1.7.18

Radka Hrdinová: Špatné známky mají i chytré děti, říká odbornice na vzdělávání

S vysvědčením v pátek dorazilo domů na 78 tisíc žáků základních škol. Někdo se samými jedničkami, někdo ne. Podle Šárky Portešové z Katedry psychologie Masarykovy univerzity v Brně vysvědčením rodiče nepotěší ani řada nadaných dětí.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Proč učitelům tak často nejde rozpoznat nadané dítě?
Nikdo je to neučí. Pak si řada z nich představuje, že nadané dítě se projevuje jako malý Einstein, který všechno ví, ve všem exceluje, nosí pečlivě vypracované domácí úkoly a hlásí se v hodinách. Učitel by měl vědět, že dítě může být chytré a zároveň může být pomalejší než spolužáci, může mít problémy s pamětí nebo může být dyslektik. Nadání bývá rozloženo nerovnoměrně, zatímco v jedné oblasti je dítě handicapované, v jiné může excelovat. A nic na tom nemění fakt, že má neúhledné sešity nebo má ve zvyku debatovat o věcech, které učitele vyvádějí z míry. Velkou část nadaných dětí vnímají učitelé spíš jako problémové, rušící. Ty děti narážejí na systém, který na ně není připraven.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pak si řada z nich představuje, že nadané dítě se projevuje jako malý Einstein, který všechno ví, ve všem exceluje, nosí pečlivě vypracované domácí úkoly a hlásí se v hodinách.

Je až dojemné, jak si odbornice na udílení rad v oblasti zkompetentňování představuje právě malého Einsteina. To jí to pak věří každé slovo jedna radost!

Vít Tomis řekl(a)...

Katedry psychologie Masarykovy univerzity 
Hm, zrejme slusny oddil...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Špatné známky mají i chytré děti, říká odbornice na vzdělávání

Dobré známky mají i hloupé děti, říkají pytlici na cokoli.
Svoji intelektovou nedostatečnost nahrazují pílí. Někteří svojí pílí, jiní pílí svých rodičů. Někteří rodiče jsou pilní takovou měrou, že nakonec ty jednušky, v mezním případě dvojky z těch učitelů prostřednictvím jejich ředitelů vykřešou. Dřív nebo později ale narazí na svoje limity. Na střední škole, vysoké, mnozí pak v zaměstnání, a někteří až v poslanecké sněmovně či vládě, a to v přímém televizním přenosu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

To jsme se zase jednou něco dozvěděli! Snad abychom my učitelé zalezli za sedmero hor a sedmero moří a pustili do škol psychology. A bude vymalováno.

„Ty děti narážejí na systém, který na ně není připraven.“
- Ale vůbec ne, paní Šárko! To jsou jen představy psychologů (kteří v životě nikoho neučili), že učitelé jsou blbci, již si neumějí poradit s talentem vybočujícím z normy.

„Pak si řada z nich představuje, že nadané dítě se projevuje jako malý Einstein, který všechno ví, ve všem exceluje, nosí pečlivě vypracované domácí úkoly a hlásí se v hodinách.“
- Ale vůbec ne, paní Šárko! Například skutečný češtinář si (od druhého stupně výš) velmi dobře ohlídává, jestli dotyčný neurčí podmět proto, že na takovou jednoduchou abstrakci prostě nemá, nebo proto, že mu to pálí jinde a na podmět či přísudek zvysoka kašle. A samozřejmě taky jemu i celé třídě vysvětlí, k čemu jsou jazykové rozbory dobré. Totiž k témuž, k čemu je dobrá znalost Pýthágorovy věty či druhé odmocniny, ačkoli jedno či druhé v praktickém životě nevyužije 95 % populace. Totiž k rozvoji abstraktního myšlení.

„Nevíme o několika desítkách tisíc nadaných dětí, mimořádně nadaných školy identifikovaly jen 1 500.“
- Paní Šárko, psycholog je (měl by být) vědec. Žádám tvrdá fakta podložená ověřitelným výzkumem, kde jste vzala tento údaj.

„A nic na tom nemění fakt, že má neúhledné sešity nebo má ve zvyku debatovat o věcech, které učitele vyvádějí z míry. Velkou část nadaných dětí vnímají učitelé spíš jako problémové, rušící.“
- Paní Šárko, člověk za katedrou, který je vyveden z míry otázkou žáka, jež má hlavu a patu a viditelně cílí k nějakému cíli, není učitel. Z čeho soudíte, že takoví učitelé existují? Prosím o fakta, ne domněnky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

psycholog je (měl by být) vědec

Odvážné tvrzení.

Ygrain řekl(a)...

Pochopitelně že i chytré děti mohou mít špatné známky. Známka není pouze odraz znalostí, ale také přístupu k práci. Každý rok procházím stylistiku formálního dopisu, a každý rok hodnotím velmi mizernými známkami žáky, jejichž ústní projev je obvykle vysoko nad požadovanou úrovní, pročež oni se přece nebudou zatěžovat nějakým "yours sincerely" nebo takovým vopruzem jako dělání odstavců.

Okomentovat