21.8.18

PRIM: Základy informatiky pro základní školy

Materiál je určen učiteli, obsahuje totiž kromě zadání také metodické poznámky a doporučení. V publikaci naleznete dvacet vyučovacích jednotek. Aktivity jsou poskládány tak, aby na sebe navazovaly. Také se snažíme, aby jednotlivé aktivity gradovaly. Jsou však vytvářeny tak, aby je bylo možné použít i samostatně. Jednotlivá témata zahrnují sadu úloh, nad kterými budou žáci moci diskutovat a které povedou k základním informatickým pojmům. Výuka nevyžaduje žádné předchozí znalosti programování.

Nejde nám ale o přesné definice pojmů. Naším cílem je zprostředkovat žákům zážitek, prožitek či zkušenost s tím kterým pojmem a jeho principy. Pracujeme s principem zvídavých otázek, nalézání odpovědí a ukázkovou aktivitou. Většina aktivit je pojímána jako unplugged CS, tedy při jejich řešení není nutné používat počítač či jinou technologii. V metodických poznámkách nalezne učitel i jednoduché vysvětlení podstaty „očekávané“ žákovské odpovědi (nejde však o výklad pojmu).

Autoři: Jan Berki, Jindra Drábková

Věk žáků: Primárně v učebnici najdete materiály pro 6. ročník základní školy. Některé lze použít i v nižších ročnících a některé jsou náročnější, tedy použitelné i ve vyšších ročnících.

Obsah:
  • Obsah
  • Kódování textu
  • Kódování obrázku
  • Kódování zvuku
  • Modely
  • Počítačová síť
  • Vývoj digitálních technologií

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Je to již výsledek revize rvp, nebo to revizi rvp teprve předjímá?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

To je právě to. Vidím už nějaký další jakýsi výukový materiál podle nějakých utajovaných připravovaných nových RVP a jak se k nim asi mám vyjádřit, když jsem žádné R4VP neviděl. A tyto záhadné, alespoň pro mě vytvářejí v rámci projektu ESF výukový materiál podle připravovaných RVP, které budou schváleny v roce 2020? A oni se k nim jak dostali. No můžete mě to někdo, třeba pane Wágnere nějak logicky tu vysvětlit? Nebo jsem kretén?
To si opravdu místo celkem jednoduchého vysvětlení principu pixelů zvětšením obrázku v každém editoru musím začerňovat čtverečky v mřížce a abych se mohl včera navečeřet, tak si to musím zakódovat do indiánského písma? Viděl jsem to zatím jenom zběžně, ale ověřoval to někdo někde na dětech? A to Vás s tím nevyhnaly? A na to jsou peníze z fondů?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Některé lze použít i v nižších ročnících a některé jsou náročnější, tedy použitelné i ve vyšších ročnících.

?????
Jakože jedna hodina informatiky pro první stupeň a jedna hodina informatiky pro druhý stupeň základní školy? Nebo nějaká změna snad?

Okomentovat