru je jedno, že je to v řádě školy. Teda z pohledu člověka, který má dojem, že pokud něco slouží a zároveň škodí, musíme to zakázat.
nemusíme. To už by se nejezdilo auty, nepoužíval by se plyn, zakážeme počítače, televize, videa …..A čeho dosáhneme? ničeho. Dosáhneme pokoutního používání.
Jediná cesta vede přes permanentní výchovu k užívání všech technologií.Pro děti i dospělé. protože dospělí také podléhají. A těm to asi nezakážeme,že? Vysvětlovat, nabádat, dělat nějaké dohody ….. Stejně zůstane určité procento, které podlehne. tomu nezabráníme (viz alkohol, cigarety ,drogy...)

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ano souhlasím. Naučit se s tím fenoménem žít. Zákazy jsou bohapustá blbost. A to podle čeho jim to zakazují? Platí to i pro nechytré telefony, tablety, notebooky? Kde je hranice mezi smartphonem, iphonem a tabletem se simkou?
Zakazovači zapomínají na jednu věc. Smartphone není hračka, něco co by do školy nepatřilo. Je to taky telefon. A řeči, my jsme taky telefony po kapsách nenosili, moc nejsou na místě. Protože ty telefony tu jsou, tak se s nimi počítá. A rodiče jsou prostě zvyklí, organizovat dětem čas přes telefon. Ať se to komukoliv líbí nebo ne.
Vzpomeňte si vy staromilci, jak Vám zakazovali dlouhé vlasy, americké vlajky, křížky, rifle, to jste už zapomněli? Jak se Vám to líbilo?

Nicka Pytlik řekl(a)...

jak Vám zakazovali dlouhé vlasy

Řádný pačes je vyloženě návykový. Co nevidět dostane svůj MKN kód.
Prý to čeká i odborničení ve vzdělání.

Okomentovat