19.9.18

MŠMT: Vláda schválila pro školství rekordní rozpočet na rok 2019 (AKTUALIZOVÁNO)


Platy pedagogů ve školách stoupnou v příštím roce o 15 %, u nepedagogů o 10 %. O dvě miliardy korun se zvýší rozpočet pro vysoké školy. Schválením historicky nejvyššího rozpočtu ve výši 195,7 miliardy korun dnes vláda potvrdila, že školství je její prioritou. Včetně podílu EU bude rozpočet MŠMT pro rok 2019 činit více než 205 miliard korun, což je meziroční navýšení o více než 16 %.

Na platy v regionálním školství bude v příštím roce vyčleněno celkem 95 miliard korun, to je o 15,5 miliardy více než letos. „Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat podstatné navýšení platů učitelů, přiblížíme se tak deklarovanému cíli vlády, a to 45 tisíc korun průměrného platu pedagoga. Důležité je, že rozpočet pamatuje i na platy školníků, kuchařů a dalších nepedagogických pracovníků,“ uvedl ministr školství mládeže a tělovýchovy Robert Plaga po jednání kabinetu.

Dvě miliardy korun přibydou v rozpočtu vysokých škol, přičemž se počítá i s dalším navyšováním ve střednědobém výhledu. Více o rozpočtu vysokých škol zde.

Od ledna 2019 budou navýšeny prostředky také na překryv učitelů mateřských škol o 2,5 hodiny ve třídě denně a umožní rozšířit pro­vozní dobu některých mateřských škol, ve kterých jsou dostatečné kapacity a zájem. Na tyto účely je vyčleněno 1,8 miliardy korun. Na základních a středních školách bude od září 2019 podpořen větší počet dělených hodin pro zkvalitnění výuky, na což půjde 0,7 miliardy korun. Nejrychleji rostoucí oblastí výdajů je podpora činnosti v oblasti sportu, na kterou se pro rok 2019 vyčlení 7 miliard korun, což je o téměř 28 procent více než letos.

Poznámka redakce: Tarifní platy mají stoupnout o 15 %? Nedávno to mělo být 10 % a zbytek do nadtarifu? A vzhledem k slibu, že zvýšení bude od září 2018, bylo by adekvátní zvýšení v příštím roce 20 %...

AKTUALIZACE: Byla opravena chyba v perexu, zvýší se platy, nikoli tarifní platy, jak bylo původně uvedeno.

8 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Do tarifů dobrý, ale je možné, že tím padnou poslední zbytky osobních příplatků a pokud nedošlo k navýšení i tam (což asi nedošlo) paradoxně to povede ke zhoršení situace uvnitř škol.

Ivo Mádr řekl(a)...

Nejde náhodou 10% do tarifů a 5% do nadtarifů?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nechci vypadat jako kverulant, ale o kolik asi stoupnou platy jinde, například v soudnictví a kolik z toho je předpokládaná inflace?
Tedy jednoduše, kolik bude mít učitel na pásce na konci roku 2019 a kolik v tu dobu bude stát třeba takové omílané máslo? O kolik se sníží rozdíl mezi platem učitele a soudce okresního soudu?
A najednou je ticho, co?

Pedagogická komora řekl(a)...

Rozpočet na školství byl rekordní každý rok, jen v roce 2016 za Valachové došlo výjimečně k jeho poklesu o 10 miliard...

Jana Karvaiová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslím, že škola dostává přiděleny peníze na platy a nějak se v tom balíku nerozlišuje, co je tarif a co není. Tudíž ředitel rozdělí,co musí a zbytek jde na nadtarify.To na okraj k dohadům,co jde na tarify a co jinam.
Možná, že rozpočet je rekordní. Asi proto, že nás čeká reforma financování a tak jde nejspíš o nějaký zichr. Dál je podfinancovaná inkluze, platy, z učebnic jsou saláty, ICT technika nic moc, atd.
TAkže se mi spíš nabízí otázka našeho světově proslulého klasika: Není to málo Antone Pavloviči?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Pozór, rekordní je celý letošní rok, až do 31. prosice, pak bude rekordní ten další 2019 - tak rekordně vysoké číslo ještě nebylo. Pokud nepočítáme roky prasat a opic a dalších, tam je to asi jinak. Nevím jak a googlovat se mi nechce. :-)

Okomentovat