17.9.18

Táta parťák: Můj syn úkoly dělat nemusí. Povinné nejsou. Škola je nesvobodný systém

Nechtěl bych být na místě žádného učitele, škola je nesvobodný systém, jsme vedeni k poslušnosti k autoritě, rodič je nucen odvádět děti do školského systému, i když s ním nesouhlasí. Můj syn úkoly dělat nemusí, ale není kvůli tomu černou ovcí třídy, děti to vůbec neřeší, říká bloger, který vystupuje pod přezdívkou Táta parťák. Pro svého syna vymohl, že ve škole nemusí úkoly dělat. Dodává, že si jeho syn sám vybere, jestli je pro něj úkol zajímavý, nebo jestli se chce věnovat něčemu jinému. Do školy se už ve druhé třídě prý tolik netěšil.

24 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ať se odstěhují na jižní pól a budou svobodní... Divím se, že mu nevadí silniční pravidla a občanské zákony.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Typická ukázka jedné změny, která tak nějak nastala postupem času se změnou společnosti a jejímu podivnému přístupu ke vzdělání vůbec.
Zapomněli jsme, že cesta bez překážek nikam nevede. Nasloucháme různým expertům, že už není potřeba se nic učit, že se dá všechno dohledat a podobně. Jenže jak chcete něco hledat, když nevíte co? Vzdělávání vždycky bude bolet. Někoho víc, někoho míň. Vzdělávání je i tak trochu násilí. Jenom právě vzdělaní lidé mohou být svobodní a svobodu si užívat. Mluvit o nesvobodě ve škole je kravina. Do školy nechodíme proto, že se tam jdeme svobodně bavit. Od toho jsou jiná zařízení.
To, že dnes rodiče uzavřeli se svými dětmi koalici proti učitelům, to že děti doma slyší, když přinesou poznámku nebo kouli - co si to ten učitel vůbec dovoluje? To je prosím pěkně špatně!!!
Rodič má na vzdělání se školou spolupracovat a hlavně je to on, kdo je zodpovědný za jeho výchovu. Morálně i před zákonem.
Tak si to vy "parťáci" trochu srovnejte v hlavě. Jenom o domácích úkolech to není. Škola je také o povinnostech. O tom že si od mala zvykáme, že když mám nějakou povinnost, že za ní mám zodpovědnost. Od včasného příchodu, nošení pomůcek až po domácí úkoly. Pokud takto bojujete za to, aby si Váš syn úkoly neplnil, tak Vás docela lituju.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Škola je nesvobodný systém, zaměstnání je nesvobodný systém, pravidla silničního provozu jsou nesvobodný systém, stát je nesvobodný systém. Jsme zvědav, co si bude synek v životě vybírat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nechala bych je nedělat úkoly, neučit se. až si bude rodič stěžovat, že dítě neumí a třeba by bylo vhodné doučování, řekla bych, že jsme se jako škola svobodně rozhodli nezatěžovat dítě ani sebe nadhodinami učení a že si parťák má pomoci sám.
A za úplně nejlepší považuji zrušení povinné docházky a vzdělání s tím, že kdo dobrovolně bude chtít dítě vzdělávat, bude prostě dodržovat pravidla. kdo dodržovat pravidla nechce, ať se vzdělá nějak jinak.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky vždycky zajímalo, která síla přinutí dítě, aby ve škole něco dělalo. Jakože domácí úkoly, příprava na výuku, samo zkompetentňování, kázeň, pořádek, docházka do školy.
Taťulda se zviditelnil a objíždí shromáždní inovativních budovatelů nových pořádků s cyklem přednášek o svobodě ducha i těla. Pytlici toužebně očakávají, až přijde s něčím doopravdy prospěšným. To jest zrušení klasifikace a toho zdrcujícího posudkování, a pak především povinné školní docházky a vzdělávání vůbec. Jak už tady padlo.
Pro svoje děti je jistě hrdina, který je ochrání před zvůlí státní moci. Nezbývá, než těm dětem popřát, aby nenarazily na taťku jiných dětí, který těm svým zařídí, že si budou moci vybrat, jakým způsobem se budou chovat ke svému okolí, k ostatním lidem. K jejich pohodě, majetku, zdraví...
Čím se živí ten taťka? A jak to vidí ministr školství? Stanovisko inspekce školní už padlo. Pytlici to vnímají tak, že nemusejí nutně svoje žáky zatěžovat nějakými úkoly. A jestli prorazí i otevřenost vzdělávání, tak ani nějakou praci ve škole. Hele, po-ho-da.

Ygrain řekl(a)...

"kdo dodržovat pravidla nechce, ať se vzdělá nějak jinak."

A za vlastní peníze, nikoli státní.

Mimochodem, tomu, že děti spolužákovo "privilegium" neřeší, moc nevěřím.

Pepouš řekl(a)...

Zatím to bylo na úrovni první třídy. To že to spolužáci moc neřeší, tomu věřím. ZATÍM. Myslím, že rok od roku bude celá situace zajímavější. Tak snad se podrobnosti dozvíme i třeba za pět let na druhém stupni. Starší děti, různí učitelé s různými nároky...

Eva Adamová řekl(a)...

"Pro svého syna vymohl, že ve škole nemusí úkoly dělat."

Tak nějak si v praxi představuji pořekadlo "srát si do vlastního hnízda."

Unknown řekl(a)...

Zaměstnání je svobodná volba stejně jako jízda po silnici. Škola ještě stále funguje v režimu absolutisticke monarchie. Zbytečně a kontraproduktivní.

Unknown řekl(a)...

Ty "státní" peníze se berou odkud? Pokud vím SU víceméně inklinuje k anarchokapitalismu takže tohle by byl ideální stav. Nebrat lidem peníze a neotravovat s umělými povinnostmi. Život má dost limitu i bez úředníků a jejich kreativity...

