20.8.18

Facebook: Portál pro mládež

Portál Facebooku pro mládež by měl být podle jeho tvůrců průvodcem všemi věcmi na Facebooku: najdete tu obecné tipy, rady zkušených uživatelů, informace o soukromí a bezpečnosti. Můžete si na něm přečíst zkušenosti mladých lidí, kteří vlastním stylem vyprávějí o tom, na jaké pro ně podstatné potíže na internetu narážejí. Přestože jde o aktivitu provozovatele sociální sítě, je zde řada užitečných informací.


Z mnoha návodů a doporučení vybíráme:

Naším cílem je vytvořit prostředí, kde s ostatními jednáme s úctou a respektem. Chceme, aby se lidé na Facebooku cítili bezpečně. Proto jsme sestavili systém pravidel a zásad – naše Zásady komunity. Tyto zásady definují, co na Facebooku můžete a nemůžete sdílet. Tyto zásady vám pomůžou porozumět tomu, jaký typ sdílení je na Facebooku povolený a jaký obsah může být nahlášen a odebrán. Cílem našich zásad komunity a souvisejících zásad je najít tu správnou rovnováhu ve snaze poskytnout lidem místo, kde se můžou vyjádřit, a zároveň všem zajistit příjemné a bezpečné prostředí.


Zajímavé jsou i Hlavní principy od Liz Perle, ze kterých vybíráme:

Než něco řeknete, promyslete si to (aspoň pět sekund)
Než něco zveřejníte, na chvilku se zastavte a zeptejte se sami sebe: „Kdyby si tohle přečetli moji rodiče nebo prarodiče, vadilo by mi to?“ Vždycky se najde někdo ze spolužáků, který v sociálních médiích sdílí i to, co by nemusel (a podobně se chovají i někteří dospělí ve vašem okolí). Odolejte nutkání, nevšímejte si naléhání ostatních a pikantní podrobnosti si nechte jen pro blízké přátele.

Nepouštějte si do pokoje cizí lidi
Dávejte pozor, koho si k sobě pustíte a komu dovolíte trávit čas ve vaší blízkosti. Pravidelně si kontrolujte seznam přátel, abyste si ověřili, že váš obsah vidí jen ti praví lidé. Žádosti o přátelství přijímejte od lidí, které znáte, a když vám na dveře zaklepe někdo jiný, buďte opatrní. Když se ukáže, že si někdo uvítání nezasloužil, přátelství zrušte.

Nenechávejte domovní dveře otevřené
Určitě už to víte, ale opakování je matka moudrosti: svoje heslo nikomu neprozraďte. Ani přátelům, ani svému miláčkovi. Nikdy, opravdu nikdy se to nevyplatí.

Často měňte zámek na dveřích
Když bude počet vašich přátel narůstat, pravidelně si kontrolujte nastavení soukromí, abyste si byli jistí, že zveřejňujete jen ty správné informace a ostatní zůstávají soukromé.

Žádné komentáře:

Okomentovat