20.7.18

Ze sociálních sítí: Komentář ke článku předsedkyně Učitelské platformy Jak to tedy vlastně je?

Z komentáře Zdeňka Běleckého vybíráme: "V podstatě jde o to, že do školství mluví příliš mnoho nekompetentních lidí, kteří nechápou, že jsou nekompetentní, protože nejsou s to rozlišit mezi kompetencí a nekompetencí (Dunningův - Krugerův efekt)."
Celý komentář Zdeňka Běleckého:

O rozvoji školství systematickou podporou učitelů, o jejich profesním rozvoji a o ohniscích "pozitivní deviace" jsme ve skupině NEMES psali a usilovali před už téměř třiceti lety. Důvody, které tehdy zabránily širšímu prosazení tehdy navrhovaných principů a "programu", přetrvávají dodnes. V podstatě jde o to, že do školství mluví příliš mnoho nekompetentních lidí, kteří nechápou, že jsou nekompetentní, protože nejsou s to rozlišit mezi kompetencí a nekompetencí (Dunningův - Krugerův efekt). Navzdory tomu přeji mladším kolegyním a kolegům hodně štěstí.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

do školství mluví příliš mnoho nekompetentních lidí

Pytlici by nebyli v tomto směru zase až tak příkří.
Snad by bylo lze připustit, že kompetence těchto lidí nebyly doposud náležitě rozklíčovány.

Nicka Pytlik řekl(a)...

průběžná pozitivní zpětná vazba, nejen klasická květinová a čokoládová smršť

Ze studií kybernetiky si pytlici pamatují, že kladná zpětná vazba může vést k nestabilitě systému, která končívá i jeho destrukcí.

Konstruktivní zpětnou vazbu je možno získávat nejen od žáků

V čem spočívá podstata, popřípadě přidaná hodnota 'konstruktivní zpětné vazby'?

vedení školy, které umí s hodnocením kvality práce pracovat

Po formulaci kvality práce učitele se pídí mnohé výzkumné týmy už drahně let.
Pytlici by řekli, že ředitele škol zajímá spíš prospěšnost učitele pro dosažení ředitelova cíle. Což může být leccos. Zpravidla jeho vlastní prospěch.

Eva Adamová řekl(a)...

Spíše než o vyhořelém okolí bych raději hovořila o zkušeném okolí, protože většina starších kolegů mladého absolventa si už měla možnost zkusit, ke většina školení stojí za starou belu.

Okomentovat