23.9.18

Zdeněk Sotolář: Ta naše reforma česká aneb Jak z toho ven, pane ministře?

13 let od zavedení Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, které nahradilo osnovy, se opět objevuje kritika biflování letopočtů, plžů, mlžů a přítoků řek. Proběhla vůbec nějaká reforma?

Všechny školní vzdělávací programy už dávno musely projít kontrolou ČŠI. Mělo by tedy vše klapat podle reformního manuálu. Místo důrazu na učivo se měly stát závaznými tzv. očekávané výstupy zdůrazňující především dovednosti. Kde se tedy dnes nějaké biflování bere?

Přežilo. Nestačilo formálně sepsat ŠVP. Papír, jak víme, snese vše, ale skutečnost jede ve starých kolejích a ČŠI si toho nevšimne. A proč by jí to vadilo, když sama rozfofrovala stamiliony za nesmyslné znalostní testy? Ty jen daly zapravdu těm, kteří opsali staré osnovy.

RVP.ZV bylo ještě prohřáté tiskem a už vyrazili ti, kteří chtěli řádně vykolíkovat rozvolněné mantinely. Standardy, přijímačky, dokonce návrh na plošné testování. Stále se zvyšuje tlak na vyjmenování závazného učiva, v prvních zprávách o revizi RVP se objevily další kontrolní body.

Proti sobě stojí dva učitelské tábory: zastánci volnosti a zastánci závaznosti. Ale nebyla by to kotlinka česká, aby se neobjevila také zlatá střední cestička: závazné základní učivo, zbytek zůstane volnosti. Co je ten základ a co ten zbytek, to zatím nikdo neví. Osnovy s lidskou tváří.

Nečekejte, že budu plédovat za kteroukoliv z těchto cest. Dnes mi daleko důležitější připadá, aby už konečně padla volba, aby skončilo předstírání reformy, maskování osnov nebo snaha objevovat něco, aby se revize nažrala a RVP zůstalo celé. Půjde to ale bez otevřené diskuse?

Ministerstvo školství tradičně volí zcela neprůhlednou cestu utajovaných revizí pod taktovkami anonymních hráčů. Že zprávy o revizi protékají po kapkách, zaznamenal i poslanec a interpeloval ministra. Na toho dopadají ze zatuchlých skříní na Karmelitské valachobubáci.

Najde z nich Plaga cestu ven? Otevře diskusi? Padne nějaká volba?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Jenže ony se ty osnovy s lidskou tváří nesmí udělat stejně jako před deseti lety, kdy se některé kroky učinily bez návaznosti na vyšší stupeň vzdělávání.

Z pohledu matikáře-fyzikáře vyučujícího na ZŠ i SŠ mohu zodpovědně říct, že se tehdy úpravy v povinném učivu matematiky základní školy udělaly naprosto bez ohledu na potřebnost určitého matematického aparátu při výuce středoškolské fyziky.
Lomené výrazy jsou na ZŠ nepovinné. Co z toho plyne? Děcka neumí upravit ani nejjednodušší lomený výraz a tudíž není schopno adekvátně pracovat se vrorci. Goniometrické funkce jsou prý také nepovinné. Děcka nejsou schopné učivo, kde se potřebují vůbec pochopit (např. rozklad sil na nakloněné rovině, mechanická práce).

Takovéto úpravy, které komplikují život učitelům, ale především studentům, si strčte do tváře, do té zadní.

Nicka Pytlik řekl(a)...To ani náhodou!
Už dávno se měly biflovat kompetence. K učení, k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální, občanské, pracovní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici svou nedbalostí nenaplnili kompetenci pracovní a z tohoto důvodu neuzavřeli úhlovou závorku úvodního tagu fyzického řezu italica <i>. Takže prohlížeč ignoroval text jako jemu neznámý tag. Mělo být uvedeno:

...se opět objevuje kritika biflování letopočtů, plžů, mlžů a přítoků řek.
Proběhla vůbec nějaká reforma?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jenže ony se ty osnovy s lidskou tváří nesmí udělat stejně jako před deseti lety, kdy se některé kroky učinily bez návaznosti na vyšší stupeň vzdělávání.

Ale neměla by se ta návaznost navazovat zdola nahoru?

Eva Adamová řekl(a)...

To jakože fyzikáři na sš jsou povinni učivo neprobrané v matematice na zš dodatečně probrat než najedou na středoškolskou fyziku? Tak na to tedy nemají na většině škol prostor. A matematici to za ně rozhodně neproberou, bo např. gonio fce se probírají nejdříve ve druhém ročníku a sami prvního půl roku nedělají nic jiného než srovnávají úroveň studentů prvních ročníků, kteří k nim nastoupí z různých škol.

Dle mého názoru prostě před deseti lety při tvorbě RVP jedna ruka nevěděla, co dělá ruka druhá, a matematici tvořící rovopácký paskvil úplně zapomněli, že určitý matematický aparát je prostě ve středoškolské fyzice potřeba a že podstatná část učiva se bez něho probírá velmi obtížně.

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Evo Adamová, nechte se překvapit "novým RVP". Bude hůř.

Petr řekl(a)...

Ac prekvapen, musim s prispevkem pana Sotolare ve vsech podstatnych bodech souhlasit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

musim... ve vsech podstatnych bodech souhlasit

A je tam nějaký nepodstatný bod?
Inspekce pobuzerovala učitýlky chutě, než jí docvaklo, že fondíky se dají nejlépe počerpávat postaru. Jak asi tak otestovat kompetenci řekněme sociální, že?

Vít Tomis řekl(a)...

otestovat kompetenci řekněme sociální,
Nevím. Ale loni to ČŠI dokázala... Tedy alespoň žáky 2. ročníků vybraných středních škol testovala ze sociální gramotnosti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale loni to ČŠI dokázala

Vymámit z jalovice tele, toť umění nade vše.

Okomentovat