16.7.18

Radka Hrdinová: Školka jen pro někoho. Kolem velkých měst je problém najít volná místa

V roce 2017 chodilo do mateřských škol v České republice 297 tisíc dětí ve věku od tří do pěti let. Během následujících tří let by tento počet mohl vystoupat až na 315 tisíc dětí. Na mnoha místech přitom už nyní nemají pro děti místo, ačkoliv jej podle zákona obce budou muset najít. Poloprázdným školkám stát naopak připlatí za péči o dvouleté děti.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle části poslanců by řešením mohly být dětské skupiny. „Mají jednodušší provozní podmínky, jejich založení je jednodušší,“ říká Halada. Je ovšem otázka, kdo by je zakládal. Že by to byly obce, to si Halada představit nedovede, spíš neziskové organizace nebo charity.

V současnosti jich ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje 728 s kapacitou 9,5 tisíce míst pro děti od jednoho do šesti let. „Dětské skupiny navštěvují převážně děti mladší tří let, z celkově zapsaných jsou jich zhruba dvě třetiny,“ říká Barbara Hanousek Eckhardová z ministerstva práce.

Nových míst by v regionech, kde školky nestačí ani pro tříleté, musely vzniknout tisíce. Přitom není jisté, kdo by je platil. Zatím dostávají na každé dítě okolo osmi tisíc korun z evropských fondů, to ale k roku 2021 skončí. „Snažíme se zajistit financování ze státního rozpočtu,“ říká Hanousek Ekhardová.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kolem velkých měst je problém najít volná místa

Dneska někde zaparkovat dítě může být poměrně velký problém. Všude samé modré zóny pro rezidenty. To pak nezbude, než najít nějakou tu placenou 'park and ride' odstavnou plochu.

Okomentovat