Summerhill School, škola založená na demokratickém způsobu výuky, funguje v Anglii již téměř sto let. Děti se tam samy rozhodují, jestli budou hodiny navštěvovat. „Pravidla vytváří celá komunita. Pokud děti výuka nebaví, mohou z hodiny odejít,“ říká David Yilma, jediný český učitel britské školy.
Z článku na iDNES.cz vybíráme:
Ptám se, protože tento styl výuky vyznává britská Summerhill School, kde učíte informatiku. Je to důvod, proč jste se rozhodl požádat tam o práci?
Poohlížel jsem se po práci v alternativním školství a náhodou zahlédl inzerát Summerhillu. Lákala mě demokratická výchova, volnost a spolupráce mezi učiteli a žáky. Líbilo se mi, že žáci jsou součástí toho, jak škola funguje, a mají možnost to ovlivnit. Zaujala mě rovnocennost mezi dětmi a dospělými.
Předtím jste sedm let učil na základní škole v Praze. V čem vám nevyhovoval český školský systém?
Nebyl jsem jím nijak znechucen, to ne, ale chtěl jsem změnu, nové zkušenosti na novém místě. Vždy jsem měl blízko k partnerskému přístupu ke studentům a vyhledával netradiční postupy, zřejmě také díky mé dlouholeté práci u skautů. Možnosti ve standardních školách jsou mnohdy omezené a to i přes dobrou vůli některých ředitelů. Alternativní školství tedy nabízelo lepší možnosti.(...)
V čem byste řekl, že je hlavní gró britského školského systému?
Britský systém má větší volnost a možnosti pojmout prvky výuky vlastním způsobem, český systém je oproti tomu stále dost rigidní. Britští učitelé mají obrovské možnosti, jak zpestřit dětem výuku. Spousta materiálů se vyrábí v angličtině, trh s publikacemi i pomůckami je mnohem větší než ten český. Zároveň je to náročnější, učitelé tráví ve škole spoustu času, a zároveň jsou tam lépe rozložené prázdniny, které jsou třikrát v roce – v zimě a na jaře zhruba tři až čtyři týdny a v létě pět až šest týdnů. Ve školách je také mnohem víc zaměstnanců, kromě učitelů i spousta asistentů nebo administrativních pracovníků. Takže učitelé mají opravdu čas učit, nemusí se starat o běh školy.
5 komentářů:
A kolik ta sranda stojí?
Nejlepší by bylo, kdyby děti nemusely do školy chodit vůbec. Když by nechtěly.
V devatenácti by si přišly zaskládat maturitu, aby mohly někam na vysokou. Když by chtěly.
Pokud jsem někde četl, stali jsme se (ať blahými, či neblahými) vládci planety i proto, že věnujeme neuvěřitelnou péči a čas svým potomkům; lidská matka na rozdíl od antilopy nikdy neuteče před lvem, který napadl ji a její dítě, nýbrž brání dítě do posledního dechu obou, bez ohledu na "biologickou nevýhodnost" takového počínání.
Takže jako učiteli mně vůbec nesedí systém, při kterém děti nemusejí do hodin. A to jsem učil celkem 11 let na dvou VELMI demokratických gymnáziích, včetně kolejního; akorát že studenti tam - při vší volnosti - své učitele opakovaně žádali o konzultace a ani je nenapadlo chtít takovou hovadinu, jako že do výuky se bude chodit podle momentální nálady.
Na druhou stranu... když už máme tu demokracii - proč by se nemohl rozhodnout nepřijít do výuky pro změnu i učitel?
Stoji to kolem 120 ooo rocne. Nedavno mi odpovidal jeden nadsenec svobodnych skol na fb.
Okomentovat