10.7.18

Vladimír Barák: Děti se dnes učí dva cizí jazyky, a neumějí ani jeden

Představa Evropské komise, že každý středoškolák zvládne dvě cizí řeči, je nereálná. Daleko lepší je naučit se perfektně jednu – angličtinu, říká Miluše Vondráková, vedoucí přípravných kursů ze vzdělávací společnosti Tutor. Upozorňuje také na problémy s pochopením textu. „Čtenářská gramotnost je nízká napříč jazyky, které se snažíme umět.“

Z rozhovoru v časopisu TÝDEN vybíráme:

Tradiční dvojicí cizích jazyků vyučovaných na základní škole je angličtina a němčina. Souhlasíte s tímto výběrem?
Líbí se mi velká péče, které se v našem školství dostává anglickému jazyku. Nucení do druhého jazyka na druhém stupni základních škol mi ale nepřijde v pořádku. Druhý jazyk by měl být volitelný, nikoli povinný. Řada dětí má totiž velké problémy se zvládnutím jednoho cizího jazyka, ten druhý je zabrzdí a ve výsledku dítě neumí pořádně ani jeden. (...)

Systém výuky považujete za dobrý. Co ale počty žáků ve třídě? Není jich na jednoho učitele příliš mnoho?
V současnosti se děti v případě výuky jazyků velmi často dělí zhruba na dvě poloviny, což představuje asi dvanáct až patnáct žáků na jednoho učitele. Ideální počet by ale – i podle našich zkušeností z kursů – byl kolem sedmi dětí na učitele. Pak můžeme naplnit poměrně logický požadavek, aby v rámci pětačtyřicetiminutové vyučovací hodiny žáci hovořili více než učitel. To si však někteří učitelé nepřejí.

11 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Zavedení druhého povinného cizího jazyka na základkách považuji za jednu z největších zrůdností, která se v našem školství v poslední době udála. Dobrá třetina žáků nezvládá ani jeden cizí jazyk, natožpak, aby zvládla dva. Další třetina žáků zvládá druhý cizí jazyk jen s obtížemi a v podstatě na úkor prvního cizího jazyka. No a ta poslední třetina, která to jakž takž dává, měla přece možnost druhý cizí jazyk absolvovat už dříve v rámci povinně volitelných předmětů. No a právě zavedení druhého cizího jazyka, na který šly hodiny z dotace na povinně volitelné předměty, úplně rozbilo deset let budovanou strukturu těchto předmětů a zejména odbouralo praktické předměty pro slabé žáky. Navíc to vedlo ještě větší demotivaci průměrných a slabých žáků. Kromě toho po školách pobíhá docela dost žáků, kteří jsou díky různým poruchám od druhého jazyka osvobozeni, což ředitelům komplikuje organizaci výuky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pak tu máme možná jednu a půl třetiny žáků, kteří mají potíže i s jazykem českým.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A ja vas trumfnu pani Adamova. Za jeste vetsi zrudnost povazuji povinny druhy jazyk i pro dys poruchove zaky, kteri maji problem i s jazykem rodnym. A ppp to nerspektuji a odmitaji povolit nahradu.
Ono mi nepripada ani moc dobre nutit napr. LMP zaky ucit je anglictinu od treti tridy tri hodiny tydne. Vetsina tech deti jeste tape v tvarech p ismen a sotva slabikuje cesky. Minimalni vystup je sice - pozna ze jde o cizi jazyk, ale venovat tomu tolik casu a energie je zhuverilost na tech detech.

Vít Tomis řekl(a)...

Opravdovy stredoskolak dva cizi jazyky zvladne. Jeden na "maturitni urovni" druhy aspon tak, aby se domluvil. Ale 75 % populace 2 jazyky opravdu zvladnout nemuze...

Jirka řekl(a)...

Ještě připomenu problém s návazností základního a středního vzdělávání. Ne vždy mohou žáci pokračovat i v druhém cizím jazyce, se kterým na základní škole začali. Asi nám nejvíc chybí výstupní kontrola. Pokud někoho dráždí testování, může si ten Kocourkov ověřit klidně pohovorem. Bude velmi rychlý.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pohovor bude jistě rychlý. Stačí nahlédnout do RVP.ZV.
DCJ-9-2-01 se zapojí do jednoduchých rozhovorů DCJ-9-2-02 sdělí jednoduchým způsobem základní informace týkající se jeho samotného, rodiny, školy, volného času a dalších osvojovaných témat DCJ-9-2-03 odpovídá na jednoduché otázky týkající se jeho samotného, rodiny, školy, volného času a podobné otázky pokládá

Jirka řekl(a)...

Mnohem rychlejší! Tohle bych všem žákům ze srdce přál. Doufám, že se Vám to nezdá málo. Už jenom porozumění otázkám je skvělý začátek a kdo se umí zeptat, mnoho se dozví!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Dva jazyky? A není to málo Antone? Já bych dal hned čtyři nebo pět. A třetí hodinu tělocviku, dílny a pozemky, brannou výchovu, programovaní už od první třídy, finanční gramotnost a přidal bych nějakou tu výchovu, například jak vychovat rodiče. Akorát bude potřeba ty základky rozšířit o noclehárny, pro spoustu dětí bude už zbytečné chodit ze školy domů.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A teď vážně. Anglicky učit prakticky souběžně s češtinou. Ač se to zdá někomu ujeté, ale dnes už i rodiče mohou učit děti mluvit doma od malička i anglicky.
V mateřské školce nemlich. Už na základce učit některý předmět v angličtině. Jsou státy, kde učit se dva jazyky zároveň je úplně normální a bývá to i nutné.
Prostě tu angličtinu brát jako součást života, ani bych jí nenazýval cizí jazyk. Sám anglicky dobře neumím a neustále narážím na to, jak to každou chvíli v životě chybí...
A Němčinu, Španělštinu, Francouzštinu, Ruštinu - nechat až na střední jako povinně volitelný výběrový druhý jazyk. Ostatní také, ale už jako nepovinné a volitelné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Už na základce učit některý předmět v angličtině.

Navrhuju tělocvik.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A proč ne třeba ten.....když má škola tělocvikáře zároveň rodilým mluvčím, tak proč toho nevyužít.

Okomentovat