22.8.18

Kristýna Novotná: Inventura vládních slibů: Babišův nový kabinet pracuje na investicích za 56 miliard

Některé z nich se neposunuly, jiné se rovnou odložily. Řada z nich se ale plní. Řeč je o slibech prvního kabinetu Andreje Babiše (ANO) v hodnotě 110 miliard korun. Ve finále jsou navíc první z nich – vedle státních půjček pro mladé a slev na jízdném je to i přilepšení pro seniory. Pokud ve středu na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny navýšení důchodů projde, vyjde státní kasu na bezmála 14 miliard korun. A jak jsou na tom ostatní sliby? Server iROZHLAS.cz přináší jejich inventuru.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Více peněz pro učitele
Aktuálně: 14,7 miliardy korun

Do školství mělo podle Babiše v příštím roce původně přitéct 17 miliard korun na plošné zvýšení platů pedagogů a 1,3 miliardy na platy nepedagogických pracovníků. Částka bude nakonec podle resortu o něco nižší – na platy pedagogických pracovníků se počítá s částkou 13,5 miliardy korun a v případě nepedagogů s 1,19 miliardy korun.

Naopak se zatím nepodařilo nastartovat reformu financování regionálního školství, na kterou se v příštím roce mělo vyčlenit 11 miliard korun. O jejím odkladu mluvil přitom ministr školství Robert Plaga (ANO) mluvil už v březnu.

Premiér Babiš ale tehdy ujistil, že peníze na nastartování budou. Výsledek? Odklad o rok nakonec v červenci schválil Senát. Podle ministra to usnadní náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.

Žádné komentáře:

Okomentovat