10.9.18

Radka Hrdinová: Středoškoláky budou učit hlavně důchodci

Třetina učitelů středních škol se blíží k důchodu. A na školy míří silné ročníky žáků. Kdo je bude učit? Za posledních pět let učitelé na základních školách zestárli o dva roky, jejich průměrný věk se přehoupl přes pětačtyřicet let.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Důchodovému věku se ve velkém povážlivě blíží zejména učitelé odborných předmětů, jejich průměrný věk se během posledních let přiblížil padesátce. „Už před třemi lety jsem na ministerstvo školství posílal výsledky průzkumu, který jsme udělali na 85 školách,“ říká Karel Dvořák, ředitel Středního odborného učiliště Ohradní v Praze a zároveň předseda Sdružení učňovských zařízení.

„Každému druhému pedagogickému pracovníkovi už tehdy koukal z kapsy důchodový papír, třetina byla starší 65 let a učila buď ze setrvačnosti, nebo z loajality,“ dodává Dvořák.(...)

Na jaře se jeden z mých mistrů zranil při hromadné nehodě, ještě jsem za něj nenašel náhradu,“ říká Karel Dvořák, ředitel Středního odborného učiliště Ohradní v Praze. Na inzerát se nikdo nepřihlásil, naději tak vidí už jen ve „svých“ důchodcích. „Ještě dnes mám v plánu dvěma z nich zatelefonovat, jestli by nepřišli zaskočit,“ dodává Dvořák.

Učitelé chybějí i na školách základních. Dlouhodobě je nedostatek kvalifikovaných učitelů fyziky, informatiky nebo matematiky, ale třeba i cizích jazyků. V minulých letech ředitelé škol zoufale hledali také učitele pro první stupeň. To když dorazila populační vlna, kvůli které po dlouhodobém poklesu počet žáků na základních školách během posledních pěti let narostl z 82 na 92 tisíc.(...)

Na základních školách, které se silnějšími ročníky žáků zápasí teď, klesá již nyní podíl kvalifikovaných učitelů.

„Namístě je diskuse o tom, zda nerozvolnit podmínky stanovené zákonem, aby bylo umožněno vyučovat i absolventům neučitelských vysokých škol,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Žáků na školách přitom příliš neubude.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby bylo umožněno vyučovat i absolventům neučitelských vysokých škol

Aby bylo umožněno vyučovat i neabsolventům vysokých škol. Postačí pár školení o inovativních metodách, katalog montessori učebních pomůcek a fotka Kartouse, Hřebeckého nebo Feřteka v šatní skříňce. Nejlépe do půl těla...
Hlavně, aby měli děti rádi a aby je měly děti rády.

Okomentovat