24.9.18

EDUin: Žádáme o urychlené projednání závěrů zprávy OECD (Education at Glance 2018) na Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a tělovýchovu

EDUin dnes rozeslal poslancům a poslankyním, členům školského výboru, otevřený dopis, který upozorňuje na závěry každoročního srovnání stavu vzdělávacích systémů zemí OECD. Situace v České republice je podle něj tristní. Proto žádáme poslance a poslankyně, aby závěry zprávy Education at a Glance projednali a formulovali opatření, která povedou k rozvoji vzdělávacího systému ČR.

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče.

Každoroční zpráva Education at a Glance, kterou vydává OECD, přináší obvyklé srovnání statistických parametrů jednotlivých vzdělávacích systémů. Zpráva také obsahuje diagnostické snímky jednotlivých zemí, pomocí nichž se snaží ukázat na jejich nejsilnější charakteristiky a odhalit výzvy a rizika, která z toho vyplývají. Obraz České republiky je v letošní zprávě tristní.

Ze zprávy o stavu a rozvoji vzdělávacího systému v ČR mimo jiné vyplývají tato zásadní zjištění:

  • ČR patří mezi země, které investují do svého vzdělávacího systému vůbec nejméně, ať už jde o investice v přepočtu na hlavu žáka, nebo podíl investovaného HDP.
  • Učitelé v ČR mají ve srovnání s dalšími zeměmi vůbec nejnižší platy (ve srovnání s dalšími VŠ vzdělanými v dané ekonomice, via studie think tanku IDEA), což způsobuje výrazné stárnutí učitelské populace a nízkou atraktivitu učitelského povolání.
  • Sociální mobilita, kterou silně ovlivňuje dosažené vzdělání, je v ČR vysoce vázána na status rodiny, zejména na dosažené vzdělání rodičů. V ČR, kde je míra VŠ vzdělání v populaci stále významně pod průměrem OECD, to znamená výrazné omezení potenciálu nastupujících generací i jejich osobní perspektivy do budoucna. Většina zemí OECD prostřednictvím vzdělávání tyto rozdíly zmírňuje a dává šanci všem bez ohledu na jejich původ a vzdělanostní a ekonomický potenciál jejich rodiny.

Apelujeme na vás jako zástupce klíčové politické strany a člena školského výboru, abyste využili svého působení ve Sněmovně a přijali potřebné dlouhodobé kroky, které povedou ke změně tohoto stavu.

Žádáme vás o reakci, co konkrétně vy učiníte pro dlouhodobé zlepšení vzdělávání v ČR po dobu svého mandátu.

Žádáme vás o urychlené projednání závěrů zprávy OECD (Education at Glance 2018) na Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a tělovýchovu.

Žádáme vás o interpelaci premiéra ČR Andreje Babiše a ministra školství Roberta Plagy s cílem nastavit strategii vedoucí ke zlepšení.

Vláda, je-li skutečně odpovědná, nemůže nadále ignorovat, že ČR je prizmatem vzdělávání vnímána jako jedna z nejzaostalejších zemí v rámci OECD. Místo toho ale v programovém prohlášení akcentuje bezpečnost, infrastrukturu a digitalizaci.

Skutečnosti, které zdůrazňuje zpráva OECD, jsou v ČR dlouhodobě předmětem odborných diskusí i zpracovaných doporučení, z nichž většina doposud nebyla projednána, natož realizována. Paradoxem vzdělávací politiky v ČR je, že není naplňována ani platná Strategie vzdělávací politiky v ČR do roku 2020.

5 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Řekl bych, že EDUin nemá mandát úkolovat poslance...

Eva Adamová řekl(a)...

"V ČR, kde je míra VŠ vzdělání v populaci stále významně pod průměrem OECD, to znamená výrazné omezení potenciálu nastupujících generací i jejich osobní perspektivy do budoucna."

Výše uvedené vyjádření o Eduínech dost vypovídá. Především je bohužel zřejmé, že mnoho údajů nechápou v souvislostech. Ano, jistě, míra VŠ vzdělání je v rámci celé populace ČR pod průměrem OECD, ale to je způsobeno tím, že za totáče VŠ studovalo tak max 10 % populačního ročníku, takže mezi staršími ročníky je hold vysokoškoláků málo. Jenže pro mladou generaci to již neplatí. V současnosti je míra VŠ vzdělání mezi mladými nad průměrem OECD, takže o nejakém omezení potenciálu nastupujících generací nemůže být ani řeči. A to, že VŠ dneska necháme studovat ve snaze západ dohnat a předehnat i ty, kteří ke studiu nemají předpoklady, je nám v konečném důsledku spíše ke škodě než k užitku.

Radek Sárközi řekl(a)...

A proč nejdou lidé z Eduinu příkladem a nedodělají si VŠ? ;-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

EDUin: Žádáme o urychlené projednání závěrů zprávy

Pytlici žádají eduin o urychlenou omluvu všem učitelům, které v těch svých mediálních výronech ostouzejí a ponižují zavržení hodným pomlouváním.

Jiri Janecek řekl(a)...

Nedava OECD v tech zpravach jednotlivym statum i rady, jak to delat dobre? (myslim, ze neprimo urcite, minimalne tim jak kterou statistiku prezentuje)

Kdyz uz teda na neco plytvat energii, tak by mozna bylo lepsi projit tech predchozich 20 zprav, aby bylo videt, co doporucovalo OECD driv a jak dobre to funguje...

Okomentovat