9.9.18

Ivana Karásková: Rodiče jsou příliš asertivní, dítě potřebuje limit, říká psycholog

Deprese, šikana a třídní boj. Začátek školního roku je pro děti často stresovým obdobím. Podle psychologa Martina Hofmana je množství dětských depresí a sebevražd spojeno se školou. „Ani ne kvůli známkám, ale spíš z toho, že dítě zklamává rodiče,“ říká. Učitelé by podle něj měli žákům zaručit psychickou pohodu.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Bylo těžší provést potomka dětstvím v minulosti, nebo nyní?
Každá doba má svoje. Současnosti vládnou osobní ambice. Někteří rodiče už ve druhé třídě vědí, že jejich Anička bude lékařka a Pepíček právník. Dřív dětem zakazovali chodit ven, dnes je vyhánějí od počítačů. Svět se stále zrychluje. Počítačové hry vytvářejí iluzi velké zábavy, ale vyžadují minimum energie. Digitální technologie jsou na jedné straně velkým pomocníkem, ale ukrývají i rizika.

Co vám v dnešních školách nejvíc vadí?
Asi to, že trochu míříme do opačného extrému. Dřív existovala škola sama pro sebe, učitelé měli autoritu a nepřipustili, aby jim do práce mluvili rodiče. Naopak dnešní rodiče jsou někdy až příliš asertivní. Když se jim něco nelíbí, hned sepisují petice, nebo rovnou přijdou s právníkem. Dítě však potřebuje zažít zdravý limit a není pro něj dobré chránit ho za každou cenu. V ideálním případě má mezi oběma póly panovat důvěra. Tak aby rodič nepřicházel do školy jen na třídní schůzky, ale aby v ní viděl instituci, která je pro něj zajímavá a se kterou lze hladce komunikovat.

2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pane psychologu, pohodu mají zaručit především rodiče.

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Teď tu byli! Teď tu byli sotoláři. Takže si můžete, vy pytlici, svůj rodičovský patent vetknout tak akorát za klobouk. Kdybyste nelítali po večerech po venku, mohlo být to prvenství vaše."
Takže pro úplnost a jako doklad poměrně velké názorové shody v této věci uvádějí pytlici text, který si předpřipravili, než vyrazili do šera v marné snaze překonat vzdálenost pěti kilometrů za třičtvrtě hodiny.

Učitelé by podle něj měli žákům zaručit psychickou pohodu.

Psychickou pohodu mají dětem zaručovat především jejich rodiče, aby ty děti byly psychicky odolné k zvládání případné nepohody běžného života, a to ne jen ve škole.
Ambice dnešních rodičů spožívá povětšinou v odstraňování veškerých překážek ze života svých dětí, a to za jakoukoli cenu. Klidně i za cenu zmaření nebohých dětiček.


Okomentovat