17.9.18

Petr Kadeřábek: V Česku sportuje stále méně dětí. Těm, které se pohybu věnují, chybí všestrannost

Počet sportujících dětí je podle výzkumů, například Českého olympijského výboru, alarmující. Dětí, které pravidelně sportují, je oproti minulosti výrazně méně. Když už se přece jen nějakému sportu věnují, jsou méně obratné, než děti v minulých letech.Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

„Je něco, čemu říkáme vyčerpání adaptačních kapacit. Když dítě dělá od začátku nějaký sport, tak v určité fázi už se nezlepšuje, protože vyčerpalo svůj organismus. Právě díky tomu, že děláme všestranný rozvoj, tak se děti rozvíjí bez toho, aniž by vyčerpaly svou zásobárnu adaptace,“ popisuje Perič.

Jeho slova potvrzuje například i pohled do životopisů zámořských sportovců. Vždyť jedničky draftů hokeje, basketbalu, amerického fotbalu či baseballu za posledních 15 let až do dorosteneckého věku dělaly dva a více sportů. A pro příklady nemusíme jezdit až za oceán.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici mají za to, že povinnost sportovat není nikde zakotvena. Jen ať děti dělají jen to, co je doopravdy baví, svým vlastním tempem a s nárokem na zažití úspěchu. Kdežpak nějaký výkon v dnešní překotně měnící se době spojený s buserací na tréninku nebo dokonce v hodině tělocviku. To by se tomu dalo.
Tak možná ještě vytvořit nějakou prezentaci o sportu. A věděli jste, že škola nemůže děti nutit, aby sportovaly. Natož pak doma, ve svém volném čase...
Mamky a taťkové jim to už zařídí.

Okomentovat