19.9.18

Martin Fendrych: Domácí úkoly jsou zlo? Žáci, rodiče i kantoři otročí systému? Táta parťák je vedle

Klobouk dolů, Táta parťák je v jedné věci naprosto skvělý, má o své děti zájem, jde mu o ně, jen má tu smůlu, jako my všichni, že žije v systému.


Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Kolik rodičů by byl ochotno a schopno děti učit? A tu možnost, byť kontrolovanou a nedostatečnou, mají. A dál: může se šestileté dítě, když jde do první třídy, rozhodnout, jestli se chce učit a co se chce učit? Přijde mi to naivní. Máte-li doma Einsteina, pak asi ano. Ale plno dětí neví ani v osmnácti, co chtějí dál dělat, natožpak v šesti, sedmi letech.

Tátovi parťákovi vadí, že se učení vnímá jako práce. Viz jeho Facebook. Ríša doma popíše, jak paní učitelka říkala, "že nám ta práce začne až zítra". Ríšův parťák: "A v tom mi to došlo. Ono to tak fakt je: Z učení ve školách jsme místo radosti udělali povinnou práci, a dokonce to tak i nazýváme. Děti dostávají k učebnicím ´pracovní sešity´. A k tomu ještě práci na doma - homework."

Zle, matičko, zle. Práce je špatně, učení má být zábava, píše Táta parťák, prý i zvířata se učí hraním (pěkná zábava, když lev učí mládě lovit a antilopa ho rohem bodne). Školy se dnes snaží uzábavovat, hra je základ třeba při učení jazyků, ale zároveň je to i práce, člověk, i dítě, se občas musí přemoct. Když učíte prvňáka ping pong (osobní zkušenost), je to pro oba práce. Práce snad není až takový malér.

13 komentářů:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Celé téhle kravině se věnuje – bůhvíproč – v médiích nekonečně víc pozornosti, než zač stojí. Parťák si užil svých dvacet minut slávy a nějaký čas se ještě poveze na vlně; dítě absolutně netuší, oč tu jde; no a vztah učitel-rodič jede zase jednou do kytek.
Ale jak už jsem psal: čeští učitelé jsou slouhové, nechávají si už 70 let líbit úplně všechno, nechají si … na hlavu, dřou za žebráckou mzdu – tak ať se nikdo nediví, že se podělají z prvního aktivistického otce a jeho právníka. Že se podělal i ředitel té školy, to už je víc na pováženou, leč opět: i to je symptomatické. Jaký krám, taký pán.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak to mají s domácími úkoly ve Finsku? Pardon... ve Francii, samozřejmě!
Celé je to všechno takové nějaké domotané. Kde to jsme, aby si žáček ve druhé třídě určoval, jestli se mu chce zadaný úkol vypracovat, a nebo ne. Správně má o domácí úkol učitele požádat, až když při sebehodnocení nazře, že umí kulové. Žádost na předepsaném formuláři s podpisy obou rodičů podat na spisovně bez zbytečného otálení, aby se na domácí úkol dostalo ještě v daném školním roce.

Pepouš řekl(a)...

Asi je na čase začít uvažovat o přesném rozdělení úkolů. Jakože rozklíčovat kompetence, či tak nějak. Škola nemá po dětech chtít jakékoli učení doma. Rodiče na oplátku nemají chtít jakékoli vychovávání ve škole. Každému to, co jeho jest.

Vít Tomis řekl(a)...

Škola nemá po dětech chtít jakékoli učení doma.
Takže slovíčka do cizího jazyka, úpravy výrazů do matematiky a "pár" dalších činností, které se žáček musí naučit, aby mohl ve škole fungovat, se mají děti učit ve sklepě školy po vyučování?
Domácí příprava je nezbytnou součástí přípravy na výuky - alespoň v M a F to je nezbytně nutné.
Eseje si klidně pište v hodinách.

Ygrain řekl(a)...

"Domácí příprava je nezbytnou součástí přípravy na výuku"

Nám to neříkejte, to akorát táta parťák v tom nemá jasno.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Domácí příprava je nezbytnou součástí přípravy na výuky - alespoň v M a F to je nezbytně nutné"

Nezávidím kolegům takové táty a mámy "parťáky". Není o co stát. V zádech mají sdělovací prostředky, právníky, školní inspekci, mnohdy zřizovatele. Bohužel, vidím to jako precedent.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když pořád ještě není vůle zrušit povinnou školní docházku, měla by se zrušit klasifikace a veškeré sepisování a zakládání jakýchsi posudků. Pak zanikne i ta potřeba zadávat nějaké domácí úkoly k procvičování čehosi.
Nakonec, pytlici mají takový pocit, že ono hodnocení je rodiči přijato stejně jen v případě, že se jim pozdává jako vyhovující. Aby se koza napásla, a vlk zůstal celý.

poste.restante řekl(a)...

Rodiče na oplátku nemají chtít jakékoli vychovávání ve škole.
Už se těším, jak rodiče vychovají dítě tak, že se má v hodině hlásit o slovo, nedávat si nohy na židli a nepředbíhat ve frontě na obědy.

