18.9.18

Ondřej Šteffl: Rodiče hledají školu s lidskou tváří

Mnohé školy se vzdalují realitě světa a děti pak ztrácejí přirozený zájem o učení, říká podnikatel, matematik a kritik školského sytému Ondřej Šteffl. Zakladatel prvního soukromého gymnázia PORG a společnosti Scio, známé testováním na všech úrovních, popsal i fungování alternativních ScioŠkol.

Z rozhovoru Jiřího Macha s Ondřejem Štefflem v Novinky.cz vybíráme:

Jak se na vaše školy tváří Česká školní inspekce?
Inspekce zatím navštívila šest našich škol. Všude jsme uspěli, dvě školy jsou podle jejich kritérií „příklady hodné následování“. Hodnocení si může každý prohlédnout na stránkách jednotlivých škol.

Inspekce hodnotí průběh, dívá se do hodin a vidí, že je tam skvělá atmosféra, děti jsou aktivní, mezi sebou bezvadně komunikují. Zjišťují, že se nebojí, všichni pracují, že průvodci jsou připravení, že se správně pracuje s chybou atd.

A jak by vaši žáci obstáli v běžném systému?
Naše první deváťáky musíme letos dobře připravit na přijímačky na SŠ. Přijímačky ale nevnímáme jako hlavní cíl školy, spíše jako jednu z mnoha překážek, kterých na děti v životě čeká spousta. A my máme za úkol je na ně co nejlépe připravit, aby obstály.

A nebude pro ně trochu šok přechod do běžného vzdělávacího prostředí?
Máme heslo „Změna je pro nás trvalý stav“. Děti by měly být připravené zvládat změnu a tu je třeba brát jako výzvu.

4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A najdou Scio. Normální reklamní text.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nebýval s lidskou tváří i socialismus?
Pytliky zaujalo, že jsou ve scioškolách děti připravovány na přechod do běžného systému, tedy škol s nelidskou tváří. Pytlici si představují, jak asi taková příprava probíhá...
Ráno v šest nástup na buzerplac, dvě hodiny pořadové přípravy za neustálého řvaní pedagogických dozorců se soustavným a systematickým ponižování dětí. Další dvě hodiny biflování mlžů, plžů, hlavonožců, nenasycených uhlovodanů a letopočtů bitev na bílých horách. Pak následuje dvouhodinové uřícené testování epizeuxí a karnevalových čepiček.
To vše bez odpočinku, jídla i pití. Adaptační den přechodu do běžného vzdělávacího systému je zakončen opět dvěma hodinami na buzerplace s nácvikem šikany a patolízalství. A aby nebylo mýlky, děti nesmějí vyjádřit svůj názor, na cokoli se zeptat a hodina kurzu čítá standardních šedesát minut.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Co je lidská tvář školy?
Teda já to vím, nebo si myslím, že to vím. jen aby za lidskou tvář nebylo vydáváno jen to jedno jediné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Školy s lidskou tváří implikují školy s nelidskou tváří. Další sprosťárna.

Okomentovat