30.8.18

Jiří Nádoba: Začíná revoluce ve výuce informatiky. Jak byste obstáli v testu

Osnovy pro informatiku mají do dvou let projít velkou změnou. Podle zjištění Respektu už jsou hotové, v úterý je schválilo vedení ministerstva školství a od příštího týdne se podle nich začne výuka testovat ve vybraných 70 školách. Když testování proběhne bez problémů, do dvou let by měly nové vzdělávací plány pro informatiku závazné pro všechny základní školy.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

„V podstatě zavádíme do škol nový předmět,“ řekla Respektu Daniela Růžičková, garantka předmětu Informatika a informační a komunikační technologie v Národním ústavu pro vzdělávání, státní instituci pod ministerstvem školství, která za obsah výuky na školách ručí. „Porada vedení MŠMT i pan ministr dnes schválili všechny náležitosti pokusného ověřování na školách a do konce týdne bude oficiálně vyhlášeno na webu,“ potvrdila v úterý Růžičková.

V rámcových vzdělávacích plánech, jak se osnovám od roku 2004 správně říká, už informatika nebude tolik zaměřena na obsluhu počítačových programů. Výuka „uživatelských dovedností“ by se měla postupně přesouvat do jiných předmětů, kde zapojení technologií dává tak jako tak smysl. V hodinách češtiny by se tím pádem (stejně jako v životě) nemělo už psát jen rukou, v matematice by se děti měly seznámit s Excelem, v zeměpisu s digitálními mapami.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

v matematice by se děti měly seznámit s Excelem

A proč právě s Excelem? A snad ne jenom!
To jakože i do hodin Informatiky konečně už dorazí kompetence k nějak vyjímečně modernímu způsobu myšlení, a systematická práce s pracovními nástroji digitálního světa se přesune do okolních studijních oblastí? Tak to se pytlici těší, až třeba češtináři začnou dbát na důsledné a smysluplné ostylování textových dokumentů a tvorbu šablon, a nebo až ve výtvarce budou žáci pronikat do tajů grafických formátů.
Tak hlavně, že se vytvořil prostor pro hafo školení, seminářů a především hojné počerpávání všelijakých dotací. Peníze potřebné pro inovaci vybavení škol se halasně přesunou k neziskovým inovátorům.

rozvoj logického uvažování potřebného ke komunikaci se stroji

A co rozvoj myšlení nezbytného pro komunikaci s pitomci?
To by byla teprvá revoluce!!!

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Nové jakési rámcáky, důsledně se vyhýbající se v informatice čemukoliv naučit, slovo editor tam ani nehledejte, jsou snůškou plků a nesmyslů. Ukazoval jsem to jednomu programátorovi a ten se smál, že se ani nedal zastavit. Vždyť to není ani o tom programování. A navíc, když nesmíme učit aplikace, tak třeba kompetence "posoudí a zpracuje data" to jako na čem?
Proboha kam to spějeme.
Ano dávno už asi 15 let voláme po zařazení práce s počítačem do ostatních předmětů. V informatice není prostor na každoroční opakování. Ale potom to opravdu myslíte, že učitel češtiny zvládne třeba hromadnou korespondenci, revize, nebo obsahy a rejstříky? Nebo, že se v plánech matiky najde čas na smíšené odkazy či kontingenční tabulky? Vždyť dnes mi všichni matikáři tvrdí, že nemají čas ani excel opakovat natož naučit!!! A potom, kdo to bude učit a taky na čem, když většina učeben je pro skupiny a předměty se nedělí. A co grafika, to jako fakt bude výtvarnička biflit Photoshop?
Ten pamflet spalte a začněte znovu. Je to k ničemu. To se připomínkovat nedá..... Programování ano, ale čím chcete ty děti vlastně zaujmout? Nebo bylo prvoplánovým cílem jim to už od malička otrávit?
Viděl jsem v jednom sqělém, zde zveřejněném připravovaném výukovém materiálu, jak se vysvětlují po novu pixely v rastrové grafice. V pracovním listu je mřížka myslím asi 8x8 a děti na pokyn začerňují určité čtverečky, až jim z toho vyleze jakýsi ksicht. A tak se dozví jak si počítač pamatuje černobílý obrázek. No paráda. Hlavně jim ten rastr neukazujte v nějakým grafickým editoru. Bóźe můj. To je jako v tom vtipu s tím novým přípravkem proti komárům. Ampulka, injekční stříkačka, která se z ampulky naplní, komár se chytne a stříkne se do něj. A když se zákazník zeptá, a to když už toho komára držím, nestačilo by ho jen zamáčknout? A prodavač na to: A nebo!

Okomentovat