10.9.18

Zdeněk Sotolář: Změny ve vzdělávání brzdí velká školní deValachizace

Tak prý nemusí být jednotné přijímačky, ani maturita z matematiky, říká ministr školství Plaga. Asi tím ohlásil další krok velké školní deValachizace, tedy likvidace toho, co Valachová za svého působení na MŠMT napáchala.


Valachová jako ministryně s neobvyklou urputností prosadila řadu změn. Kromě velmi nepovedeného kariérního řádu, který naštěstí včas smetli předvolebně naladění poslanci. Pamlsková vyhláška se zmírňuje (ministr nám dokonce ve svém projevu k 1. září slíbil chlebíčky), nové financování se zpomaluje a odkládá, pochybnosti se teď vznáší i nad jednotnými přijímačkami a státními maturitami, přinejmenším nad maturitou z matematiky. A revize RVP se utápí v nejasnostech a alibistické anonymitě.

Inkluze - kterou se Valachová proslavila nejvíce - přináší očekávatelné problémy a uspěchaná vyhláška je opakovaně novelizována. Úpravy inkluze komplikují zásahy vlivných neziskovek. Opět slyšíme o tzv. České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání, kterou se Valachová celou dobu zaštiťovala. Zatímco jiné společnosti byly inkluzivními ideology zpochybňovány jako nereprezentativní, o tomto obskurním spolku (vlastně společku) vrchnost nepochybovala, protože ta s nimi pěla soudružskou píseň.

Jak dlouho bude trvat, než se Plagovo ministerstvo s těmito hříchy vyrovná? Není už čas hledat mechanismy, které by kleply přes prsty všechny aktivistické ministry? A kolik času české školství ztratilo kvůli zarputilosti jedné ministryně?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Jo, k nejlepším ministrům patřili ti, kteří neměli ambici nechat nesmazatelnou stopu v dějinách. Prostě jen už nic nepokazili. To není dneska málo!

Radek Sárközi řekl(a)...

Novelizoval se i její zákon o VŠ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlikům se pozdává, že devalachizace přerůstá či spíš je rovna plagaizaci.
Nebo spíš pagiátizaci, to jest 'úmyslné napodobenině vydávané za vlastní dílo'.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejnovější počin Kateřiny Valachové je poslanecký návrh na snížení specializačního příplatků na polovinu...

Okomentovat