22.9.18

Monika Zavřelová: Ať si děti vyberou, co chtějí číst, a možná tím překvapí

Před lety převedlo ministerstvo školství kompetenci sestavovat seznam doporučené četby na školy. Nyní by však více než polovina české veřejnosti uvítala, kdyby do jeho podoby mohli částečně mluvit i žáci a studenti. Avšak jedině za podmínky, že by do něj stále mohli zasahovat i vyučující. Průzkum Martinus realizoval na reprezentativním vzorku 525 respondentů prostřednictvím služby Instant Research.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Jen čtvrtina dotazovaných by raději zůstala u tradičního seznamu školní četby, který stojí na českých a zahraničních literárních klasicích včetně Boženy Němcové, Jaroslava Haška, Ernesta Hemingwaye nebo Williama Shakespeara. Právě díla prvních tří zmiňovaných se však podle hlasování čtenářů na webu knihkupectví nejčastěji ocitají na hromádce odložených, respektive nedočtených knih. Jmenovitě jde o Babičku, Osudy dobrého vojáka Švejka a Starce a moře. Naopak Erbenova Kytice a Povídky malostranské od Jana Nerudy stále baví. Myslet si proto, že staré klasiky už netáhnou, by bylo příliš zjednodušující. V některých případech svou roli sehrály zdařilé filmové adaptace, v jiných zase přirozená nechuť číst notoricky známé dílo.

Dát dětem prostor vyjádřit se k doporučené četbě by tak nemuselo být čistě sebevražedné tažení ve snaze nahradit Boženu Němcovou C. D. Paynem. Mnozí kantoři by se navíc prostřednictvím žáků mohli dostat k titulům, které se do jejich osnov už nevešly a u dětí automaticky nevyvolávají pubertální výraz s očima v sloup. Možná by se nakonec i přišlo na to, že děti už dávno nezajímá pouze Harry Potter a Pán prstenů, jak se neustále omílá dokola.

7 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jaký tradiční seznam?

Nicka Pytlik řekl(a)...

možná tím překvapí

Zcela jistě tím překvapí. Děti jsou trvalým a urputným zdrojem překvapení.
Mají to tak nějak v povaze.

poste.restante řekl(a)...

A on někdo dětem brání vybírat si a číst to, co je baví?

Josef Soukal řekl(a)...

Místy zcela nesmyslná tvrzení. Nesmyslný článek.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Mě by překvapilo, že vůbec budou něco číst.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A kdyby sis mohl vybrat, co budeš číst? Co by to bylo?
Nic.

Jeden z mnoha velice si podobných rozhovorů s žákem, které jsem vedla.

Narazila jsem i na problém jiný. když jsem žákům nabízela, že je možné knížky i poslouchat jako audionahrávky (a dala jsem jim odkaz na web, kde jsou ), dívali se na mě, proč jako takovej vopruz. Dnes už nejsou někteří schopní ani vnímat pouze sluchem )pokud to tedy není tuc tuc hudba).

Ygrain řekl(a)...

A proč sis vybral zrovna tuhle knihu?
Je tenká.

Což ovšem pořád není zárukou, že ji přečte. U jarního i podzimního termínu vyletěli studenti, kteří si na seznam četby napsali knihu, kterou ani neotevřeli, a dokonce se ani neobtěžovali přečíst si nějaký "výcuc" nebo shlédnout filmové zpracování. Moc práce, prostě.

Okomentovat