28.7.18

Tereza Valkounová: Jídlo absurdně komplikuje vzdělávání v lesních mateřských školách

Český stát garantuje dětem v mateřských školách tři jídla denně: dvě svačiny a oběd. Ano, je to krásná vymoženost, která například v západní Evropě není vůbec samozřejmá. V lesních mateřských školkách ovšem přínos tohoto benefitu nikdo neocení, protože se právě jídlo stává překážkou pro smysluplný rozvoj dětí. Rodičům stát neumožňuje dávat dětem zdravé jídlo a s ním také pocit bezpečí a domova, který je nedílnou součástí každé krabičky s jídlem pro malé školáky.

Z článku v ekolist.cz vybíráme:

Lesní mateřské školy jsou postaveny před situaci, kdy stále se měnící požadavky nebo omezení ze strany úřadů neumožňují plánovat příští školní rok. To je měsíc před jeho začátkem velmi těžká situace. Jsme přesvědčení, že kvalita vzdělávání potvrzená Českou školní inspekcí (ČŠI), je právoplatná (inspekční zprávy lze najít zde).

Požadavky na kontrolu spotřebního koše při zajištění jídla rodiči lze považovat za zbytečné obstrukce a plýtvání času všech přítomných, protože je zřejmé, že to není možné. Přitom půlroční jednání se všemi dotčenými orgány jasně ukázalo, že jiné řešení nedostupnosti externích dodavatelů pro lesní mateřské školy neexistuje.

Když jednání selžou a námitky budou zamítnuty, lesním školkám velmi pravděpodobně dojdou prostředky a síly. Dobrá snaha státu přinést inovaci do vzdělávacího systému tak selže kvůli nedostatku kvalitních dodavatelů stravy.

Ptáme se, zda je takový úřední postup v souladu s právy rodičů a dětí a v zájmu dobrého fungování vzdělávacího systému.

Přečtěte si odpověď ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Lesní mateřská škola musí prokázat, že je schopna stravování zajistit kdykoli

3 komentáře:

Rüdesheim řekl(a)...

Když jsem byla na studiích v Dánsku a je to již pěknou řádku let zpět, v rámci svého pedagogického vzdělávání jsem byla na praxi i v MŠ. Bylo tam zvykem, že s rannim příchodem dítěte doputovalo za dítětem í jídlo, vlastní jídlo přichystané rodičem z domova. Neb je právem rodiče zajistit takovou stravu a výživu svého dítěte, jak rodič uzná sám a nejlépe za vhodné. Když jsem pak o 20 let později přiváděla své dítě do MŠ v Nizozemí, situace byla stejná. Svému dítěti jsem přichystala celodenní stravu a úkolem personálu bylo, aby zajistil pravidelnou konzumací a mně jako rodiči každý den předal žádoucí informací, zda dítě jedlo - nejedlo . Že by to ti Dánové nebo Nizozemci dočerta dělali blbě? O něco málo let později mi ovšem během dvou let školní docházky do ZŠ v Šanově ono dítě stihli totálně zdevastovat, vzít si ho jako rukojmí, zabránit mu ve vzdělání, doživotně ho poznamenat a zmařit mu život. Tak jenom tak pro srovnání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vida!
Jídlo si dítka do školky donášela snad už v Honzíkově cestě.

Eva Adamová řekl(a)...

Nevím, co mám srovnávat, protože to, zda dítě v Nizozemsku ve školce jedlo či nejedlo, nemá s docházkou dítěte do ZŠ v Šanově v podstatě nic společného. A s tím osočením konkrétní školy z totální devastace dítěte bych poněkud brzdila. Oni na ní totiž mívají rodiče lví podíl. Škola už se většinou jen snaží zachránit, co oni v prvních šesti letech zdrbali, a tyto škody se bohužel napravují jen velmi těžce, protože u většiny dětí už se jedná stav nevratný.

Okomentovat