8.9.18

Václav Dolejší: Řada mladých učitelů má některé intelektuální dovednosti horší než zbytek populace, říkají vědci

Studie institutu IDEA se zaměřila na intelektuální dovednosti kantorů, například na čtenářskou gramotnost či matematické dovednosti. Mezi učiteli z mladší generace v Česku jsou výrazné rozdíly co do jejich dovedností. Ukázala to studie institutu IDEA, která vycházela z mezinárodních šetření. Důsledkem je podle autorů studie prohlubující se rozdíl mezi kvalitou vzdělání na různých školách či v různých regionech.Z doprovodného článku v Seznam Zprávy vybíráme:

„Mezi mladými je na jedné straně spousta těch, kteří jsou vysoce nadprůměrní, skvělí a zapálení nadšenci pro profesi učitele. Jenže pak je tam také nepoměrně vysoký podíl lidí, kteří jsou na tom se čtenářskou gramotností velmi špatně. Jsou vlastně i pod průměrem celé populace,“ upozorňuje Münich.

Studie to přičítá vývoji po roce 1990 - otevření spousty nových příležitostí a poklesu zájmu o učitelskou profesi.

„Pedagogické fakulty dnes lákají skutečně jenom nadšence. V posledních deseti letech braly každou duši, která byla ochotná jít na vysokou školu studovat a už se nikdo asi moc neptal, jestli má na to po stránce nějakých čtenářských a jiných gramotností,“ míní akademický ekonom Münich.

Jedinou cestou je zvýšení platů. To sice mnoho vlád slibovalo, ale problém byl, že se zvyšovaly jen tarify, zatímco na odměny už nezbylo nic. Učitelé si tak na výplatních páskách žádného zvýšení ani nevšimli.


Celý text studie Intelektuální dovednosti českých učitelů v mezinárodním a generačním srovnání
7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Řada mladých učitelů má některé intelektuální dovednosti horší než zbytek populace

Už jen skutečnost, že v té dnešní překotně měnící se době jdou do učitelování, svědčí o mnohém.

Ivo Mádr řekl(a)...

Asi platí: "Za málo peněz je málo muziky". Až učitelé dosáhnou na oněch slibovaných 45 000,- hrubého, pak bude průměrný plat v ostatních profesích hodně nad 50 000,-
Kdo se hrne na PdF? Dvojkaři a trojkaři, protože jedničkáři a dvojkaři vystudují VŠ obory, které slibují mnohem vyšší platy než ve školství. A k tomu ještě polovina těch chytřejších absolventů PdF vůbec do škol nenastoupí. Kvalita musí být zaplacena. Jinak nemá cenu hořekovat nad intelektuálními dovednostmi mladých učitelů. Výjimky však potvrzují pravidlo, protože všichni mladí učitelé, které znám, jsou výborní.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A mě by zajímalo, jestli to platí o pro jiné profese. A tedy, jestli je to dané věkem a některý mladý inženýr je prakticky "blbější", než většina ostatních.

Tedy, že začínají do tvorby hodnot zasahovat "moderní výukou postižené generace"...

Rüdesheim řekl(a)...

Učím již pěknou řádku let a stále na jedné a téže škole. Pouhou zkušeností mohu se přiklonit k názoru rapidniho sešupu intelektuálního. Vědecké studie netřeba. Stav věci sice pojmenuje, ale nezmění.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ještě prosím o výzkum v řadách školských expertů.

Jiri Janecek řekl(a)...

„Mezi mladými je na jedné straně spousta těch, kteří jsou vysoce nadprůměrní, skvělí a zapálení nadšenci pro profesi učitele. Jenže pak je tam také nepoměrně vysoký podíl lidí, kteří jsou na tom se čtenářskou gramotností velmi špatně. Jsou vlastně i pod průměrem celé populace,“ upozorňuje Münich.

To mi pripomnelo film Vrat se do hrobu... S ohledem na to, s kym si ale pan Munich casto notuje, v tom vidim ale i naznaceni toho, ze ta prvni cast je pro Eduin, ta druha pro Marii Terezii. Uz se tesim, co z toho Bob a spol. navari za gulas...

mirek vaněk řekl(a)...

Mně vadí jedna věc. Proč se dělá výzkum až ve stádiu, když situaci už všichni vidí a nedá se zatloukat. Proč ten výzkum nebyl dělán před deseti lety, kdy se to začalo projevvat a začínalo to být vidět.
Ono je to podobné i na VŠ. Zatím se jen vlní dálnice(evidentní nedodržení technologických postupů), sem tam spadne lávka či dům, protože to někdo neumí včas diagnostikovat a správně opravit. V nemocnici se o lapsech nedovíte. Jen o těch velkých. Otázkou je, co je jen chyba a co neznalost(systémový problém).
Zatím co počet výzkumníků roste(pozgraduálních stdentů je stále víc), zdá se že výsledky výzkumů jsou horší.

Okomentovat