28.9.18

Anglicky, aby rozuměl opravdu každý?

Česká vzdělávací aplikace Mooveez oceněná organizací British Council jako nejlepší digitální produkt pro výuku angličtiny se představí na mezinárodní konferenci učitelů angličtiny, která začíná zítra v Košicích. Dvoudenní setkání s názvem Real Deal zaměřené na problematiku „skutečného“ jazyka pořádá Slovenská komora angličtinářů (SKA) a zúčastní se jí přednášející z desítky zemí včetně České republiky.

„To, co se studenti angličtiny učí z tradičních učebnic, je gramaticky správné, ale reálnému jazyku často vzdálené a mnohdy i nudné,“ říká lektorka a vedoucí jazykové produkce Mooveez Jana Mataruga. "S nástupem moderních technologií se rozšířily možnosti pro zpestření hodin angličtiny i pro zvýšení motivace žáků a studentů i ve školách. Školy už dnes povětšinou disponují interaktivními tabulemi. Aplikace na mobilech a tabletech jsou dalším prostředkem, který výuku jazyků výrazně usnadňuje,“ dodala.

Moderní jazykové vzdělávání bylo také tématem nedávného průzkumu mezi českými manažery a podnikateli. Ti se většinově (85,7 %) shodují v tom, že právě moderní technologie by jim mohly při studiu cizích jazyků významně pomoci. Přestože je preferuje mladší manažerská generace, studia s využitím moderních technologií se nezříkají ani respondenti nad 55 let. U více než třetiny všech respondentů bodovaly jako preferovaná forma studia výukové programy na internetu. Mladší a střední generace dává přednost studiu cizího jazyka prostřednictvím aplikací v mobilu.

Podle předsedkyně SKA Lindy Marie Steyne dnes anglicky dnes mluví mnohonásobně více lidí než jen ti, pro které je rodným jazykem. „Pro nás učitele to v praxi znamená zabývat se velmi vážně tím, jaká angličtina je ještě autentická a jakou angličtinu máme učit naše studenty,“ řekla. Konference se na Slovensku koná už počtvrté, letos na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

Jazyková aplikace Mooveez používá k výuce angličtiny celovečerní filmy, seriály či dokumenty, u kterých se lidé přirozeně baví a mnohem efektivněji tak přebírají ucelené jazykové znalosti. Autorská práva k použití svých kasovních trháků poskytla i velká hollywoodská studia. Každý film je doplněn interaktivním scénářem s profesionálními překlady a metodickými funkcemi včetně jazykových a kulturních vysvětlivek a relevantních jazykových kvízů. Aplikace funguje jak pro samostudium, tak i jako plnohodnotný výukový materiál pro školy a lektory. Dosavadní investice do vývoje aplikace se pohybují v řádu desítek miliónů korun. Aktuálně nabízí více než 60 velkofilmů, seriálů a populárně-naučných dokumentů zpracovaných pro výuku angličtiny. V aplikaci bude již brzy dostupná také francouzština, němčina, ruština a španělština.


Žádné komentáře:

Okomentovat