17.9.18

Michaela Kabátová: Roste počet nevzdělaných. Experti proto uvažují o povinné školní docházce do 18 let

Čím dál více žáků a studentů v Česku netouží po vzdělání. Až dva tisíce z nich ročně neodchází ze základní školy po absolvování deváté třídy. Někteří klidně i s vysvědčením z třídy sedmé. Řada dalších studentů opustí učňovský obor nebo střední školu. Nedisponují tedy výučním listem ani maturitou. „V roce 2013 šlo o 5,4 procenta populace, k loňskému roku již 6,7 procenta,“ popsal Roman Matoušek z Agentury pro sociální začleňování.

Z článku na Lidovky.cz vybíráme:

Objevil se proto námět, aby se povinné vzdělávání v Česku prodloužilo. Po vzoru Rakouska. Tam vláda posílá všechny, kteří se nehlásí na střední školu nebo z ní předčasně odejdou, na povinné studium podobné tomu učňovskému. Tam se musí ,odpadlíci‘ povinně vzdělávat do 18 let. „Žáci po skončení základní školy musí dále pokračovat ve studiu, vyučit se nebo absolvovat jinou přípravu na budoucí povolání. Navíc zde existuje síť poraden poskytující mládeži podporu při hledání zaměstnání, rekvalifikací,“ vysvětluje David Beňák, šéf Agentury pro sociální začleňování. Pokud dítě do školy nechodí, rodič to musí úřadům nahlásit do čtyř měsíců. Jinak se on i jeho potomek vystavují postihu.


7 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A stejně roste počet pseudovzdělaných.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jestliže většina nevzdělaných (i když si neumím přesně představit, co tím chtěl básník říci) se nevzdělala v důsledku častých absencí a dlabání na školu, po prodloužení do osmnácti budou absentovat a dlabat o 4 roky déle. Máme na to?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A pořád se to zkouší, jak pobuzerovat ty, kteří se pobuzerovávat nechají.
Povinný předškolní rok už máme. Ale komu se nechce, děti do školky posílat nemusí.
Takže místo zrušení povinné školní docházky se bude prodlužovat. No paráda.
A proč jen do osmnácti? Pytlici by to dali do čtyřiadvaceti, a to zpětně! Ať si to odchodí i Feřtek. A jak to mají ve Finsku?

Ygrain řekl(a)...

Pokud nebude žádný důrazný bič, jak donutit vzdělávat se, nebo aspoň vyučit, ty, co nechtějí, nebude to k ničemu.

BTW, už vidím ty zástupy učitelů, jak se do takovýchto institucí hrnou...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každý má právo nevzdělávat se stejně, jako nežít zdravě.
Nad to, nevzdělanému se lépe dosáhne na podporu, protože se může ohánět diskriminací.
'Nechtějí mne mezi sebe, protože chodím špinavý. Ale jak mám chodit, když se nemyji?'

mirek vaněk řekl(a)...

Experti spadli z Marsu.
Doba školní pseudodocházky nemá se vzdělaností nic společného. A žít na podpoře je pohodlné. Už dnes vyrůstá generace dětí, které neviděli nikoho z rodiny pracovat. O učení se nemluvě.

Jiri Janecek řekl(a)...

„Žáci po skončení základní školy musí dále pokračovat ve studiu, vyučit se nebo absolvovat jinou přípravu na budoucí povolání. Navíc zde existuje síť poraden poskytující mládeži podporu při hledání zaměstnání, rekvalifikací,“ vysvětluje David Beňák, šéf Agentury pro sociální začleňování. Pokud dítě do školy nechodí, rodič to musí úřadům nahlásit do čtyř měsíců. Jinak se on i jeho potomek vystavují postihu.

Moc nechapu, k cemu je poradna poskytujici podporu pri rekvalifikaci mladezi, ktera se jeste teprve povinne kvalifikuje... A jak funguje povinna skolni dochazka, kdyz nahlasenim nedochazeni - v pomerne komicke lhute - se ji lze vyhnout...
A jak budou moci nasi novinarsti patlalove pristi patek zase psat moudra o ctenarske negramotnosti...

Okomentovat