Unknown řekl(a)...

Zkuste se Vy zamyslet nad tím co píšete...

Unknown řekl(a)...

Zrušení PSD by bylo skvělé. Tím se vyřeší i klasifikace, posudkovani etc - učitele nebudou muset řešit tuny byrokracie a nařízení, ale věnovat se pouze výuce dle svého nejlepšího vědomí a schopnosti. Určitě bude spousta rodičů dal poptává to nač jsou zvyklí, jiní ne. Věří tady snad někdo ze MŠMT je pro vzdělávání přínosem?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Absolutistická monarchie? Věří tady někdo, že taková blbina je pro diskusi přínosem?

poste.restante řekl(a)...

Nezbývá, nežli doufat, že blbost není dědičná.

P. Vršecký řekl(a)...

Naopak! Já doufám, že Tatýkovi parťákovi jednou syn chováním vůči němu ukáže, jaká bláhovost byla výchova v popsaném stylu. Vykašle se na něj, protože komu by se chtělo starat o dědka, ne?

Nicka Pytlik řekl(a)...

doufat, že blbost není dědičná

Nejenže je dědičná, ale je také silně nakažlivá. Šíří se pohledem a poslechem.
A očkovat se proti ní nedá. Normálně pandemie.

Jiri Janecek řekl(a)...

Pošuci byli vždy... Systémovou chybou dnešní doby je, že z některých dělá celebrity.

Ale to ta včerejší doba dělala vlastně taky...

Jiri Janecek řekl(a)...

"Ty "státní" peníze se berou odkud? Pokud vím SU víceméně inklinuje k anarchokapitalismu takže tohle by byl ideální stav. Nebrat lidem peníze a neotravovat s umělými povinnostmi. Život má dost limitu i bez úředníků a jejich kreativity... "

Existují snad nějaké životaschopné soukromé peníze? Nejsou tu peníze jen dík tomu, že nás ten zlý stát nutí jimi platit? A omezuje svobodu zaměstnavatelů vyplácet mzdy třeba v králičích kůžích nebo pivu?


Jana Karvaiová řekl(a)...

Mozna ten pan veri i tomu, co hlasa. Myslim, ze ho to dozene. Mela bych na nej par otazek. Jen nevim, kdyby byl blizko, zda bych nasla odvahu se nejake jeho besedy zucastnit. Trochu mi pripomel takove ty pani co nam obcas zvoni u brany .

Unknown řekl(a)...

Zivotaschopne soukrome penize jsou zakazany zakonem a zatim vsechny pokusy o jejich zavedeni skoncily zatcenim a zrusenim. Protoze by neumoznovaly dodatecne obirani lidi prostrednictvim inflace.
Ted startuje Bitcoin (a par dalsich) kteri maji ambici se jimi stat a nelze je tak snadno znicit. Zivotaschpnost za kratkou dobu sve existence prokazuje opakovane a vytrvale roste. Tim klesa volatilita a po zavedeni Lightning Network ci jine technologie bude i pouzitelny pro bezne drobne patby ve vetsim meritku.. Samozrejme kristalovou kouli nemam, ale fundamenty ma mnohem lepsi nez kterakoliv statni mena.

Kadopadne muj komentar reagoval na to ze stat nema platit nic jineho nez statni skoly - super ale pak at ani na ne nevybira penize od lidi kteri je nevyuzivaji. To je fer ne?

poste.restante řekl(a)...

Napsat, že se zavedením Bitcoinu klesá volatilita znamená přinejmenším nedostatek informací. :-)

stat nema platit nic jineho nez statni skoly - super ale pak at ani na ne nevybira penize od lidi kteri je nevyuzivaji. To je fer ne?
Ne není.
Fér by to bylo až v okamžiku, kdy stát nebude financovat také podporu v nezaměstnanosti pro neuplatnitelné absolventy soukromých škol, na kterých se žáci učili jen to, co sami chtěli.
Do té doby budou muset i zcela soukromě financované školy strpět státní dohled minimálně stejně, jako soukromé ordinace podléhají dohledu posudkových lékařů a soukromé prodejny kontrole hygieny a bezpečnosti práce.

Proč vůbec tyhle bláboly řešíme.
Nechť se všichni svobodní složí, koupí si nějaký ostrov a tam založí svobodnou společnost. Jeden je teď k mání za ani ne milion dolarů. :-)

P. Vršecký řekl(a)...

Teď bitcoin fakt nestartuje, dokonce ani pokud se o něm Unknown až teď dozvěděl. A není jedinou kryptoměnou a nějak jsem si nevšiml, že by "vytrvale rostl". Dalo by se pokračovat celkem jednoduchým vyvracením myšlenky, že by každý měl financovat jen to, co následně ze strany státu sám užívá, ale poste.restante má pravdu. Proč tyhle bláboly vůbec řešit, škoda času.

fp řekl(a)...

Nemám rád žádnou formu útlaku a proto na paní učitelku svého prvňáčka napochoduji s právníkem, to je zajímavý soulad. Také se podivuji nad tím, že zde nemáme školy, kde si děti mohou dělat svobodně jen to, co se jim zlíbí. Myslím, že v Ústeckém kraji bychom jich našli několik. Nechť si tam taťka jen na chvíli postojí u vchodu, jistě by získal inspiraci pro další mediální vystoupení a rozhodně by si obohatil slovník. Je to zatím jen jeden z těch dost slabých stand-up komiků. Bohužel se tak nepředstavuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V každé škole si děti mohou dělat, co se jim zlíbí. A není síla, která by je přiměla.
Jen to některé pořád ještě nevědí.

Okomentovat