25.8.18

Michaela Kabátová: Osud státních maturit je nejistý. Neplní svou funkci, myslí si ministr školství Plaga

Státní maturita má být potvrzením, že student dosáhl určité úrovně vzdělání. Že se tak v současnosti neděje, se shoduje ministr školství Robert Plaga (ANO) s odborníky na vzdělávání. Jednotnou maturitu neberou v potaz ani univerzity při přijímacích zkouškách. Spoléhají se raději na vlastní testy.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Jednou z nich je, že by maturanti v rámci státní zkoušky podstupovali jen didaktické testy.„Sloh je velice subjektivní věc,“ tvrdí ministr Plaga. Písemná práce by se podle něho ale hlavně neměla opravovat centrálně.

„Chci znát odpověď na to, jestli toto ‚bojové cvičení‘ a náklady sním spojené mají smysl,“ uvedl Plaga k současnému systému hodnocení. Tedy kdy ředitelé škol skenují písemné práce a posílají je hodnotitelům do Cermatu – organizaci, která maturity zajišťuje.

Tuto povinnost by nejraději vrátil do škol, kam student celou dobu studia docházel.

6 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Okomentoval jsem to na FB:

MATURITĚ A FOTBALU ROZUMÍ KAŽDÝ:
Tak státní maturita neplní svou funkci? A školní ji plnit bude? Na základě svaté víry? A různost hodnocení na středních školách nevadí? Proč tedy vůbec vydávat jednotný certifikát?

Eva Adamová řekl(a)...

"Státní maturita má být potvrzením, že student dosáhl určité úrovně vzdělání. Že se tak v současnosti neděje, se shoduje ministr školství Robert Plaga (ANO) s odborníky na vzdělávání."

A před zavedením státní maturity se tak nedělo už vůbec. Takže návrat zpátky, pokud zohledníme tento Plagův požadavek, není vůbec možný. Jenže odborníkům na vzdělání, kteří melou kolem maturit furt kolem dokola, přece nejvíc leží v žaludku vysoké procento nezmaturovaných, což s tím splněním určité úrovně vzdělávání vbec ale vůbec nekorsponduje.


"Současné maturity skutečne nejsou vstupenkou na VŠ."

A japato že ne, ony snad VŠ přijímají lidi bez maturity?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jednotnou maturitu neberou v potaz ani univerzity při přijímacích zkouškách. Spoléhají se raději na vlastní testy.

Třeba na Scio. VŠ nehne prstem a zaplatí to studenti.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Narvat 75 % ročníku do jedné (státní) škatulky je nesmysl.

Josef Soukal řekl(a)...

Přičemž o obsahu a spolehlivosti či povinném zveřejnění Sciotestů se vůbec nediskutuje.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Absolvent oboru daně a účetnictví na Mendelové univerzitě ví, že sloh je velice subjektivní věc. Heuréka! Proti tomu nelze jistě nic namítnout, neb tento poznatek odráží existenci a důležitost subjektivních slohotvorných činitelů při vzniku jakéhokoliv komunikátu. Jenže tady jde o objektivitu hodnocení slohových útvarů - což se v civilizovaných zemích pokládá za dosažitelné (viz mnohokrát skloňovaná IB maturita).
VŠ jistě nemohou brát v potaz současnou podobu maturit, protože ta garantuje pouze "nepodkročitelné" minimum. To se ale taktně zamlčí. A jestli si tento pan účetní myslí, že přenesením oprav PP z ČJ na školy ušetří podstatnější finance, pak jedině tehdy, když se hodnotitelům nebude za opravování platit (a tato "úspora" by dle starého modu odměňování - 100 Kč za práci - přinesla cca 7 milionů za jarní termín, což je v rozpočtu MŠMT marginálie). Chce-li šetřit podstatněji, pak jedině zrušením SM a přijímacích zkoušek, tedy i zrušením CZVV. Pak budou všichni "experti", tajní školníkové a jiní "progresivisté" spokojení, maturitní vysvědčení dostane každý spolu s křestním listem a krásně bude na světě. Na chvíli, protože další na řadě musí být přijímačky na VŠ - považte ten testový časový stres a idiotské uzavřené otázky - a finálně i SZZ, protože boj bude pokračovat, i kdyby ze světa vzdělanosti neměl zůstat kámen na kameni.
Je vidět, že na MŠMT sedí titíž úředníci jako v roce 2012 - schyluje se ke stejnému scénáři. Tehdy šlo hlavně o to, abys nematurovalo povinně z cizího jazyka (mělo se začít r. 2013) - odhadovaná 30% neúspěšnost by politicky neprošla, teď jde o matematiku, která by pravděpodobně dopadla ještě katastrofálněji. Fackovacím panákem ovšem bude zase čeština. Vrátíme se k maturitě z telefonního seznamu, budeme ignorovat výuku jazyka, slohu a komunikace, zkrátka idyla konce devadesátek a začátku milénia dojde své reinkarnace. Tahle hra na blbečky možná uspokojí svědky Burešovy, frustráty všeho druhu a samozřejmě i podnikatele ve školství, mně se ale zajídá.

Okomentovat