Je to blbost.
Učit se slovíčka a třeba rozcvičovat ruku v první třídě, když to potřebuje, MUSÍ dítě doma.
A jak se chovat v kolektivu se zase musí vychovat ve škole.

Každému normálnímu člověku je tohle jasné. No a ti ostatní chodí do školy s právníkem.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Co kdybychom zrušili celé české školství, když do něj můžou kecat už úplně všichni? Tatíci- parťáci. Experti neziskovek, co nikdy neučili. Jiní "nezávislí" experti, kteří dokonce ani nemají pedagogické vzdělání. Školníci učící angličtinu. Karikatury novinářů. A jiní.

Tohle kdyby si dovolili k lékařům, tak je doktorská komunita do týdne vynese v zubech a následně vykopne, a to jako jedna žena a jeden muž. Raději nebudu spekulovat kam, dávám si uzlík na jazyk.

Jediné, co mně hlava už nejméně patnáct let nebere, je, jak v těch třídách běžných českých základek či průmyslovek ještě může nějaký kantor zůstávat (snad jen v gymplech ano, ovšem i zde v posledních letech jen s výhradami). Při tom žebráckém platu v kombinaci s útoky na učitele na všech frontách, od inspekce přes rodiče až po žáky.

Jasně, milujeme tohle povolání, šli jsme kvůli němu na fakulty a obětovali nejlepší roky svých životů pro mladé lidi, ale doprčic: snad i zde platí "odsud podsud"! - Protože jinak platí "odsud do Londýna, do New Yorku, do Adelaide": a štandopede! Tak si totiž celý ten český bordel vyřešila útěkem řada z nás. A ti, kteří to štěstí neměli, odešli z českého školství do Lídlů, nebo po absolvování pedVŠ do českého školství vůbec nenastoupili.

A zase se nic neděje. Zase jsou všichni v klidu. Školy se otevřely, ředitelé někde i ty fyzikáře sehnali. Zase se naslibovaly prachy od října a nejsou - s neskutečně drzým zdůvodněním, že "by SE to legislativně nestihlo". Zase učitelé musejí s pochopením sevřít huby i zadky, jako když havran srazí paty, a držet to, co z nich leze, nahoře i dole.

Za rok a půl jdu do důchodu (samozřejmě též žebráckého). Snažím se tedy aspoň vyburcovat ty, které jsem 40 let učil, aby už se konečně aspoň oni probudili a pochopili, že učitelé nejsou žádná zbytková složka společnosti, ale lidé, kteří je upřímně učili; ovšem kteří třeba už nebudou chtít za těchto podmínek učit i jejich děti.

Snad KONEČNĚ někdo pochopí, že učitelé by taky chtěli důstojně (ne luxusně - to nás chraň pánbůh!!) žít. Za pořádný plat. Ve svém. Ne na dluh.

Pepouš řekl(a)...

Co kdybychom zrušili celé české školství, když do něj můžou kecat už úplně všichni? Tatíci- parťáci. Experti neziskovek, co nikdy neučili. Jiní "nezávislí" experti, kteří dokonce ani nemají pedagogické vzdělání.

Skoro každý rodič má nějakou dobrou zkušenost s výchovou jednoho, dvou, tří dětí. A když jim něco funguje, tak si myslí, že to musí fungovat přeci všude. A zvlášť ve škole. Tak proč to Ti učitelé takhle nedělají? Vždyť jsou na to studovaní! A takhle se začne ozývat spousta lidí, expertů, inovátorů, idealistů, parťáků...

Kolik z nich má zkušenost s vedením skupiny 5 dětí, 10 dětí, 15 dětí, 20 dětí, 25 dětí, 30 dětí? Někteří tuto zkušenost mají. Vedou nějaký kroužek, spolek, pracují s jednou skupinou dětí podobných zájmů, vídají se třeba dvakrát do týdne. Kolik z těchto lidí pracuje denně se čtyřmi pěti různými skupinami 30 dětí? Pět dní v týdnu, deset měsíců v roce? Kolik z nich dokáže neustále tyhle desítky dětí zaujmout, nechat svobodně rozhodovat o své činnosti?

P. Vršecký řekl(a)...

Pane Kostečko, žebrácké důchody budeme mít prakticky všichni. Jsou zastropované, což je geniální řešení sílícího deficitu důchodového účtu. Ale nestěžuji si, za obvyklých okolností bych si ze svého platu mohl na důchod dost ušetřit, nejsem přehnaně náročný člověk s luxusními potřebami a koníčky. To, že jsem se dostal do situace tak trochu neobvyklé, hodnotím jako vlastní chybu, kterou si také sám vyžeru. Tak mne to asi donutí fungovat pracovně do sedmdesáti.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Domácí příprava je nezbytnou součástí přípravy na výuky - alespoň v M a F to je nezbytně nutné.
Eseje si klidně pište v hodinách.

Nenahrávejme Parťákům tím, že se budeme handrkovat, v čem je domácí příprava potřebná a v čem ne. Možná někomu prospěje i domácí dřepování.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici to mají v tomto směru poměrně dost jednoduché. Od domácí práce s informačními a komunikačními technologiemi musejí mnozí rodiče svoje děti, to jest pytlikovic žáky, odhánět. Mnohdy i pod pohrůžkou večerní hladovky!

Okomentovat