27.8.18

Vladimír Barák: Rodiče chtějí školy bez mobilů

Po Francii, která zákonem zakázala používání mobilních telefonů na základních a středních školách, by mělo podobné opatření začít platit i v České republice. V exkluzivním průzkumu pro časopis TÝDEN se na tom shodla většina rodičů.


Z článku v časopise TÝDEN vybíráme:

Přístup dětí k mobilním telefonům si v současnosti reguluje každá škola sama. „Úprava používání elektroniky ve škole je v pravomoci ředitele. Ministerstvo ale připravilo materiál Pomůcka pro ředitele škol při tvorbě školního řádu. Zde se vedle jiného uvádí, že školní řád upravuje‚ podmínky vnášení a nakládání s běžnými věcmi, které přímo nesouvisejí s vyučováním‘. Nejde tedy pouze o mobilní telefony, ale například i o cennosti, jízdní kola a podobně,“ uvádí Jarmila Balážová, mluvčí Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR.(...)


„Pokud bychom se bavili o úplném zákazu mobilů ve škole, tedy by šlo o zákaz je do školy vůbec přinést, pak by takový zásah do práv už musel být upraven zákonem, nikoli jen školním řádem,“ míní veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a dodává, že přiměřenost by následně musel posoudit ještě Ústavní soud ČR.(...)

Velmi zdrženlivý je i ministr školství Robert Plaga (ANO). Ten se s výsledkem výzkumu podrobně seznámil, současnou legislativu ale měnit neplánuje. „I když vůbec nepodceňuji možná rizika závislostí a dalších negativních jevů ve spojitosti s mobilními telefony, francouzskou cestou bych se nevydával. Nejsem zastáncem centrálních represivních přístupů, dnešní možnosti regulace mi přijdou dostatečné,“ řekl ministr TÝDNU. Představu, že moderní technologie můžeme ze života mladých lidí vymýtit, považuje za mylnou. „Klíčové je učit, jak technologie používat, aby pomáhaly a rozvíjely. V rámci toho varujme děti a studenty před možnými nástrahami,“ uzavírá Plaga.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak rodiče chtějí školy bez mobilů?
Ale ve školách, milí rodiče, vaše děti žádné mobily nefasují.
Ty mobily si u svých dětí musíte pořešit už doma. Víte?

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Tak já myslím že stanovisko MŠMT a nedávné jasné stanovisko ČŠI, které zcela jednoznačně jakýkoliv takovýto zákaz považuje za neadekvátní i vzhledem k tomu, že se mobilní telefony staly nedílnou součástí našeho života.

Jde jednoznačně o zřejmou ukázku, jaký mají dnes rodiče postoj k výchově svých potomků. Takovýto článek je jen odrazem žumpy, do které jsme všichni napadali.

Tak rodiče dětem koupí mobil, potom se jim nelíbí, že jej děti moc používají, neboť jim nejsou ochotni a schopnu nabídnout dost jiných zájmů a po škole budou chtít, abychom jim to zakázali? Doma hnůj a ve škole peříčko???? Proboha, kde to vlastně žijeme?

A příklad z Francie? Nedejte se vysmát a něco si o tom přečtěte. Maxipopulista Makaron to slíbil voličům, tak to teď dali do placu. Jestli a jak se takový zákaz bude vůbec kontrolovat nebo trestat neuposlechnutí, nikdo neřešil. Taky o tom vy zakazovači přemýšlejte. jak to asi zkontrolujete? Budete u škol instalovat rámy a rentgeny? Do tašek nesmíte a vůbec, je to prostě pitomost na entou.

Okomentovat