28.7.18

Zdeněk Nutz: Komentář k článku Michala Komárka Podoby digitální demence na českých školách

Nechci komentovat názory pana Komárka, ale chci napsat názor svůj. Smartphony a s nimi neomezené možnosti komunikace, ať se to někomu líbí nebo nelíbí, se staly nedílnou součástí našeho života. To, že je vidíme používat spíše děti, než dospělé, je tím, že dospělí se tolik nesrocují, tedy nejsou naháněni do ústavů ke vzdělávání sloužících. A také je tu onen příslovečný konzervatismus. Děti prostě vzaly přítomnost těchto zařízení jako součást života, kdo se nakonec bude muset přizpůsobit budeme my dospělí.

A učitelé už by to konečně měli pochopit. Dnes je potřeba být na tím a ne pod tím. Sami ani většinou smartphone nemají. Strkají hlavu do písku a dětem by "TO" nejradši zakázali používat. Jenže realita je jinde. Kam dnes přijdete, na Smetanovu Litomyšl, nebo do zábavného parku, nebo kamkoliv, všude mají nějakou to Apku. A tak nějak suše předpokládají "golema, že všichni znáte tu".

Kantor by měl přijít do třídy a: Včera jsem objevil zajímavou aplikaci. Mohla by se Vám hodit. Hned Vám ji předvedu. A zrcadlením svého mobilu ji ukáže žákům na plátně nebo LCD panelu. Spousta z nich si ji zrovna nainstaluje. V tom se přihlásí Pepíček a už jste viděli tu novou verzi Photomath. tak nám ji všem ukaž, zapínám zrcadlení tvého mobilu. No a ted vyzkoušíme tu Apku z minula, kdo nemá s sebou smartphone, nebo si ji nechce instalovat, tak si půjčte školní. Posílám Vám data a naším dnešním úkolem bude data zpracovat a vyhodnotit. Půjde o demografickou křivku obyvatel našeho kraje. Mám dnes geografii.

Že jsem fantasmagor? Tak si to ještě pár let myslete.

A teď realita z porady: Navrhuju zakázat nošení těch mobilů blbejch do školy......

Psáno jako komentář k článku Michala Komárka: Podoby digitální demence na českých školách

27 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Neomezené možnosti komunikace?

Přidám jiný pohled. Navzdory technologii s neomezenými možnostmi komunikace vymýšlíme různé seznamovací aktivity, protože normálního seznámení není počítačová generace schopna sama. Nám stačila hoďka v autobusu. Bez nějakých blbých lepíků a OSV triků.

Rüdesheim řekl(a)...

Pane Sotolař ale notak. Nelze přece srovnávat tady a teď s tehdy a tam.Za času K. H. Máchy se chodilo pěšky a bylo to zdravé, dnes se létá letadlem a šetří to čas, který ten ušetřený pak lze využít i pro to seznamování (kdyby šlo o to). A ještě snad k tomu výše uvedenému zdraví: dnes již také nedostanete v letadle řízek, ale nanejvýš müsli tyčinku.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ano, s tím já zcela souhlasím, pokud tu někdo pochopil, že si myslím, že život je o mobilech, tak to je prosím "hluboké nedorozumění".
Jde o přístup učitelů k výuce a využití technologií, které prostě hýbou světem. O seznamování tu nebyla řeč. Na to máme stmelovací adapťáky, turistické, vodácké a lyžařské kurzy a spousty dalších aktivit.
Vám připadá normální, že zatímco děti jsou dávno před námi, tak někteří učitelé o tom ví velký kulový, nemají ani sami smartphone k dispozici a s dětmi se o ničem takovém nebaví? A v RVP mají napsáno, že je mají učit ukládat na diskety.
A propo, už jste těžba v matice zkoušeli Photomath? Že nevíte o co jde? Aha.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Nutzi nemachrujte, nevidím důvod, proč by pan Sotolář, jelikož je češtinář, a další nematikáři měli znát aplikaci Photomath. A naprostá většina matikářů ji zná. Vy koneckonců také evidentně netušíte, že na netu jsou k dispozici pravidla českého pravopisu, protože ve Vašich příspěvcích se to docela hemží problémy ve shodě podmětu s přísudkem. Zdalipak učíte své žáčky je v informatice při zpracování textů používat, třeba právě prostřednictvím smartphonu? On by to totiž spolu s možnostmi oprav chyb v samotných textových editorech měl být naprostý základ.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Za pravopisné chyby a překlepy v mých příspěvcích se paní Adamové a všem dalším češtinářům omlouvám. Kontrolu pravopisu učím jak v textových editorech, tak i všude jinde. A pokud jde o to machrování, uvedl jsem Photomath jako příklad. A jestli ji většina matikářů zná, tak to asi ano, ale jestli ji třeba v hodinách aktivně používají, třeba ke kontrole práce - nemyslím skrytě pod lavicí, to bych tvrdil nerad.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Nutzi, jedna matikářka nedávno v jednom článku o využití Photomath napsala: "Teď se ve mně pere obava, že žáci prostě mechanicky opíší výsledky, a naděje, že žáci využijí skvělé postupy v řešení pro samostudium."

