28.9.18

Vladimír Pikora: Česká pohádka o škole zdarma

Mám rád pohádky. Ale většinou mě baví jen o Vánocích. Tuhle jsem slyšel jednu pohádku v září a vůbec mě nebavila. Byla to pohádka o tom, že základní škola je zdarma. Prý že ze zákona. Což samozřejmě ani omylem není pravda.


Z článku v Reflex.cz vybíráme:

Podobný luxus vidím u dětí ve výtvarné výchově. Vážně potřebuje úplně každý školák tolik štětců? Vážně potřebuje tempery a ještě vodovky? Není to zbytečný luxus, když není na obědy? Nestačily by na výtvarku jen pastelky a jen talentované děti by ve specializovaných kurzech používaly materiálu víc? V takové logice by jednou každý mohl mít doma klavír, aby stačil hudební výchově.

Navíc interaktivní předtištěné sešity jsou neuvěřitelně drahé. Dcera přišla s tím, že potřebuje do základní školy na druhý povinný jazyk, španělštinu, jakýsi sešit za více než 500 Kč. Fakt se nedá učit jazyk levněji? Cena je prý tak vysoká, protože kniha je z dovozu a není v ní ani slovo česky. A to je výhoda? Nebyla by česká učebnice s překladem všech textů lepší? Já sám mám výbornou zkušenost s českými učebnicemi pro samouky, u nichž je cena mnoha nižší, pokrývají tolik gramatiky, že by to dětem stačilo na celou základku, a není problém jim rozumět.(...)

Systém pracovních sešitů je totiž jen dobrý byznys pro ty, kteří pochopili, že nejlepší kšefty se dělají tam, kde si děti něco koupit musí z rozhodnutí shora. Když se narodí 100 000 dětí, vědí lidé v byznyse, že za pár let tu mají téměř 100 000 zákazníků. To, jestli učebnice stojí X Kč nebo 2X Kč, ovlivní jen výši jejich zisku, nikoli nakoupené množství. Proto jsou pracovní sešity překvapivě drahé.

6 komentářů:

Jirka řekl(a)...

Co je lepší pro výuku jazyka? Na odbornou debatu to nevypadá. Pán je asi expert, tak se s ním raději do diskuze pouštět nebudu. Znovu řeší jen vstupy. Já bych raději řešil výstupy a klidně rozsáhlou diskuzí o učebnicích, metodách, ale také o plnění rodičovských povinností. Jak rozvine škola výtvarné dovednosti a cítění? Zvládnou děti alespoň základy cizího jazyka? Je problém v učebnicích? Zvládli by to dnešní žáci bez nich?
Zůstanu u toho, že mám své děti rád a tak si utrhnu od úst a investuji do jejich vzdělání. Dobročinnost mi také není cizí, takže podporuji aktivity, které zajistí podobný "luxus" i dětem, které neměly tolik štěstí. Vzdělání jim pomůže z chudoby vybřednout. Škola zadarmo není a volby rozhodnou jestli si budeme hrát na socialismus, nebo svobodně přijmeme odpovědnost za budoucnost svých dětí.

old pratavetra řekl(a)...

Zajímalo by mě, kolik učitelů dostalo na Reflexu prostor k tomu, aby se vyjádřilo k ekonomii. Pan Pikora jde ve šlépějích své ženy a dělá ze sebe stejně hloupého. Nerozumím tomu, ale možná Reflex nechává prostor panu Pikorovi, aby se příště rozhovořil o bezplatném zdravotnictví, o čistém sportu, čisté policii, pružném soudnictví ...

Charlie řekl(a)...

Ať chceme nebo nechceme, má ovšem pravdu. Nepočítám-li tašku a běžné věci, stojí nástup do ročníku na druhém stupni ZŠ cca 1000-2000, a to škola, o které mluvím učebnice půjčuje. Nyní k tomu ještě připočítám lyžařský výcvik (nepovinný) za 4800 Kč, pár výletů, exkurzí, divadel a kin za odhadem 1500, kroužky 2000 a je "vymalováno". V minulých letech např. povinný tělocvik - plavání a bruslení 1000,- (vstupy) a 1000,- (vybavení). Kdepak, státní školství zadarmo není ani náhodou.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Takových pohádek je v českém ústavním pořádku několik, oblíbená je hlavně ta o bezplatné péči o zdraví na základě veřejného pojištění nebo o spravedlivé odměně za práci (učitelé jsou zářným příkladem). Není pán poslanec?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mozna by bylo fajn, kdyby konecne nejaky vzdelany novinar pochopil, ze ona bezplatnost spociva v neplaceni skolneho. Nic vic a nic min.
Jestli nekdo vychovava dite sest let s tim, ze s nastupem do skoly dostane rodic dodavku plnou pomucek do skoly( a to se jeste ten pomatenec s R nezminil o dojizdeni, svacinach, obedech, prezuvkach......) a dostane tomod statu zdarma, pak takovy rodic patri do Bohnic.

Pepouš řekl(a)...

Tím vším chci říct, že naše školství je stále zastaralé, neefektivní a drahé. Děti tráví ve škole moc času, používají moc materiálu a mají málo znalostí. V mezinárodních testech nevychází čeští školáci vůbec dobře. Přitom to jde, chtít od základního školství méně povinností, zato víc znalostí.

Škoda, že tahle perla je na konci a ne na začátku, protože pak už by nebylo nutné celý blábol číst.

Zase jeden výkřik rádoby novináře. Splácám něco dohromady, je z toho článek, za který dostanu zaplaceno a víc mě nezajímá. Zamyslet se? Zeptat se učitelů? Zeptat se rodičů? Proč by to dělal, do školy chodil, takže se nikoho nemusí ptát a vyplodí tohle.

Většina lidí snad chápe, co znamená škola zdarma. Nákup pomůcek - něco to stojí, pravítka, kružítko, pastelky, štětce, barvy, nůžky, penál, aktovka, kalkulačka ... Sice dost peněz, ale většina těchto pomůcek vydrží několik let, klidně i celou docházku. Jenomže to chce nějaké zacházení, úctu k majetku, penězům a ne že když se to rozbije, tak mi to rodiče zase koupí, stojí to přeci pár korun. Takže si pak rodiče stěžují, že musí kupovat každý rok nové kružítko a jako na co? No stačí ho koupit jednou a mít svou ratolest nějak vychovanou.

Mít pracovní sešit na každý druhý předmět je zbytečné, tady bych pochopil, že to mnohdy není úplně únosné. Ale zobecnit to zase na celé školství je dost mimo.

Okomentovat