7.9.18

Gabriela Štvrtňová: Učitelé o místa ředitelů nestojí. Výběrové řízení musí fungovat jinak, navrhuje Klaus

Zájem učitelů o pozici ředitele klesá. Jedním z možných důvodů může být ovlivňování konkurzních komisí. Václav Klaus ml. je proto pro změnu systému.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Být ředitelem školy už pro mnohé učitele není vrchol kariéry. Přestože počet konkurzů na tuto pozici narostl oproti minulému roku dvojnásobně, na padesát procent z nich se přihlásí jen jeden uchazeč. Anebo nikdo. Uvádí to data České školní inspekce.

"Počet klesá dramaticky. Nehlásí se možná proto, že si myslí, že jsou dopředu známé výsledky výběrového řízení," myslí si ministr školství Robert Plaga (za ANO). Naráží tak na možné manipulace výběrových komisí, kterými se ve středu zabýval školský výbor na návrh jeho předsedy Václava Klause mladšího a členky Věry Procházkové (ANO). Oba podporují celkovou změnu systému výběru ředitelů škol.

3 komentáře:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Na obecné škole, nechť výběrové řízení probíhá zastupitelstvu či radě. Stejně nakonec rozhodují. Vždyť ty strašné komise v podstatě jen kontrolují zda uchazeč vyhovuje podmínkám zákona. Pořadí, které vydávají je k ničemu. To si snad starosta ošéfovat umí.
Horší je to u těch nesmyslných krajských zřizovatelů. Tam by to potřebovalo celkovou změnu. Vrátit školské úřady na okresy, jako je tam mají třeba i zemědělci a delegovat zřizování tam. ty kraje o těch školách totiž vědí velký kulový. Rozhodují bez toho, aby poměry v dané škole znali a rozhodují tak podle politické angažovanosti, nebo podle známostí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

1. Výběrová řízení jsou často předem jasná, ale to bych kupodivu nebral jako hlavní problém.

2. Který učitel by se chtěl stát úředníkem a nechal se dobrovolně zasypat nesmysly v zákonech, nesmysly od ČŠI, od bezpečáků, od rodičů a ještě předem vědět, že nebudu mít solidní peníze pro své kantory a řešit na hlavu postavenou inkluzi.

Pár bláznů se asi najde, ale jestli je pak výhra v konkurzu opravdovou výhrou...

Ivo Mádr řekl(a)...

Anonymní z 21:30

V bodě 2. máte plnou pravdu. Ředitelé jsou zbytečně přetěžováni byrokratickým systémem. Není jim co závidět.

Okomentovat