12.9.18

Jitka Slezáková: Nepovinná školní docházka. Cesta do pekel, nebo nový směr?

Anna Třešňáková z organizace Svoboda učení své děti do školy neposílá, protože to samy nechtějí. Učí je doma. Jednou za čas děti ve škole přezkouší komise a dostanou vysvědčení. Tak u nás funguje v ojedinělých případech domácí vzdělávání.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Svoboda učení usiluje o to, aby se školní docházka stala nepovinnou, a děti dostaly možnost sebeřízeného vzdělávání. To se podle Anny Třešňákové dá provozovat kdekoliv.

Může se ale například šestileté dítě rozhodnout, co je pro jeho budoucí život dobré, ptá se moderátorka. „Příklady praxe ze svobodných škol ukazují, že pokud se dá dětem svoboda k variabilitě a k experimentu, tak to funguje. I bez vynaložení energie násilně do dětí vědomosti nacpat. I u nás jsou školy, kde přistupují k dětem jinak, ale pořád se pohybujeme v omezeném rámci toho, co je nadefinováno jako povinné,“ říká Anna Třešňáková.

15 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

Když mám kratší nohu, dojdu do pekařství k Prouzům o 10 až 12 minut později, než sousedka, co má obě nohy stejně dlouhý. K Prouzům je to holt kus cesty.
Ještě mne ale nenapadlo, stavět svou kratší nohu na odiv a říkat tomu otevírání nové cesty, aby si ostatní svou lichou nohu také zkrátili a nabyli tak toho úžasného pocitu svobody při cestě k Prouzům.
Ostatně soudím, že těch malých Andrejů, co již dnes, v 6ti letech vědí, že by se chtěli stát předsedou vlády, těch nebude mnoho mezi 10,6 miliony obyvatel.
Svoboda učení se svým programem je pro mne ukázková metoda hledání Cimrmanových slepých cest.
Ale může to být jen můj velmi konzervativní názor.

Eva Adamová řekl(a)...

I kdyby se zavedla nepovinná školní docházka, tak by většina rodičů děti do školy posílala. Většina z nich má totiž zaměstnání v němž tráví podstatnou část dne, málo peněz na to, aby platili soukromého učitele nebo komunitní školu, a především špetku toho zdravého selského rozumu.

Hrůza ovšem jde z toho, co by za těchto okolností vyváděla skupina sociálně slabých obyvatel, která vzdělání považuje za zbytečné.

A v souvislosti s tím jde na člověka i hrůza z naivity některých lidí, kteří nevnímají realitu kolem sebe.

Ygrain řekl(a)...

Nikdy by mě nenapadlo, že to, za co dřívější generace bojovaly jako za privilegium, by mohlo být označeno za porušení práv.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ona nejde jenom hrůza. Bohužel tito lidé (kteří nevnímají realitu...) mají i mocenské nástroje k ovlivnění společnosti a vší silou to také činí.

Strašidelná hrůza se zhmotňuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jedna z cest, kterak ponarovnat dnes už hodně pokřivenou společnost, je právě zrušení povinné školní docházky. A začít by se mělo zrušením všech forem klasifikace. Především pak toho posudkování, kterému se ve snaze zamaskovat jeho zrůdnost říká formativní hodnocení.
Platí to i pro tu inovativní náhražku, jakože povinné vzdělávání. Každý člověk má právo být nevzdělaný. Stejně jako žít nezdravě. Následky nechť si ale potom nese sám, a nepřenáší je na tu společnost.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

https://ona.idnes.cz/elfove-elf-pan-prstenu-tolkien-promena-jiny-svet-vesmir-vira-p5w-/spolecnost.aspx?c=A180907_204515_spolecnost_bib

Přátelé ji podporují, to je hlavní.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytli ma pravdu.
Jo a segra chtela byt od peti let princeznou.

mirek vaněk řekl(a)...

Pytlík má skoro pravdu. Ale když i ten, kdo využije svého práva na nevzdělání(pomineme-li že nevzdělanost může přenášet na své nezletilé děti)i kdyby nepožadoval od státu sociání dávky, tak má volební právo a tedy rozhoduje o vládě své. A pokud je takových voličů hodně ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A pokud je takových voličů hodně ...

Nezbude, než emigrovat do Finska.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přátelé ji podporují, to je hlavní.

Pytlici se budou muset příležitostně podívat, jaké že to mají uši hoši z eduínu.

Ivo Mádr řekl(a)...

Eva Adamová vystihla podstatu. Není co dodat.

V některých zemích se dokonce testuje, že lidé budou dostávat jednu sociální dávku a nebudou muset pracovat. A není to jen Finsko. Toto "domácí vzdělávání" je pouze předstupněm něčeho vyššího. Již dopředu začíná být jasno, že v budoucnu nebude třeba velká část pracovních sil. A přijde politika "chléb a hry", tedy nasytit a zabavit tu část společnosti s nižším nebo žádným vzděláním.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A co teprve toto:
https://zpravy.idnes.cz/rakousko-skolstvi-islam-knihy-ucitelka-f0g-/zahranicni.aspx?c=A180912_184428_zahranicni_luka

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak si to kdo zařídí, takové to zpravidla i má.
Co nevidět evropanům nezbude, než hromadně emigrovat do nějaké opuštěné muslimské země. Než to tady noví spoluobčané zdevastují zcela a přitáhbou zpátky, pár desítek let to potrvá. Pytlici odhadují, že jako jedni z prvních emigrují komárci.

Ivana řekl(a)...

Můj tříletý vnuk stále opakuje, že bude učit děti, tak jako děda, babi a maminka. Musíme začít pracovat na rozvoji jeho zájmu o jiné, perspektivnější profese. Třebas ten předseda vlády......

P. Vršecký řekl(a)...

Pokud tady existuje sociální systém, který celým sociálním skupinám umožňuje snadno se celý žívot vyhýbat práci, dokonce to vypadá, že je tímto směrem přímo nastaven, jeví se povinná devítiletá školní docházka jako naprostá zbytečnost.

Okomentovat