1.9.18

Dominika Vřešťálová: Školy nedokážou sehnat a zaplatit asistenty. Pomoc přitom potřebuje desetina žáků

Některým školám se dosud nepodařilo najít asistenty pro žáky se zdravotními nebo jinými problémy. Vyplývá to z ankety mezi řediteli škol, kterou provedla Česká televize. Podle ředitelů se na práci asistenta hlásí málo lidí. Ti navíc často nemají dostatečné vzdělání.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Podle většiny ředitelů, které Česká televize oslovila, je asistentů málo. Noví zájemci navíc často nemají dostatečné vzdělání ani zkušenosti. Na stejné problémy dlouhodobě upozorňuje i Česká školní inspekce. Podle zprávy, kterou vydala letos v březnu, nemá asi pětina asistentů ve školkách dostatečnou kvalifikaci. Na základních školách je nekvalifikovaných asistentů zhruba 11 procent, ve středním školství přes 18 procent.(...)

„Ministerstvo školství nereagovalo na zprávu České školní inspekce z loňského podzimu. Už závěrem této zprávy bylo, že se školy potýkají s nedostatkem asistentů. Ministerstvo ale prosadilo novelu vyhlášky, která některým asistentům ještě snížila úvazky a platy,“ tvrdí Zbyněk Němec z Katedry speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Školy nedokážou sehnat a zaplatit asistenty. Pomoc přitom potřebuje desetina žáků

Žádná inkluzní katastrofa se nekoná! Nekonala, a nikdy ani konat nebude!!!
To jen jacísi v minulém století zabetonovaní škarohlídi kalí vodu...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Timzaci nejvic potrebuji nekoho, kdo jim umi opravdu pomoci. Asistnt to neni, nebo jen ti, comjdou se speckou ze zoufalstvi delat AP. Nikdo nerozebira, zda jsou bezni ucitele schopni detem krome mileho pristupu davat i odbornou pomoc. Kolik ucitelu na zakladkach ma napr. kvalifikaci delaz reedukacni peci detem s poruchou uceni. O tohle se snad NIKDO nezajima!!!!!!!!!! Proc, kdyz je to tak nesmirne dulezite?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Dodavatelem asistentů bývá úřad práce. Ale pro tyto asistenty je asistenství jen nouzovka, škola je tak jakýmsi průtokáčem.

Okomentovat