3.9.18

Vladimír Barák: Inkluzi už nelze zastavit. A Plaga to dobře ví

V červnu 2017 Kateřina Valachová rezignovala na funkci ministryně školství. Teď musí ve sněmovně sledovat, jak poslanci ruší reformy, na kterých celé roky pracovala. „Klíčové normy naštěstí nikdo nezpochybňuje. Dokázala jsem české školství posunout do nového tisíciletí,“ říká poslankyně za ČSSD.

Z rozhovoru v časopisu TÝDEN vybíráme:

Současný ministr Plaga přislíbil ihned po svém jmenování do funkce věcnou a finanční revizi a následné změny v inkluzi – společném vzdělávání dětí s handicapem a bez něj. Co na to říkáte?

Jedna věc jsou slova a druhá věc je skutečnost. Za ten více než rok od chvíle, co jsem rezignovala, k žádné zásadní změně inkluze nedošlo a myslím si, že ani nedojde. Naopak, dnešní hodnocení ukazují, že cesta společného vzdělávání je správná a starosti, které učitelé a učitelky aktuálně řeší či v minulosti řešili, jsou starosti naprosto přirozeného charakteru, které vždy s tak významnými změnami jdou ruku v ruce. Uvědomte si, že za inkluzí jsem nestála jen já, ale i odborník na pedagogiku, pan profesor Stanislav Štech coby můj politický náměstek, ale také pan Robert Plaga coby můj další náměstek. Současný pan ministr dokonce byl i politickým náměstkem mého předchůdce Marcela Chládka, takže se zúčastnil už před mým nástupem na ministerstvo všech kroků, které znamenaly schválení takzvané inkluzivní novely. Proto si opravdu nemyslím, že by nyní pan Plaga tohle naše společné dílo nějak torpédoval. Vždyť za ním stál od úplného prvopočátku, na rozdíl ode mne, která jsem vstoupila do rozjetého vlaku (úsměv).

Podle některých údajů nás dva roky společného vzdělávání stály takřka pět miliard korun. Nejen opoziční poslanci říkají, že inkluze je černá díra na peníze. K podobné rétorice se občas uchyluje i premiér Andrej Babiš. To vás nezneklidňuje?

Útoky některých jedinců, že je inkluze předražená, neberu. Školství je velmi podfinancované a každá koruna navíc, která sem míří, je koruna investovaná správně. O nějakém plýtvání vůbec nemůže být řeč. Za ty peníze se financují učitelé, speciální pedagogové, školní psychologové, speciální i běžné školy. To jsou v konečném důsledku peníze pro naše děti. Ale hlavně: ty děti byly ve školách i před změnou. Jen se peníze braly odjinud. Z platů, z provozu…

10 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Nelze, nelze.

Je to jako nulou dělit nelze nebo ve druhé třídě větší číslo od menšího odečítat nelze nebo jako stroj těžší než vzduch létat nelze...

Kdo to má vědět.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zastavit lze uplne vsechno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen ta blbost lidská se valí přes všechna omezení.
Kam se hrabe neutrino. Pytlici jsou přesvědčeni, že tu byla ještě před Velkým třeskem.

Radek Sárközi řekl(a)...

Které tisíciletí má Kateřina Valachová na mysli? To příští po roce 3000? Po napadení planety mimozemšťany a zotročení lidstva bytostmi na bázi křemíku?

komenský řekl(a)...

tahle paní si nevidí ani na špičku nosu a bude škodit českému školství dál a dál

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Paní Valachová, to nebylo nové tisíciletí, dokam jste posunovala české školství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

to nebylo nové tisíciletí, dokam jste posunovala české školství.

Bylo, pane Sotoláři. Bylo.
A pytlici by potřebovali vědět, kde má to nové tisícíletí otvor. To kdyby náhodou neodolali pokušení někomu do jeho nového tisíciletí vlésti dřív, než je, ty pytliky totiž, do jejich nového tisíciletí ten dotyčný nakope.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Prokrindapána 'vlézti' !!!

Ivo Mádr řekl(a)...

Paní Valachové prospěje, když složí mandát poslance a někam se odstěhuje na vesnici. Takto pojatým procesem inkluze zmrvila úplně všechno.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Stručně řečeno: zmrvila úplně všechno

Okomentovat