27.9.18

Jiri Hlavenka: Jedna z věcí, ze kterých jsem i v té malé krajské politice zoufalý

Z komentáře na sociální síti Facebook k avízu Českého rozhlasu Plus na středeční pořad Radiofórum vybíráme: "Existují tzv. užitečné a neužitečné pracovní obory a my ve vedení státu víme které to jsou. Užitečný je kovoobráběč strojů a neužiteční jsou kulturní antropologové."
Celý text komentáře:

Jedna z věcí, ze kterých jsem i v té malé krajské politice zoufalý. I zde panuje ohledně vzdělávání naprosto pevné a zabetonované přesvědčení (nelze s tím hnout, nelze ani moc diskutovat) zhruba v této podobě:
1) Existuje "národní hospodářství" (ten socialistický termín, oni to ale fakt používají!) a my, politici, máme mandát jej opečovávat a formovat.
2) Živí nás průmyslová výroba! Jsme tradiční průmyslová velmoc! (dávno není pravda, viz struktura HDP)
3) Průmysl a výrobu je proto potřeba neustále podporovat (=dotovat), houslisti nás neuživí. (Nepravda, největší přidanou hodnotu v ekonomice mají dnes soft obory, přidaná hodnota výroby klesá a bude klesat až k nicotnosti)
4) (a teď to přichází) Existují tzv. užitečné a neužitečné pracovní obory a my ve vedení státu víme které to jsou. Užitečný je kovoobráběč strojů a neužiteční jsou kulturní antropologové.
5) (kvízová otázka: jaké profese nyní nejčastěji poptávají automobilky a nejsou schopny naplnit poptávku, ani když je platí zlatem? odpověď: kulturní antropology. Fakt!)
6) Stát školy PLATÍ, tedy je VLASTNÍ a proto musí a i nadále bude rozhodovat, co se na nich má učit, co se má podporovat, nepodporovat, které obory se mají zavírat, kdo na co smí jít a kdo na co nesmí jít.
7) ZÁJEM o studium toho či onoho ze strany žáků, studentů či jejich rodičů je irelevantní. Zdůvodnění: viz body 1-6 s vyjmutím bodu 5. My to platíme, my rozhodujeme.

2 komentáře:

P. Vršecký řekl(a)...

No a já jsem zase zoufalý z takové úrovně argumentace. Kulturní antropologie se tady studuje v Praze, Brně, ale i Olomouci, Plzni nebo Pardubicích. Za peníze daňových poplatníků se vyrábějí každý rok stovky úzce zaměřených odborníků, neuplatnitelných prakticky nikde jinde, než opět při výuce daného předmětu (tlachy o tom, jak automobilky zoufale a marně shánějí kulturní antropology, ať si pan autor nechá na apríla). A samozřejmě nejde zdaleka jen o kulturní antropologii. Sociologové, politologové, atd. A´´t so i tak klidně mládež studuje i tyhle obory, ale za svoje. Přínos pro společnost má "kulturní antropolog", který někde vykonává práci pro středoškoláka, nulovou a náklady na jeho studium jsou vyhozené komínem.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Já bych ten průmysl taky nezatracoval jako pan Hlavenka. On je sice strojař, ale dělá do IT a to už může být tak odtržený, že si myslí (vím, že ne), že výrobky rostou na stromě.

Okomentovat