6.8.18

Ondřej Zuntych: Útoky na neziskovky mohou skončit tak, že za služby se bude platit víc

O vztazích v životním prostředí se ve školách příliš neučí, a když, dostávají děti informace „na talíři“. Aby mohly více přemýšlet o souvislostech, o to se snaží centra ekologické výchovy. Jedním z nich je Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku. Nabízí žákům, na co ve škole nemají čas: povídat si spolu, poslouchat cizí názor, hledat odpovědi, chodit ven. „Většinu času, když škola mluví o biologii, tak ve třídě. Dokonce si říkám, že ekologická výchova dnes už je i to, že se děti jen projdou kolem rybníka,“ říká s nadsázkou Michal Bartoš, ředitel Sluňákova – Centra ekologických aktivit města Olomouce.

Z rozhovoru v HanáckéNoviny.cz vybíráme:

Internet posílil mystifikace a polopravdy, názorovým výměnám chybí moderátor. Slova jako ekolog nebo neziskovka už skoro nejde potkat v pozitivním kontextu. Trápí vás to?

Moderátor chybí dost. Nevím, proč na to naskakujeme. V neziskovkách je hrozně moc lidí, kteří dělají spoustu užitečné práce. Koneckonců, komu třeba do života vstoupí charita, zažívá obrovskou úlevu. Mnoho organizací dělá za velmi levný peníz neskutečnou práci pro lidi, pro přírodu. Samozřejmě může neziskový sektor sloužit i tak, že když si někdo založí organizaci, může přes něj prolít peníze. Ale je to hrozně bagatelizované. Myslím, že hlavně politici v tom sehrávají negativní roli. Přece účelem politika není naslouchat takovým náladám a rozdmýchávat je. Jako nevládka máme ohromné množství kontrol. Kdyby takto postupovaly jako u nás i jinde… Celkový obraz nestátních organizací je dnes hrozný. Dokonce se to dostalo tak daleko, že celý nevládní sektor je velmi výrazně ohrožený. Zdá se mi, že výsledek bude jediný: lidé si nakonec za služby, které dnes dostávají jakž takž dostupné, budou platit víc.

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A nepřeceňuje svoje "služby" pan ekolog?

Eva Adamová řekl(a)...

Ono není neziskovka jako neziskovka. Neziskovky na poli sociálním dělají vkutku užitečnou práci, ale bohužel mnohdy suplují stát a v podstatě nahrazují to, co u nás za totáče kleklo, a to úlohu církve v této oblasti.

No a pak jsou neziskovky ekologické, které si zvykly na přísun peněz od státu do této oblasti v devadesátých letech a nyní si bohužel musí zvykat na jejich odliv, protože ekologie už není tolik in.

Další neziskovky se pak živí programy pro školy v rámci prevence sociálně patologických jevů, což se v poslední době natolik rozbujelo, že už mnohdy ani neučíme, ale jen preventizujeme. Tady se nyní lijí peníze proudem a někdy rovnou do kanálu.

A za největší blbost poslední doby považuji systém přidělování obědů zdarma pro sociálně potřebné děti přes neziskovky. Došlo totiž k situaci, že v některých částech republiky se do tohoto programu žádná neziskovka nezapojila a děti v těchto částech tzv. ostrouhaly.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Lidé útočí ne na neziskovky, lae na ty velice zprofanované, asi tušíte, o kterých je řeč. jejich provázanost, neskutečně odporný lobing ve školství nebo sociálních službách a v jiných oblastech, to je přesně to,co lidé začali doslova nenávidět. my ve školství vidíme, jak se probagrovávají legislativou bez odporných znalostí, jak se přicucly k inkluzi )předražené projekty a školení, doslova pitomá školení, která neřeknou skoro nic). Podobně se montují do dětských domovů a kojeňáků a to jsou jen oblasti, které stíhám sledovat. Ty malé a lokální neziskovky jsou velice fajn, jen jsou zase velice chudé, a nebýt altruistů, kteří do toho často cpou své vlastní peníze, ani by nebyly.

Okomentovat