19.9.18

Vera Renovica: „Přepracovat inkluzi? Vítám to a děkuji Blesku,“ raduje se expert na školství

Už dva roky českým školstvím zmítá inkluze. Tedy pokus do běžných základních škol „nalít“ zejména děti s lehkým mentálním postižením. Po jednání u prezidenta Miloše Zemana v Lánech se odborníci dohodli, že opatření omezí. A šéf Asociace speciálních pedagogů ČR Martin Odehnal říká: No konečně!


Z rozhovoru v Blesk.cz vybíráme:

Jak z toho ven?

Asistent by se stal „kmenovým“ zaměstnancem školy stejně jako učitel či školník. Když by prokázal potřebné kvality, dostal by smlouvu na dobu neurčitou, a to za větší peníze. Postupně by hromadil zkušenosti při práci s různými typy speciálních vzdělávacích potřeb, takže by se během nějakých 4 – 5 let vypracoval do podobné pozice, jakou mají v nemocnicích zkušené zdravotní sestry. Namísto armády „průtokových“ pracovníků bez opravdové kvalifikace bychom zde měli v pravém slova smyslu profesionální skupinu zaměstnanců škol.

Ministr Plaga zároveň konstatuje, že nedochází k zániku speciálních škol – tam spadají i základní školy praktické, kam chodí děti s lehčími postiženími, které se snaží dva roky stará novela inkludovat. Jaká je reálná situace?

Celý systém speciálního školství dostal v minulých několika letech zabrat. Navzdory často až nechutné kampani některých samozvaných odborníků, jimž zejména bývalá paní Valachová „odezírala ze rtů“, se naštěstí doposud nepovedlo jej přivést k zániku. Naším heslem je: Vzdělávejme děti se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách, pokud je to možné, ve speciálních, pokud je to nutné. Na rozdíl od paní Valachové a spol. však víme, že každé dítě je jiné a při stejném typu zdravotního postižení může jedno slušně prosperovat v běžné škole, zatímco pro druhé to bude inferno.

7 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Přidala bych, že je potřeba podobně zaměstnat na stálé úvazky školní speciální pedagogy (a a nejen školní) a na větších školách určitě i psychology.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A pro potřeby pedagogických sborů i psychiatry. Nač tratit čas docházením...

Ivo Mádr řekl(a)...

A antidepresiva fasovat co 4 hodiny a zadarmo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koordinátor antidepresiv?
To aby se z toho zbláznil...

Nicka Pytlik řekl(a)...

raduje se expert na školství

Proč ta Renovica u všech všudy pana Odehnala uráží až tak nevybíravým způsobem?
Expert na školství... taková nehoráznost!

Ygrain řekl(a)...

Na větších školách těch psychologů a speckařů rovnou víc, prosím. Nudit se rozhodně nebudou, a my nebudeme muset laicky diagnostikovat a řešit deprese a sebevražedné sklony.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kolik speckařů by bylo, kdyby se prachy nenaládovaly do inspisu? A zrušení ČSI by přineslo další.

Okomentovat