22.8.18

Stanovisko rady Asociace ředitelů základních škol ČR k vyhlašování konkurzů na místa ředitelů škol a školských zařízení

 

V souvislosti s vyhlašováním konkurzů na základě § 166 zákona 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) vyjadřujeme znepokojení nad jejich plošným vyhlašováním před skončením šestiletého období a způsobem jmenování ředitelů. Samotná existence šestiletého funkčního období ředitelů se vymyká běžné praxi v ostatních oborech. Časové hledisko je mnohdy účelově upřednostňováno před ukazateli kvality. Vyhlašování konkurzů by mělo být prostředkem pro udržení kvality školy a nesmí se stávat běžnou praxí k odstranění nikoliv nekvalitních, ale „nepohodlných“ ředitelů.

5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Mě zase znepokojují představy některých ředitelů o tom, co je kvalita. Obvykle KVALITA jsem JÁ.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jedna moje nejmenovaná kamarádka se hlásila do konkurzu v jednom nejmenovaném kraji, který jich vyhlásil 40 najednou. Byla jediná proti stávající, politicky angažované ředitelce, která svoji funkci evidentně nezvládala. Školu má naplněnou na 60% a nic pro to nedělá. Sama politicky mimo splňovala všechna kritéria, na dané škole předtím mnoho let učila. Na všechny otázky komise správně a fundovaně odpověděla. Jenže ihned v zápětí jí bylo bez jakéhokoliv zdůvodnění řečeno, že není vhodným kandidátem.
Obětujete tomu spoustu času, peněz, nervů, už jenom najít tu odvahu a jednají s Vámi jako s onucí.... na všech tam bylo vidět jak předem domluvené to je. A její zkušenost není zdaleka jediná.....
P.S. Kamarádka zhnusena ze školství odešla k soukromé firmě a podle svých slov se už nevrátí ani náhodou. (3 vysoké školy, specku, 24 let praxe, pro děti by se rozkrájela) A takhle to je, vážení. Jak svět přichází o básníky...

Eva Adamová řekl(a)...

Jak to bylo ve Zlínském kraji u škol jím zřizovaných?

Celkem bylo 53 výběrových řízení; 27 stávajících ředitelů se do výběrových řízení přihlásilo, svou funkci obhájilo a jako ředitelé i nadále pokračují. V 18 případech se stávající ředitelé (v naprosté většině se jednalo o ty, kteří již byli v důchodovém věku nebo jim do něj chyběl rok či dva) o možnost re-konkurzu neucházeli a na jejich místa nastupují noví ředitelé vzešlí z výběrových řízení. V pěti případech se současní ředitelé přihlásili, ale funkci neobhájili.

Takže suma sumárum mnoho povyku pro nic. Kdyby vyhlásili konkurzy pouze tam, kde byli s řediteli nespokojeni, vyšlo by to nastejno, jen by se ušetřil čas, nervy, papír i peníze.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

jen by se ušetřil čas, nervy, papír i peníze.

Ale nevykazovali by činnost!

Unknown řekl(a)...

U nás se při vyhlášení konkurzů uzavírají sázky na vítěze. A dá se říct, že v posledních 5letech se vítězové dali dobře odhadnout předem. A podle čeho? Rozhodně to nebyla odbornost.

Okomentovat