10.9.18

Michaela Endrštová: Posílat za dveře je špatné, zvýšit hlas je někdy potřeba, říkají učitelky

Zvýšit hlas na děti nebo nutit je do jídla je podle učitelek mateřských škol někdy potřeba. S posíláním dětí za dveře ale zásadně nesouhlasí. Právě z těchto věcí byly viněny učitelky, které ve středu dostaly podmínku u soudu v Ostravě za hrubé chování k dětem.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Krajský soud v Ostravě ve středu potrestal podmínkou dvě učitelky mateřské školy kvůli tomu, že se v letech 2005 až 2011 chovaly hrubě a necitlivě k dětem. Posílaly je na hanbu, nutily je do jídla, křičely na ně a posílaly je za dveře.

Ředitelky a učitelky mateřských škol se shodují na tom, že posílat děti za dveře je špatně, protože o nich pak nemají přehled a navíc je separují od zbytku třídy. Jiné výchovné metody, ze kterých byly učitelky viněny, jsou podle nich ale sporné. Zvýšit hlas, stejně jako přinutit dítě jíst, je podle nich někdy potřeba. Jde ale samozřejmě o to, jakým způsobem to učitelka udělá.

„Určitě není v pořádku posílat dítě za dveře, je nepřípustné ho separovat od zbytku kolektivu. Když se dítě vzteká, paní učitelka musí zajistit, aby neublížilo ostatním, ale jakékoliv křičení nebo separace v dnešní době přípustné není,“ domnívá se ředitelka pardubické Mateřské školy Polabiny Marcela Nováčková.

1 komentář:

poste.restante řekl(a)...

Poslat dítě, byť i malé "za dveře" není přípustné pouze z bezpečnostních důvodů. Jako výchovné opatření je to naopak v pořádku. Dítěti se tím dává najevo, že chování, které předvedlo, je nepřijatelné a v kolektivu nebude tolerováno. Až se "vyvzteká", může se zase mezi ostatní vrátit.
Netvrdím, že je to univerzální postup, ale některým dětem přesně tohle vyhovuje. Například je jim něco líto, ale nechtějí, aby je ostatní viděli plakat. Potřebují "trucovnu", kam si zalezou a budou mít chvíli od ostatních klid. Když je v tu chvíli přinutíme zůstat v kolektivu a účastnit se společné aktivity, budou reagovat nejspíš podrážděně a konflikt může eskalovat až k agresi. Stačí jen, aby jim spolužák "nedal pokoj".
Takže ideální je, mít ve třídě/herně nějaký koutek stranou, nebo za rohem, kam můžu vykázat zlostníka, nebo dopřát klid tomu, kdo ho právě potřebuje.

P.S.: Znám učitelky, které by se tam také někdy nejraději "zavřely"
:-)

Okomentovat