19.9.18

Vít Pátek: Proč se žáci učí z více než dvacet let starých učebnic?

Nehorázné "šetření" na celkových výdajích na školství, které jsou tvořeny převážně platy učitelů, vedlo k tomu, že když už bylo nutno na platy přidat alespoň mizivé procento, ořezaly se několikrát za sebou o desítky procent ostatní neinvestiční výdaje (ONIV). Hlavní dlouhodobý následek je, že zkolabovala důvěra nakladatelů učebnic v racionální chování státu a v současnosti už téměř neexistuje vývoj skutečně moderních učebnic.

Moderní učebnice jsou soustavou různých produktů, včetně elektronických, podporujících opravdu "up to date" didaktické postupy - náklady na tento vývoj (řád minimálně jednotek, mnohdy desítek miliónů korun u jedné předmětové řady pro jeden stupeň) měly i při úrovni výdajů na učebnice z roku 2007 návratnost blížící se 10 letům. Následky tohoto "šetření" (podobně jako u nízkých platů učitelů až s jejich generační obměnou) se dostavují až za mnoho let. O to jsou drastičtější. A zároveň to velké zpoždění vede k tomu, že je toto "šetření" na školství tak oblíbeno u politiků s jejich "životním cyklem" od voleb do voleb...

Do roku 2007, i po roce 2012 jsme ve výdajích typu ONIV a v nich na vzdělávací pomůcky hluboko pod úrovní vyspělých zemí, jde o ještě výrazně menší zlomek jejich výdajů (v přepočtu na žáka, dokonce i po případném přepočtu na lokální kupní sílu či HDP), než je to u platů učitelů. Vede to až k takovým paradoxům, že učitelé říkají "nechceme nabídku modernějších pomůcek, protože ty nemůžeme "po jedné" dokupovat místo zcela zničených do stále používaných sad těch prehistorických".


Převzato ze sociální sítě Facebook, jde o komentář ke článku Žáci se často musí učit ze „salátu“. Školám chybí peníze na nové učebnice.

3 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Z titulku utekla zřejmě číslovka

Nicka Pytlik řekl(a)...

Správně otázka zní: Proč se žáci učí z učebnic?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Správná otázka: Proč se žáci vůbec učí?

Okomentovat