5.9.18

Marie Bastlová: Jednotné přijímačky být nemusí, ani povinná matematika, říká ministr školství Plaga

Ministr si umí představit úplné zrušení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy a také konec povinné maturity z matematiky. Jak řekl v pořadu 20 minut Radiožurnálu, o budoucnosti těchto zkoušek se chystá bavit na podzim s odbornou veřejností a představiteli různých politických stran.
Z článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Jako podstatné vidí ministr i důkladné procvičování odučené látky. Za ideální poměr považuje 70 procent času věnovat probírání látky a ve zbylých 30 procentech cvičit a opakovat učivo.

„V dějepise je pak nezbytné, abychom se posunuli a řekli si zcela jasně, kde má být těžiště výuky. Měly by to být novodobé dějiny a ne třetihory,“ zdůrazňuje.

Ministr závěrem zmínil i dlouhodobou problematiku nedostatku učitelů.

„Nedostatek pedagogů – a zejména určitých aprobací – je zjevný. Co je zarážející a co se snažíme změnit navyšováním prostředků do školství, je fakt, že z pedagogických fakult nastupuje pouze každý druhý student do praxe. A ještě i tam do dvou let řada z nich končí, protože realita se odlišuje od představ, které měli,“ uzavírá.

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Pan ministr se rozkoukává a tedy opakuje co mu podřízení sdělí.

První tvrzení je předpoklad revizí RVP. Nikdo neví kde se ta čísla vzala. Dá se o nich s úspěchem pochybovat(zaplať pánbů ale někdo přestal považovat opakování učiva za ilegální činnost učitele). Asi budou jiná na 1. stupni a jiná na gymnáziu. Taktéž jiná v matematice a jiná v tělesné či výtvarné výchově.

K ostatním tvrzením - on má na překvapení právo - nepracoval ve vedoucích pozicích školství. Ale jeho aparát měl už léta přiímat opatření. Protože tohle se ví už mnoho let.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kdy už konečně dojde i na zrušení posudků na žáky a povinné školní docházky?

Ivo Mádr řekl(a)...

Už se těším na "nové RVP"!

poste.restante řekl(a)...

Jednotné přijímačky být nemusí.
Ani povinná matematika.

Hlavně ale nemusí být ministr školství.
Ne, vážně. Potřebuje ho někdo vůbec?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já navrhuji zrušit naprosto veškeré zkoušení a testování. Maturita se bude dávat za docházku, vysoká taky. přeci nebudeme lidi stresovat a nutit je učit se. A možn bych zrušila školy jako takové. Kolem 15 roku by rodiče své dítě prohlásili za studenta gymnázia nebo studenta oboru instalatér, taktéž kolem 25 roku by se každý prohlásil lékařem nebo inženýrem apod. Jak je to jednoduché.

Okomentovat