10.9.18

Miroslav Tomek: Proč dát dítě do horší školy? Když může vyniknout, bude podávat lepší výkony, tvrdí studie

Pokud je někdo ve škole nebo v práci relativně úspěšnější než ostatní, může to vést k tomu, že bude nezávisle na úrovni vlastních schopností podávat lepší výkony. Na serveru agentury Bloomberg se tématem zabývá ruský publicista Leonid Beršidskij. Konstatuje, že pro své dítě možná uděláte nejlépe, když mu namísto prémiové základní školy najdete horší, a postaráte se o to, aby ve třídě patřilo k nejlepším žákům. Pomůžete mu tak prý k úspěchům v dalších letech. Kromě studentů má přitom celý princip význam i pro manažery.

Z článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Školy v Evropě a Spojených státech své žáky běžně podle úspěšnosti hodnotí, a očividně to má efekt na jejich výkonnost, myslí si Beršidskij na stránkách Bloombergu. Richard Murphy z Texaské univerzity v Austinu a Felix Weinhardt z Německého ústavu pro hospodářský výzkum v Berlíně se v nedávné studii zaměřili na žáky anglických základních škol.
Jejich výzkum ukázal, že děti, které z určitého předmětu dostávají lepší známky než ostatní, mají při celostátních testech z toho samého předmětu lepší výsledky i ve věku 14 a 16 let. Nehraje při tom roli, že známky, které dostávaly, byly objektivně vzato průměrné – důležité je, že si vedly lépe než jejich spolužáci.

Důsledky jsou přitom dlouhodobé. Na základě souboru dat dvou a čtvrt milionu studentů Murphy a Weinhardt vypočítali, že pokud byl žák na základní škole v nějakém předmětu nejlepší ve třídě, o pětinu to zvyšuje pravděpodobnost, že si stejný předmět vybere i na střední škole. Efekt je silnější u chlapců než u dívek.

Oba akademici to vysvětlují tak, že vyšší hodnocení vede u žáků k větší sebedůvěře a povzbuzuje je, aby se do výuky víc zapojovali. Říká se tomu také mechanismus „velké ryby v malém rybníce“.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč dát dítě do horší školy?

Úvaha bezesporu zajímavá a podnětná. Má logiku.
Zabývá se studie také odpovědí na otázku, při jakém počtu rodičů, kteří tu ideu vezmou za svou, se z horší školy začne stávat škola lepší a očekávaný efekt se ocitne v pytli i s původně motivovanými dětičkami?

Okomentovat