19.9.18

Michal Komárek: Školství jako priorita? 20 let jsou to jen plané řeči

Neúprosným dokladem toho, že čeští politici neberou školství jako prioritu, jsou studie Education at a Glance, neboli Letmý pohled na vzdělávání. Už dvacet let je vydává organizace ekonomicky nejvyspělejších zemí světa OECD. A už dvacet let v nich o českém školství můžeme číst v principu totéž.Z komentáře na iROZHLAS.cz vybíráme:

A v roce 1998 studie například uváděla, že Česká republika patří mezi pět zemí, které mají nejnižší výdaje na žáka na základní škole. A že patří mezi tři země, kde mají učitelé nejnižší platy.

Po celou tu dobu jsme měli vlády, které tvrdily, že vzdělání a školství patří mezi jejich hlavní priority. Ale místo toho, aby politici řešili zásadní problémy, vkládají peníze, energii a čas do bojů o dílčí témata. A jsou navíc natolik neústupní a neochotní vnímat argumenty partnerů v diskusi, že nedokážou pohnout ani s nimi.

Tak například po více než dvou desetiletích diskusí stále nevíme, zda potřebujeme státní maturitu a jak má vypadat. Někdy měla mít více úrovní, jindy jen jednu, někdy má její součástí být matematika, jindy ne, někdy se slohy mají opravovat na školách, jindy nikoli. Přístup se mění v podstatě s každým novým ministrem školství.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak už ty komárky někdo okomentujte!
Tolik tomu obětovali ti chlapci snaživí...

Okomentovat