26.8.18

Michaela Endrštová: Děti u nás mají volnost, do hodin chodit nemusí, říká učitel unikátní školy

Summerhill School, škola založená na demokratickém způsobu výuky, funguje v Anglii již téměř sto let. Děti se tam samy rozhodují, jestli budou hodiny navštěvovat. „Pravidla vytváří celá komunita. Pokud děti výuka nebaví, mohou z hodiny odejít,“ říká David Yilma, jediný český učitel britské školy.
Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Ptám se, protože tento styl výuky vyznává britská Summerhill School, kde učíte informatiku. Je to důvod, proč jste se rozhodl požádat tam o práci?
Poohlížel jsem se po práci v alternativním školství a náhodou zahlédl inzerát Summerhillu. Lákala mě demokratická výchova, volnost a spolupráce mezi učiteli a žáky. Líbilo se mi, že žáci jsou součástí toho, jak škola funguje, a mají možnost to ovlivnit. Zaujala mě rovnocennost mezi dětmi a dospělými.

Předtím jste sedm let učil na základní škole v Praze. V čem vám nevyhovoval český školský systém?
Nebyl jsem jím nijak znechucen, to ne, ale chtěl jsem změnu, nové zkušenosti na novém místě. Vždy jsem měl blízko k partnerskému přístupu ke studentům a vyhledával netradiční postupy, zřejmě také díky mé dlouholeté práci u skautů. Možnosti ve standardních školách jsou mnohdy omezené a to i přes dobrou vůli některých ředitelů. Alternativní školství tedy nabízelo lepší možnosti.(...)

V čem byste řekl, že je hlavní gró britského školského systému?
Britský systém má větší volnost a možnosti pojmout prvky výuky vlastním způsobem, český systém je oproti tomu stále dost rigidní. Britští učitelé mají obrovské možnosti, jak zpestřit dětem výuku. Spousta materiálů se vyrábí v angličtině, trh s publikacemi i pomůckami je mnohem větší než ten český. Zároveň je to náročnější, učitelé tráví ve škole spoustu času, a zároveň jsou tam lépe rozložené prázdniny, které jsou třikrát v roce – v zimě a na jaře zhruba tři až čtyři týdny a v létě pět až šest týdnů. Ve školách je také mnohem víc zaměstnanců, kromě učitelů i spousta asistentů nebo administrativních pracovníků. Takže učitelé mají opravdu čas učit, nemusí se starat o běh školy.

5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A kolik ta sranda stojí?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejlepší by bylo, kdyby děti nemusely do školy chodit vůbec. Když by nechtěly.
V devatenácti by si přišly zaskládat maturitu, aby mohly někam na vysokou. Když by chtěly.

Jiří Kostečka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jiří Kostečka řekl(a)...

Pokud jsem někde četl, stali jsme se (ať blahými, či neblahými) vládci planety i proto, že věnujeme neuvěřitelnou péči a čas svým potomkům; lidská matka na rozdíl od antilopy nikdy neuteče před lvem, který napadl ji a její dítě, nýbrž brání dítě do posledního dechu obou, bez ohledu na "biologickou nevýhodnost" takového počínání.

Takže jako učiteli mně vůbec nesedí systém, při kterém děti nemusejí do hodin. A to jsem učil celkem 11 let na dvou VELMI demokratických gymnáziích, včetně kolejního; akorát že studenti tam - při vší volnosti - své učitele opakovaně žádali o konzultace a ani je nenapadlo chtít takovou hovadinu, jako že do výuky se bude chodit podle momentální nálady.

Na druhou stranu... když už máme tu demokracii - proč by se nemohl rozhodnout nepřijít do výuky pro změnu i učitel?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Stoji to kolem 120 ooo rocne. Nedavno mi odpovidal jeden nadsenec svobodnych skol na fb.

Okomentovat