A já k tomu dodám, že žáků, kteří jsou na takové úrovni, aby byli Photomath schopni využít k samostudiu je málo, pramálo, a to i na gymnáziu. Většinu žáků totiž jiný postup řešení příkladu spíše zmate a zavede na zcestí.

poste.restante řekl(a)...

Nejde přece o jednu konkrétní aplikaci, ale o celkový přístup.
Mobily a jejich využívání při výuce a pro praktické využití? - Ano.
- Představa, že jedna z nejčastěji používaných "pomůcek" žáků se má ze škol vypudit a zakázat, patří do oblasti digitálního ignorantství.

Mobily jako náhrada výuky a znalostí? - Ó nikoliv.
- Představa některých "odborníků" o tom, že jakoukoliv informaci si lze přece vygooglit patří do oblasti digitální demence.

Mobily, jako zdroj rozptylování žáků a narušování výuky? - No to přece ani náhodou.
- Nevidím rozdíl mezi hraním piškvorek a hraním na displeji, pokud se to děje v době, kdy se má žák soustředit na výuku.

Můj pohled, coby "ajťáka" je samozřejmě profesně deformovaný. PDA a později smartphony jsem používal v dobách, kdy mí tehdejší žáci ještě netušili, co ta slova znamenají.
Na druhou stranu nevidím problém v tom, když angličtinář nemá smartphone s novým slovníkem a hudebkář Shazam. Problém nastává až v okamžiku, když se učitel neznalostí věcí, které jsou pro jeho žáky naprostou samozřejmostí, hloupě ztrapní a svou neznalost pak chce "vyřešit" zákazem.

No a na závěr jen postřeh.
Určitě by neuškodilo, kdyby na využívání podobných fint a aplikací existovala školení, webináře a pod, případně čas od času třeba nějaký ten článek. To se sice občas děje, ale nemá to moc systematiku a většinu podobných recenzí nepíší učitelé, kteří by také dokázali předvést uplatnění přímo v hodině.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Přesně a vo tom to je. Shazam jsem neznal. A díky Vám už právě poslouchám poslední hity Country hudby. Paráda. Nevíte zda už někde někdo takový seznam aplikací pro chytré telefony do výuky podle předmětů neprovozuje? Nebo nešlo by tady na PI vytvořit nějaký takový?
Stačilo by název, stručný popis a třeba i zkušenosti s využitím…..
Musíme to ignorantům natřít..

Nicka Pytlik řekl(a)...

Že nevíte o co jde? Aha.

Tak třeba tohle na machrovaní nevypadá ani náhodou.
Pytlikům padne brada a zůstanou stát s hubou otebřenou, až se objeví apka, která naučí caparty plavat ve vodě. Nejen v té matice.
A také by pytliky zajímalo, jak se dá dosáhnout překlepu, kdy se místo slova 'třeba' v textu vyskytne 'těžba'. Viz 'A propo, už jste těžba v matice zkoušeli Photomath?'
To není posměch, a upřímný zájem o podstatu. Dodávají pytlici.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Alá já samozřejmě nejsem proti technologiím,

tuhle jsem volal po psaní maturitních prací na počítačích (i s kontrolou pravopisu) a věšina kolegů se do mě zhurta pustila, já jen aby se technologie nepřeceňovaly (to vídám u pana Brdičky) a aby se nepodceňovaly jejich nechtěné dopady (všechny ty závislosti, demence a poruchy pozornosti). A opravdu platí, že "děti jsou dávno před námi, tak někteří učitelé o tom ví velký kulový"? Já mám žáky, kteří tak tak odešlou mail s domácím úkolem.

A teď očekávám argument digitálních nadšenců: cokoliv žáci umí, je to bez přispění (ba navzdory) školy, co neumí, je nedostatkem školy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

P.S.
O seznamování tu nebyla řeč.

Byla tu řeč o komunikaci. To je blízko. Ne?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Hele Pytlíci té "těžbě" jsem se taky divil, když už to odešlo, no ale já jsem to psal potmě, v noci, se zavázanýma očima, bez monitoru a bez klávesnice a bez brejlí. Tak asi proto.
Tak Apku, která by dokázala děti naučit plavat?
Tak třeba namátkou:

MySwimPro
Swim Coach – Swimming Workouts
Swim IO
TrainingPeaks

Poznámka.Tady přece nejde o nějaký boj. Jde tu o to, že výhoda Česka jako je levná pracovní síla a blízké státy jako je Německo se bude již brzy postupně vytrácet. Ty naše caparti na to prostě musíme připravit. Ministerstvo spí, peníze na pořádné vybavení a schopné učitele IT nejsou, tak někde bychom začít mohli s minimálními náklady! A proč ne s tím, co děti mají u sebe v kapsách, a co je většinou docela baví?
Já se tu nechci dohadovat jestli je komunikace seznamování. Pojďte prosím věcně diskutovat o tom využití těch "džabů" ve všech možných předmětech.
Zdenda

Eva Adamová řekl(a)...

Já mám z využití aplikací pro chytré telefony ve výuce trošku rozporuplný pocit. My se totiž při využití ICT ve výuce motáme neustále v kruhu kolem dokola a vracíme se neustále na samotný začátek, a to především díky lobby výrobců různých zařízení, kterým jde o co největší zisk. Přičemž je snaha vše starší zavrhovat, místo toho, aby se na to rozumně navázalo.

Vše začalo před téměř třiceti lety s PC. V devadesátých letech a hned po roce 2000 vznikla celá řada velmi pěkných a didakticky přijatelně zpracovaných výukových programů a vše se velmi nadějně rozjíždělo, a to i díky nástupu internetu, alespoň tedy na ZŠ.

Pak ovšem přišel kolem roku 2005 boom interaktivních tabulí spolu s interaktivními učebnicemi, který nás práskl spíše zpátky než kupředu, a zcela utl vývoj nových výukových programů.

Uplynulo ani ne pět let a ejhle byly tu tablety a řeči o tom, že jenom a jenom ty posunou využití ICT ve školách k oblačným výšinám. A tablety se začaly využívat mnohdy až zcela nesmyslným způsobem.

Ani jsme se neotočili na posteli a máme tu chytré telefony. Aplikace pro ně jsou až na výjimky kusé, máloobsažné, mnohdy didakticky nic moc.

Takže shrnu-li to, ICT techniky máme kvanta, ale pokud se týká šťávy do ní, tak bohužel přešlapujeme stále na místě a v podstatě stále stojíme na samotném začátku.

Pepouš řekl(a)...

Tak využití technologií ve výuce je jistě fajn a dá se vymyslet spoustu věcí. Jenže to má spoustu ale, která hodně snižují efektivitu výuky a dřív nebo později nakonec učitele spolehlivě otráví.

Počítače - ve třídě je 24 žáků, žáci mají pracovat samostatně, ale v učebně je k dispozici "jen" 16 počítačů. Přednostně je učebna pro výuku informatiky a v ostatních hodinách je třeba více zájemců. Občas se objeví problém, který může vyřešit jenom správce sítě a naplánovaná hodina se nepodaří. Další otázkou je pak výkon počítačů a rychlost připojení, které není všude ideální.

Smartphony - využít v hodině jistě ano, ale lze se spolehnout pouze na zařízení žáků? Co Ti, kteří smartphone nemají, či jen prostě do školy nenosí? Co když některé aplikace vyžadují určitou výši systému, kterou žáci na svém zařízení nemají. Stáhnout aplikaci ano, ale když škola nemá wi-fi pokrytí? Stahovat z vlastních dat, která třeba nemají nebo čerpat nechtějí? Půjčit školní zařízení? Kdo se o ně bude starat, dobíjet, aktualizovat a jak dlouho budou funkční, než budou potřeba vyměnit?

Nakonec se dostaneme stejně k penězům, bez kterých to prostě nešlo, nejde a nepůjde. Bez peněz prostě kvalitní technika a technologie nebudou. Bez peněz nebudou ani lidé, kteří ji umějí nejenom ovládat, ale také nějakých způsobem obstarávat a držet provozuschopné. Dokud nebudou na školách zaplacení správci sítí a zařízení, tak se nikam dál neposuneme. Vždycky se najde pár nadšenců, ale ti to nemohou celé utáhnout - nemají na to čas, prostor ani prostředky. Systém se musí měnit systematicky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

v učebně je k dispozici "jen" 16 počítačů

Není tak dávno doba, kdy dvacet pytlikovic seminaristů sedávalo u osmi počítačů. Průměr dva a půl seminaristy na počítač. Ti, kteří se pak odhodlali svoji cestu ke vzdělání završit i maturitou ve vzdělávací oblasti informačních a komunikačních technologií, si nevedli ale vůbec špatně. A ještě se našetřilo na odměny pro vynikající učitele. Není to skvělé?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak Apku, která by dokázala děti naučit plavat?

Pytliky zajímalo, jestli ten i pro jeho autora obtížně vysvětlitelný překlep není výsledkem onoho pytliky fascinujícího inteligentního napovídání a dokončování slov. Jakože fakt dobrý. Jen to člověk pořád musí hlídat. A tak je to se vším. Stroj je jen stroj, člověk je jen člověk.
Za nástřel těch plavacích aplikací pytlici děkují. Přesně to dokresluje tu dnešní překotně se měnící dobu digitálních technologií. Chcete umět plavat? Stáhněte si apku. Chcete být vynikajícím učitelem? Sledujte eduincké indiány. Vodu, ani vlastní rozum už nepotřebujete.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Hele Pytlíci, já vím, že mě považujete za blázna, co jeho chorý mozek produkuje nesmysly, jako, že na všechno jsou Apky. Byla to jen nadsázka, že i plavci mají apky. Ale oni s nimi jsou ve vodě.
To automatické dokončování na tabletech to je pravda, to je fakt pro zlost. Už jsem takhle vytvořil pár pěkných kravin.
Hele Pepouši, tak když škola nemá pořádný připojení ani Wifi, tak co dělá její ředitel na svém místě? Píšeme 2018.

Eva Adamová řekl(a)...

Wifi po celé škole nemá celá řada škol naprosto záměrně. Zkušenosti ze škol, kde ji mají, jsou totiž dost odrazující. Děcka tam visí na netu nejen celé přestávky, ale i převážnou část vyučovacích hodin. Je sice pravda, že kdo si hraje nezlobí, ale ta děcka už spolu ani nekomunikují. Ono to ani dost dobře nejde, když třetina z nich má v uších vrazená pidisluchátka. Fakt se školám nedivím, že se tomuto snaží bránit.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Záměrně nevytvořená nebo vypnutá Wifi už dnes nic podstatného neřeší. Děti mají už poměrně velké množství dat v základních tarifech, takže se stejně připojují. třeba v našem tarifu je 9GB. A to už je poměrně dost. Dále existují ve spousta městech zadarmové hotspoty, která většinou školu pokrývají. Krom toho třeba my jsme ve společné budově s hotelem a tam má WifiFree. Takže asi tak. A když už by se stalo, že se mládežník nepřipojí, bude stejně hrát některé ty "superhry" ofline.
Otázkou je samozřejmě používání mobilů v hodinách pouze na pokyn učitele - o tom nemůže být řeč. To je samozřejmost a měla by být být ve školním řádu jako hrubý přestupek.
Diskutabilní jsou potom samozřejmě ty přestávky. Zkusili jsem pingpongové stoly, plánujeme stolní fotbal. A pak je tu ještě ta výchova. V některých třídách se nám povedlo, že těch dětí civících na tu obrazovečku podstatně ubylo. Je to dost o kolektivu třídy. sešel jsem se i s tím, že jsou ti "závisláci" okolím třidy vysmíváni. Asi nějaká výjimka. Není to jednoduché, Univerzální rada neexistuje. Ale jedna určitě ano. Zákazy neřeší vůbec nic.

Pepouš řekl(a)...

Někteří mají data v základních tarifech, existují free hotspoty - to je všechno hezké, ale tohle není stále systémové. To jsou možnosti, které mají pouze někteří. Co s těmi ostatními? Vykašlat se na ně? Ale wi-fi nebylo to nejpodstatnější z mého příspěvku.

Hlavně jde o ty lidi, kteří s tou technikou umí zacházet (nejenom používat, ale také instalovat, spravovat) a těch se ve školách nedostává. Kde tyhle lidi vzít a jak je zaplatit? Znova opakuji, ta velká spousta nadšenců ve školství tohle může částečně vylepšit, ale systémově změnit ne.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Pepouši, došlo k malému šumu, ta odpověď na Wifi byla pro paní Adamovou.
Pokud bych na smartphonech chtěl učit, tak v žádném případě na datech v dětských tarifech.
Konektivita je dnes už tak levná a dosažitelná, že výmluvy na ní jsou už opravdu tak nějak zbytečné. Ani školní Wifi a to i ta zabezpečená taká nemá výrazně vysoké náklady.
Jiná otázka je samozřejmě zajištění mobilů pro děti, které je nemají. V září to zkusím, kolik dětí takových vůbec je. Tak nemusejí mít všichni Android.
Tak a teď ti učitelé. Nechci se opakovat. Ale na jednu stranu je bída, když jsou učitelé, touto technologií nezasažení.
Hlavně třeba učitelé odborných předmětů.
Takový příklad mě napadl. Třeba takový učitel fyziky, který neví dodnes nic o LED žárovkách. Je to jeho chyba, nebo chyba školy, že pro něj neuspořádala školení? Podle mě je špatně oboje. Učitel, který se sám o nové technologie nezajímá a k tomu nedostupné vzdělávání ze strany školy je kombinace, která je bohužel ta opravdu dementní. A bohužel až příliš častá.
A teď si představte kantora, který neumí telefonovat. Zdá se Vám to normální? Tak proč se v roce 2018 nepodivujeme nad kantory, kteří neumí se smartphonem?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Naše konektivita - Download 98 Mbit/s Upload 128 Mbit/s, agregace 3, optické vlákno, ani ve všech 11 třídách spuštěné video 4k nemá na rychlost vliv. Cena 1550,- měsíčně včetně VPN a pevné IP adresy.

Pepouš řekl(a)...

Hele Pepouši, tak když škola nemá pořádný připojení ani Wifi, tak co dělá její ředitel na svém místě? Píšeme 2018.

Wifi se týkala i mě, ale nechtěl jsem už reagovat, když to udělala paní Adamová. Ředitel na svém místě? A co role zřizovatele a MŠMT?

Nechci se opakovat. Ale na jednu stranu je bída, když jsou učitelé, touto technologií nezasažení. Hlavně třeba učitelé odborných předmětů.

Učitelé odborných předmětů by s dobou měli jít, s tím souhlasím. Ale podmínky, které vytváří hlavně ministerstvo, k tomu moc nakloněné nejsou. Takže opět převažují nadšenci navzdory systému.

A teď si představte kantora, který neumí telefonovat. Zdá se Vám to normální? Tak proč se v roce 2018 nepodivujeme nad kantory, kteří neumí se smartphonem?

A proč bychom se tomu měli podivovat? Opravdu musí každý učitel mít smartphone? Vždyť tohle o učiteli nic nevypovídá. Stejně jak se snažíme o individuální přístup k dětem, tak by to mělo být u učitelů. Každý má k technologiím svůj přístup a někdo má svoje důvody, proč smartphone nechce. Všeho moc škodí.

Po učitelích se v poslední době chce opravdu skoro všechno - umět s nejnovějšími technologiemi, pracovat s kritickým myšlením, nezapomínat na mediální či finanční gramotnost, působit jako psycholog, psychiatr, speciální pedagog, animátor, herec, vypravěč, entertainer, koordinátor, inkludátor ...

Chceme kvalitu! Ale za kvalitu se platí! Ale vždyť pracujete jen pět hodin denně, máte dva měsíce prázdnin a samé volno! Tak buďte zticha! A takhle si tu žijeme...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ano tohle všechno jak píšete se po učitelích chce. vyplynulo to tak nějak z potřeb. Bohužel se tu opět zametají schodu zespoda nahoru. Svět se mění ne (nápadně), každý rozumný učitel tak nějak podvědomě chápe, že je čas na změnu, a že to o čem správně píšete by měl všechno dělat, jenže:
A. Stát a jeho slavná budova na Karmelitské a v okolí už několik let tiše "Spali a spali", a když se náhodou na chvíli probudí, tak vymýšlí kravina.
Na místě stejném jen pro rozlišení označeném B, je to, že plat učitele odpovídá té křídě, tabuli a když jóó tak nějaké té statické prezentaci.
Takže ano, to vše by měl učitel umět a dělat (snad toho inkludátora bych mu odpustil), ale za plat sahající někam pod 100 000 Kč a s asistentem nebo ve třídě s 15 bambíny....

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jéžíš, to je zase chyb.... to až si přečtou češtináři, tak budu zase za blbouna japného.....

poste.restante řekl(a)...

Základem je opět financování. Kdyby bylo prachů ve školství více, neřešili by ředitelé, zda letos opraví konečně odpady a záchodky na druhém patře, nebo pořídí Wi-Fi a internetovou třídnici. Pořídili by obojí.
Školy, které "to" nemají, by pak byly mezi ostatními pro ostudu a brzy by se snažily hendikep srovnat. Anebo jako "alternativa" pro "alternativní rodiče". ;-)

Myšleno samozřejmě "to", co je smysluplné a užitečné. Ne interaktivní tabuli v každé učebně.

Byly by pak samozřejmě i peníze na placené profesionály, kteří udržují síť a služby v chodu, včetně toho, že ji naopak mohou i záměrně "odstavit", když je to potřeba. Aby tohle zajišťoval ICT koordinátor, je samozřejmě pitomost.

Firmám by se pak vyplácelo vyvíjet pro školy i aplikace. Dnes nebýt zahraničního trhu, tak nepřežije ani ten Fraus či Terasoft.

Jenže politici umí leda tak vymyslet Indoš, "Tabletoš" nebo "Smartboardoš", který je obvykle nepřipravený, s nepodpořeným zázemím a zastaralý už v době, kdy se realizuje.

Samotná technologie totiž není cílem, ale prostředkem.

Já třeba běžně nechám během výuky žáky vygooglit neznámý pojem a pak jej ještě dovysvětlím. (Střední škola.)
Dodávám odkazy na internetové zdroje. Rád ve fyzice využívám videa od Direct filmu, která jsou tvořená jako výuková a mají akorát tak tu správnou délku. O youtube ani nemluvím. Atd.

Ale všechno, co mi není naservírováno rovnou dodavatelem až pod nos, mne stojí spoustu času a energie. Přitom ten stejný čas a energii paralelně se mnou vydává spousta jiných "šílenců", nebo jen aktivních kantorů. Mnozí by dokonce i klidně nějakou tu "apku" používali, jenom je nenapadne ji vůbec hledat.
Docela bych se proto přimlouval za vytvoření databáze aplikací využitelných pro výuku, zhodnocených a recenzovaných.
Inspiraci bych hledal třeba ve stránkách jakouhru.cz, které provozuje "jinak všeobecně nenáviděné" scio. Jenže taková věc se nedá dělat jen tak pro bono z naší amatérské úrovně. Někdo to platit musí.

Jedna věc je pak ale o aplikacích a prostředcích vědět a občas je nárazově použít, ale něco úplně jiného je mít k dispozici vybavení, které mohu jako učitel využívat při výuce VŠECH žáků ve třídě.
O konceptu BYOD už toho bylo napsáno hodně a prozatím pořád nebyly vyřešeny například byť jen legislativní problémy. (Třeba kdo zodpovídá za škody způsobené žákovým zařízením, jehož využití při výuce učitel požadoval.)

A pořizování řešení na úrovni celé školy naráží především na to, čím jsem začal. Na peníze. :-(

Nicka Pytlik řekl(a)...

A teď si představte kantora, který neumí telefonovat.

Pytlici nemusejí mít nijak zvlášť rozvinutou představivost. Stačí jim podívat se při nějaké té občasné hygieně do zrcadla. Mobil si nechali vnutit před nějakým rokem a půl právě a jen z provozních důvodů. Připouštějí ale, že posledních pár let jej nepoužívali z čistě badatelského zájmu. Zajímalo je totiž, jestli se dá v té dnešní digitálně technologické době bez mobilu a bez újmy přežít. Je pár věcí, které pytlikům ten mobil čas od času ulehčí. Třeba koupě lístku v pražské hromadné dopravě. Také je dobré netové bankovnictví. Třeba k pořízení slovenské dálniční známky. A určitě by se našlo i něco dalšího. Ale že se by to z toho měli pytlici vyvracet na židli, to tedy doopravdy ne. Něco jako papiňák, normálka.
Ve škole nechť žáci používají pro plnění pracovních úkolů v souladu se zadáním jakoukoli platformu, která je pro ně dostupná a vyhovuje jim. Pytlici používají pokud to jen trošku jde ty naprosto základní nástroje. Běžný stolní počítač, běžně dostupné uživatelské programy s nulovou pořizovací cenou. Například Poznámkový blok při práci s html, css, js, php, svg... Prozatím nezaregistrovali žádné připomínky, že by se žáci při zkompetentňování nudili nad rámec běžných zvyklostí. Naopak se setkávají s tím, že je to jakože dost hustý.
Třeba uložit soubor na určené místo, poslat mejla s identifikovatelnou a použitelnou přílohou, vytvořit šablonu nějaké tiskoviny, spočítat, kolik si vydělá parta brigádníků, předvést průběh lineární funkce s parametrem, vytisknout koncepčně ucelenou sadu fotografií jako dekoraci interieru, vytvořit jedinečné logo do prezentace vlastní osoby, vytvořit použitelnou databázi třeba hrnců, předvést na netu cokoli... a tak nějak podobně dle žádaných výstupů aktuální školního vzdělávacího programu, jehož sesmolování se pytlici snad i ze zásady neúčastní, neboť jim je celá ta taškařice upřímně ukradena.
A komu to nestačí, nechť takříkajíc hejbne zadkem ve svém vlastním triku.

Okomentovat