22.9.18

Hana Filipová: Vzdělávání pro mě není byznys, chci se přiblížit zahraničním školám, říká šéf PORG Martin Roman

Jeho tématem už není energetika, ale vzdělávání a nutnost reformovat české školství. „Jsem byznysově orientovaný člověk, ale ne v oblasti vzdělávání,“ tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro magazín E15 Premium Martin Roman, bývalý šéf ČEZ a nyní předseda správní rady soukromé základní školy a gymnázia PORG či autor projektu Čtení pomáhá.

Z rozhovoru v E15.cz vybíráme:

Když odhlédnu od obecně-prospěšné společnosti, máte dvacetiprocentní podíl v Edulogy, jež vyvíjí vzdělávací materiály a aplikace. Dá se na vzdělávání dlouhodobě udržitelně vydělávat? Je to přece jen sektor, který tu vždy bude…

Je to podobné jako ve zdravotnictví: stát rozhodne, kolik kdo bude vydělávat. Na vzdělávání dnes někteří vydělávají, ale ani založení Edulogy nebylo primárně obchodním zájmem. Edulogy zdarma vzdělává učitele, takže je to více veřejně prospěšná aktivita než byznys. Ano, jsem byznysově orientovaný člověk, ale ne v oblasti vzdělávání. Pro mě je to sen zlepšit školství v Česku, i proto třeba nekomerčně vydávám knihy pro učitele.(...)

Snažíte se o změnu v systému prostřednictvím PORG. Neovlivnil byste ho více, kdybyste se věnoval školství na politické úrovni?
Jsem členem poradní skupiny k revizi vzdělávacích programů, vydáváme knihy pro učitele, jezdím přednášet do regionů učitelům a ředitelům škol.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Z byznysového žraloka je filantrop a mecenáš. Něco jako obrácení Ferdyše Pištory?
Přiblížit se zahraničním školám... to také nemusí znamenat nic moc dobrého.
Teď jde o to, kterým zahraničním školám. Snad ne jen pro ty vyvolené. Není v tom také nějaká ideologie nebo nějaký sektářstvím zavánějící úlet? Snaha o rozklížení či přesměrování celé naší společnosti zevnitř. A co soulad s vládní politikou? Je-li tedy jaká.

Josef Soukal řekl(a)...

Názor jedné ekonomky, v jistých kruzích považované za pronikavou myslitelku s analytickými schopnostmi:
http://literarky.cz/offline/glosa/27026-kola-zaklad-stadnosti

Jana Karvaiová řekl(a)...

Když ono asi není úplně dobré podporovat jen pár vybraných škol. Pak vznikají Porgové apod. Ono by možná bylo dobré podporovat školství celé. A kdyby těch bohatých bylo více, neprotestovala bych proti jejich podpoře. Vidím to jako lépe vynaložené peníze než strkání do vrcholového sportu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Názor jedné ekonomky

Ze škol tak odcházejí sice do budoucna nepoužitelní, zato ale poslušní blbečci

Snad se to manažerce Šichtařové podaří alespoň u svých dětí zvrátit.

Okomentovat