25.9.18

Zdeněk Nutz: Jsme vůbec ještě úplně normální?

Proč nejdou peníze na školy přímo a musí se propasírovat přes Brusel? Odpověď je jednoduchá. Pokud pošlete peníze přímo školám, nešla by kravička cestou podojit. Došla by do škol celá, nevydojená a ředitel by si mohl sám rozhodnout, kdo a jak ji bude dojit.

Proto musí kravička nejprve cestovat do Bruselu. Tam ji trochu přikrmí, aby to nevypadalo, že tam byla zbytečně a pošlou na dlouhou, předlouhou cestu necestu.

A tak než milá kravička na některé školy dorazí, tedy tam, kde se o ní poperou, dostane její vemeno pořádně zabrat. Navíc dorazí s nařízením, jak a kde ji dojit. A dalších pět let je kontrolováno Bruselem, jestli jste ji dojili přesně tak, jak bylo nařízeno...

Tak dost bylo kraviček a teď vážně.

Chci postavit novou počítačovou učebnu.

Jsem normální škola v normálním státě a tak na ní v rozpočtu mám našetřeno.
  • oslovím své kantory, zda by nechtěli některé práce provést na dohodu,
  • oslovím místního elektrikáře, který budovu zná a provede elektroinstalaci,
  • oslovím místního dodavatele nábytku, který mi nabídne sponzorskou slevu,
  • počítače si sám postavím přesně podle mých potřeb,
  • využiji různé slevy a akce a tím ušetřím další peníze,
  • použiji kabely, a další neopotřebované součástky ze starých počítačů,
  • o zapojení počítačů a techniky opět nabídnu na dohodu například učitelům informatiky, případně sjednám místní spolehlivou firmu, která za umístění nějaké reklamy ráda vše provede pečlivě, levně a k mé plné spokojenosti.
Oproti dodávce od nějaké neznámá firmy, která vyhrála výběrové řízení tím, že mě nacpala nějaké levné součástky a tím se dostala na nejnižší cenu si myslím, že jsem ušetřil 30% nákladů. Učebnu jsem postavil za dva měsíce od rozhodnutí.

Jsem škola v Česku, která má rozpočet natolik omezený, že nemá ani na učebnice, natož na novou počítačovou učebnu.

Dva roky čekám, než se objeví nějaká "výzva".

Pilně zpracuji ve svém volném čase 100stránkovou projektovou žádost.

další rok čekám, jestli mě náhodou vyberou a pak žádost dle pokynů celou přepracuji. Mezi tím se změní ceny počítačů takže nic už není tak jak se požadovalo.

Projektová žádost je schválena. Pořádám oslavný mejdan.

Vytvořím podklady pro výběrové řízení. Ceny jsou už jinde. Nemám na nákup, protože peníze dostanu až "potom". Jdu do banky půjčit milion na 17% úrok.

Musím koupit hotové počítače s veškerým novým příslušenstvím a do požadavku na ně nesmím napsat nic, co vlastně konkrétně potřebuji.

Nevyužiji žádné slevové akce.

Vybrat musím nejlevnější nabídky i když ta o 1 Kč dražší se zdá mnohem výhodnější.

Na všechno musím mít oficiálního dodavatele. Zpracuji stohy papírů.

Mám učebnu, která mi v mnoha ohledech nevyhovuje. Celé to trvalo 3 roky.

Stála dvakrát tolik, než kdybych si ji postavil z vlastních peněz.

Práce na projektu a s tím spojené nekonečné papírování do toho radši ani nepočítám.

Pět let potom ještě vítám různé kontroly, placené opět z peněz na projekt. Jsme vůbec ještě úplně normální?

Psáno jako komentář k Václav Klaus ml.: Ředitel školy na seznamu ohrožených druhů.

4 komentáře:

nick řekl(a)...

Nezapomente,ze nove musite povinne poridit i schodolez a WC pro vozickare. A pokud chcete ziskat vice bodu a mit vetsi sanci na schvaleni, tak z projektu zaplatite i jednu lavicku pred skolou a zahon tulipanu.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Zapomněl jsem ve skutečnosti ještě na hodně dalších věcí. Kdybych je popsal všechny, tak by mě běžný čtenář těžko vůbec uvěřil. Například ten ideální stav, že je výzva přímo na učebnu, to nečekejte.
Že u toho zároveň učitelé nemusí vytvářet nějaké přitroublé DUMy, nebo zkoušet tandemové vyučování či tvořit jiné pitomosti, o jejichž významu není ani řeč, to jsem také radši nenapsal.
Že se musím celou dobu klepat, abych neudělal nějakou chybičku a nemusel nakonec peníze vracet, to ne, to bych ještě mohl někoho odradit a pak poslouchat jak málo čerpáme.
P.S.
Vyšel tu nedávno článek Velká maturitní loupež. Nepohnulo to vůbec s nikým. Dnes mě volali z Cermatu, že už nám ty 3 balíky vezou... Smlouvy jsou podepsány, kasička otevřena. Co vy na to pane ministře? Já vím, čtvrt miliardy sem, čtvrt miliardy tam. To se to rozdává z peněz daňových poplatníků.

Pedagogická komora řekl(a)...

A ještě jste zapomněl, že nakonec kontrola zjistí, že jste udělal chybu ve výběrovém řízení. Takže o všechny peníze s ESF přijdete a uhradíte je z rozpočtu školy. Zbytek svých dnů strávíte vysvětlováním porušení rozpočtové kázně na úřadech a placením pokut...

seagates řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat