2.8.18

Matěj Stropnický: Francie zakázala používání telefonů, tabletů e tutti quanti internety ve školách do patnácti let žáka

Matěj Stropnický na sociální síti Facebook schvaluje zákaz používání mobilů ve francouzských školách: "První opravdu zajímavý Macronův výsledek: Francie zakázala používání telefonů, tabletů e tutti quanti internety ve školách do patnácti let žáka. Takhle to vypadá, když má někdo vzdělávání opravdu jako prioritu, naši milí liberálové. Který z vás by to podpořil?"
Vybíráme některé komentáře z diskuze:

Matěj Stropnický: no tak to mám přesně naopak. Telefony a počítače akorát ruší pozornost a slouží dětem stejně jen pro zábavu. No a na tu je místo po škole. Jinak dotujeme hraní na mobilech. Vedení škol nic povolovat nemůže, jen pro speciální pedagogické účely (výuka počítačové gramotnosti, dysleksie apod.)

Matěj Stropnický: (Andrea Cerqueirová) to je netwashing počítačových a mobilářských firem - pak je ovšem potřeba si o tom prosím něco přečíst. Doporučuji zejména knihy německého neurologa Manfreda Spitzera Digitální demence (česky 2014) a Kybernemoc (česky 2015). Mimořádně vědecky průkazné práce.

Matěj Stropnický: (Sofia Hladíková) no právěže potvrzuješ, nezáměrně. Totiž tím, že si myslíš, že víš o dopadech technologií na žáky dost. Jinak stát je paternalistický jaksi z podstaty svého zřízení jako právního státu: nařizuje, zakazuje, povoluje, umožňuje. Na tom mi nepřijde nic zvlášť zhoubného, pokud ovšem nepovažujeme stát za zhoubu jako takový. Tam, kde rozhodovat subsidiárně není vhodné (podle mne tento případ, neboť povědomí o dopadech technologií je obecně nízké) a zároveň nelze předpokládat místní zvláštnosti (opět tento případ: technologie mají ve školách v Poříčanech, v Náchodě, v Praze-Vypichu stejné dopady), je vhodnější upravit jejich užívání celostátně zákonem.

Martin Griessmann: Ale tak já chápu, že učitele štve, že si žák jakoukoliv informaci může okamžitě dohledat na netu. Tak jim to zakážeme! Místo, abych modernizovali výuku tak, že budeme počítat předem s tím, že encyklopedická znalost není nutná a uč se žáku kriticky myslet, hledat souvislosti a pracovat se zdroji...

Janek Wagner: Je to především pitomý a populistický krok. Doufejme, že se toho žádný místní populista a demagog nechytí. Doporučuji v této souvislosti naše vládní aktuálně realizované plány: Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020, Strategii digitální gramotnosti, nebo Digitální Česko 2.0 - Cesta k digitální ekonomice. Bez technologií ve školách jsou nerealizovatelné... http://digivzdelavani.jsi.cz/


6 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ale chytí se pane Wagner. Vždyť už se chytil. Marek Stropnický politikem je a už si vaří polívku. Bez rozmyslu, bez znalostí, prostě naplácá jednu blbost na druhou a myslí si, že mu to masy sežerou. Vždyť současná vládní garnitura je zakazováním čehokoliv přímo porčená.
A tohle je téma s velkým T. I v našem sboru jsou takový mobilový zakazovači a sběrači,zatím jsme je vždycky umlčeli. Až to nedej bůh přijde z parlamentu, postavíme se k tomu stejně, jako k pamlskové vyhlášce (jak, to nemůžu napsat)….
Osobně mě to motivuje, abych na tom učil. Už se těším až se ve školním rozhlase ozve: Zíta si, kdo má, nezapomeňte vzít na výuku svůj Smartphone.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Pardon já si ty Martiny, Matěje, Marky nějak pletu. Tohle je ten Matěj…..

Simona CARCY řekl(a)...

Přidám můj oblíbený příměr: za Ringhoffera dělníci rozbíjeli stroje, že jim braly práci. Dnes učitelé ve Francii berou dětem mobily, že jim (dětem) umožňují prezentovat falešně výsledky vzdělávání bez toho, že by jich skutečně docílily.
Jak dopadl Ringhoffer a jeho implementace Průmyslu 1.0 víme, už jdeme do 4.0.
Po Macronovi za pár let neštěkne ani pes.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A my se tady potom divíme, kde se berou ty supernápady v té únii, když o nich rozhodují takovýhle Macróni….. Tak nevím, ale ta francouzská revoluce, o čem to vlastně bylo...
A co takový OZOBOT, taky nesmí do školy? Vědí vůbec ti, co o tom rozhodují, že něco jako OZOBOT existuje?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dokud kdejaké mobilní komunikátory nezakáží i ve Finsku, jsou pytlici v klidu.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No jo, a jo, co na to Suomi? Tam taky dělají politiku přes dětI?

Okomentovat