7.9.18

Usnesení školského výboru PSP k politizaci a nestandardním postupům při výběrových řízeních na pozice ředitelů škol ze strany vedení měst a obcí

 

Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
2018
8. volební období

72

USNESENÍ výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu z 9. schůze ze dne 5. září 2018

k politizaci a nestandardním postupům při výběrových řízeních na pozice ředitelů škol ze strany vedení měst a obcí

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po vyslechnutí informace ministra školství, mládeže a tělovýchovy R. Plagy, zpravodajské zprávy posl. V. Procházkové a po rozpravě

I. vyzývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR o sdělení oficiálního stanoviska, jaké chystá legislativní úpravy pro výběrová řízení na ředitele škol a školských zařízení, a to do 30. září 2018;

II. konstatuje, že politizaci a nestandardní postupy při výběrových řízeních na pozice ředitelů škol a školských zařízení a dramaticky klesající počet zájemců (na polovinu konkurzů se hlásí jeden či nula uchazečů) považuje za závažné problémy naší vzdělávací soustavy.

7 komentářů:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Amerika objevena!! Jen pro pořádek, chybí tam ….a krajů. Tam je to vůbec svoloč. Nejradši mají, když se znovu přihlásí jen ten jejich vyvolený. Jak je ještě někdo, tak jsou nervózní jak sáňky v létě, a radši mu hned řeknou, že je nevhodný kandidát a to bez uvedení jediného důvodu. Vyvolený si tam pozve své dva nohsledy a ty se tam vykecávaj o blbostech. Jednu jako za školu a jednu jako za radu školy.
Nestranná bývá snad jen ČŠI, ale ta má malé slovo. Jo a někdo z opozice, tak to už vůbec ne.
A to se opravdu divíte, že se na ty blamáže nikdo nehlásí?

Radek Sárközi řekl(a)...

Ale zase je pak ředitel školy se zřizovatelem jedna ruka a komunikace bezproblémově funguje. Neházel by starosta, který daného ředitele nechce, škole klacky pod nohy?

Zdeněk Nutz řekl(a)...

No jo ale na co je potom to řízení? Když si stejně vyberou koho chtějí, tak proč si ho nevyberou zrovna?
Je fakt rozdíl při výběru ředitele na venkovskou školu a mezi výběrem, který dělá kraj, protože už celý systém těch krajských zřizovatelů, kteří ani nevědí, kde ta škola stojí, je na hlavu postavený. Nikdo z té komise tu školu pořádně nezná. Vrátit na okresy!!!

poste.restante řekl(a)...

Ale zase je pak ředitel školy se zřizovatelem jedna ruka a komunikace bezproblémově funguje.
Kolega Nutz má pravdu.
A je tam ještě jeden problém.
Politická vedení obcí i krajů se mění. Komunální a krajské volby jsou po čtyřech letech, ale ředitel je na šest.
Většina koalic ve velkých městech a na krajích nevydrží celé volební období.
No a pak je tudíž "zákonitě" potřeba dostat do vedení školy "našeho" člověka, místo toho "jejich", který tam byl od posledka.
Štěstí a klid tak mají jen ti ředitelé, kteří jsou navázáni na stranu, která se vyskytuje ve staré i nové koalici.
"Střelivo" k palbě na ředitele pak hodně často dodává i "nestranná" ČŠI.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Výběrová řízení jako zpolitizovaná vnímají zejména neúspěšní kandidáti. Kázání o špatných mravech vypadlo docela nedávno z jednoho takového analytika poměrů v samosprávě, který se bezelstně přiznal v přímém přenosu k tomu, že když si před konkurzem předjednával podporu, vyšlo najevo, že o něj už nikdo po těch letech nestojí, a tak do toho konkurzu nakonec ani nešel. Ztráta času, když to nebylo sychr tak, jak byl zvyklý z dřívávějc.
Že rozhodnutí politického orgánu je vždycky politické, zřejmě nepobral.
Pytlici by se velmi přimlouvali, aby ředitele škol jmenoval nějaký centrální orgán státní správy ve školství, odborně zdatný s patřičnou autoritou. Něco jako eduin.
Nebo tak nějak podobně.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Nebo vždycky úspěšná pětka bývalých ministrů . Valachová, Štěch, Chládek, Fiala, Dobeš, Fiala.....

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Jeden Fiala mě tam omylem vlezl dvakrát...

Okomentovat