17.9.18

Veronika Hlaváčová: Lidí s poruchou autistického spektra přibývá. Na diagnózu se často přijde zbytečně pozdě

Celkem 11 600 lidí v Česku má od lékaře potvrzenou diagnózu autismu. Reálný počet dětí i dospělých s poruchou autistického spektra může být ale mnohonásobně vyšší. Včasná diagnóza a následná práce s autisty je přitom podstatná pro jejich další vývoj. Pokud se jejich chování neusměrňuje, můžou být agresivní a nezvladatelní a přerostou rodičům přes hlavu.Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

S autistickými dětmi pracuje třeba terapeutka Lucie Kernerová. Všímá si, že někteří rodiče zvláštní chování svých dětí ignorují a na autismus se přijde zbytečně pozdě.

„Rodiče to nechávají být. Říkají si, že to dítě má ještě čas. Nemluví, protože nechce. Nebo se všeobecně říká, že jsou kluci pomalejší. Tak to neřeší a čekají třeba až do čtvrtého roku věku, kdy jsou zvláštnosti znatelně viditelnější oproti zdravým dětem,“ vysvětluje.

„Pokud se dítě nechá růst jako ‚dříví v lese‘, může být nebezpečné sobě a ostatním. Jakmile s dítětem začnete pracovat hned, máte zkrácenou práci.“
1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pred vic jak rokem jsem pomahala nekomu z rodiny, kdy dite jeste skoro ve 4’ letech nemluvilo. Nasla jsem mnoho kontaktu na odborniky, rodice obtelefonovali co mohli. Vysledekem bylo vice jak rok snazeni vubec vkrocit do nejake ordinace. Nyni se zadarilo. O tomto se pani zapomela zminit. Protoze je to zcela bezna praxe. Do Nautisu se ceka rok a jeste vyplaznete 5000,-. A jsou i. psychiatri, co pas neuznavaji a pisi jen expresivni poruchu chovani.

Okomentovat